VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fenomén, zkracování fotbalových zápasů mládeže

Kutná Hora - Jako fotbalový fanda kutnohorského dorostu bych rád poukázal a požádal o zamyšlení nad určitým nešvarem, kterého jsem byl v posledních čtyřech kolech svědkem.

8.11.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/René Svoboda

Nevím, zdali se jedná o věc náhodnou, ale vzhledem k některým debatám, chování a diskusím rozhodčích, kteří dané zápasy řídili a které jsem měl možnost zaslechnout a vidět, se zřejmě opravdu jedná o záměr.

Zápasy dorostu jsou zkracovány

Chci poukázat na to, že rozhodčí, a to jak místní, tak i ti, kteří pískají kutnohorský dorost jako hostující, zkracují tyto zápasy dorostů, a to o několik minut.

A tak jsem minulou neděli, když místní mladší dorost hostil tým z Kralup (na zápas starších jsem dorazil později) vzal na pomoc stopky, abych se ujistil o správně naměřeném čase, který se dle regulí musí odehrát. V kombinaci s jiným měřičem času, jsem se přesvědčil, že se opět zkracovalo. Proto se zde chci zeptat pana Ledviny (pomáhali pan Jansa a pan Pařez), který zápas řídil jako hlavní, proč?

Chápal jsem trio rozhodčích minulý týden ve Staré Boleslavi. Zkrátili zápas celkem o zhruba šest minut (neměřil jsem detailně) za oba poločasy. Měli naspěch, museli se přesunout k řízení jiného zápasu na nedaleký fotbalový stadion, ale ani to by neměla být výmluva.
Týden před tímto zápasem, když Kutnohorští hostili tým z Berouna, došlo ke zkrácení místními rozhodčími opět o několik minut, a to hlavně zápasu staršího dorostu (řídili pánové Jansa, Herda, Zikmunda). Celkem o přibližně pět minut za oba poločasy, zápas mladších – oba poločasy hrány zhruba 38 minut.

To mluvíme o čase, který je považován za regulérní hrací dobu, u starších 2 x 45 minut, u mladších 2 x 40 minut.

Zajímavý počin předvedl rozhodčí v Rakovníku. Zápas mladších za stavu 0:0 ukončil v 71. minutě! Po námitce trenéra Rumpliho se poté pokračovalo dál a věřte, tento opravdu „skvělý“ rozhodčí poté ještě nastavil nad rámec normální hrací doby 8 minut! To, že v sedmé minutě nastavení padla rozhodující branka a že se stal v tento nesmyslně nastavený čas i vážný úraz domácího hráče, je jaksi nepodstatné.

O osm minut kratší zápas, to už je fakt síla

Brát v potaz povinnost či požadavek, že se dle regulí automaticky zápas nastaví o nějaké ty minuty za střídání, ošetřování či jiné vyžádané prostoje během hry, tu ani zmiňovat nebudu. Dostali bychom se už k opravdu k zajímavému času, blížícímu se k osmi až deseti minutám za celý zápas!

Předpokládám, že mě tu někdo osočí jako blázna, co to tu tlachám za bláboly, tak budu přesný.

Pan Ledvina ukončil první poločas tohoto nedělního zápasu v čase 37.25 minut. Druhý poločas ukončil v čase 38.05 minut.

Zápas má trvat regulérní dobu, i když je rozhodnut

Připomínám, že mladší dorost hraje poločas čtyřicet minut. Když vezmu na vědomí, že střídalo šest hráčů, že byl 1.20 minut ošetřován brankář hostí, který byl po srážce otřesen, dospěji k času, že pan rozhodčí Ledvina upřel hráčům hrát fotbal minimálně sedm až osm minut i s natavením, které mělo následovat!

Po závěrečném hvizdu jsem oslovil pomezního rozhodčího pana Pařeza, aby připomněl panu Ledvinovi, že se poločas hraje čtyřicet minut. No s úsměvem mi odpověděl, že fanouškové z Kralup si už přáli konec, a sám stylem spěchající běžící osoby opustil kutnohorský fotbalový stadion v Lorci, aniž by odešel dle tradice společně s ostatními rozhodčími. Zřejmě měl pan Pařez hodně naspěch, a proto asi to zkrácení. Ale trenérské či další povinnosti rozhodčího za tím jistě nebyly.

Že je to vše málo a nebo že to nic není? Že už byl zápas výsledkově rozhodnut? Omyl, je to moc špatně?

Trochu matematiky a statistiky

V dnešní době, kdy se všude žehrá na to, že mládeže je málo, že má mládež špatný přístup a kdesi cosi, tak tady je ta druhá strana těchto problémů. Ta, která ty kluky od fotbalu odrazuje.

Teď toto proložíme trochou matematiky a statistiky. Vezmeme–li v potaz, že by tento trend trval, nebo alespoň v naprosté většině zápasů, tak násobte. Dorost hraje krajský přebor, kde je ve skupině 16 týmů, tedy 30 zápasů za sezonu. Zkrátí–li se každý v průměru i s požadovaným nastavením zhruba o šest minut jsme na 180 minutách, a to už jsou více jak celé dva zápasy. Tak, teď co na to říct? V tabulce jsou samozřejmě jako zápasy odehrané, ale statisticky čas za dva odehrané zápasy bude chybět! Co teď s tím?

Neberte hráčům čas, kdy si můžou zahrát

Elektřinu, plyn, firemní finance také účtují za celý rok, tak proč toto také takto nevyhodnotit. Ano, může to působit jako nesmysl, ale pokud to takto rozhodčí povedou dál, tak to není nesmysl, ale smutná realita. A ti mladí kluci, co jsou v klubech, které hrají vyšší soutěž, chodí třikrát týdně na trénink, tak chtějí a potřebují hrát fotbal!

Tak jim to, prosím, páni rozhodčí, neupírejte a neberte jim čas, kdy jsou třeba v euforii, třeba zoufalí, ale chtějí hrát. A jestli je váš čas, který věnujete pískání v rozporu s časem, který potřebujete na jiné aktivity, tak raději nepískejte.

Josef Kraus, Malín

Místo události:
8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté komunikují s dětmi, které jsou spolujezdci ve vozidlech.
5

Policisté vysvětlují dětem silniční pravidla

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry dostaly přidáno o dva tisíce korun

OBRAZEM: Středy ve Zbraslavicích patří leteckým modelům

Zbraslavice - Letečtí modeláři se schází každou středu odpoledne ve Zbraslavicích. Na letišti mají vyhražený prostor pro svou zálibu.

Sbírka končí, zvon se rozezní v říjnu

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Veřejná sbírka Zvon pro Jakuba se blíží ke svému závěru. Bude ukončena 31. srpnu. V současné době je vybráno více než 3,1 milionu korun.

KRIMI MIX: Vloupal se do restaurace

Kutná Hora - Jakými případy se zabývali kutnohorští policisté? Přečtěte si naše krimi zprávy z regionu!

KRÁTCE: Do zahrad si přijdou zacvičit jógu i úplní začátečníci

Kutnohorsko - Přečtěte si přehled kulturních událostí v regionu!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení