VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Náš sport je krásný,“ říkají hasiči ze Svatého Mikuláše

Svatý Mikuláš – Také hasiči ze Svatého Mikuláše se ucházejí o titul Dobráci roku v rámci soutěže Českého rozhlasu Region.

16.12.2014
SDÍLEJ:

Natáčení rozhovoru pro pořad Dobráci roku.Foto: Deník/Michaela Poláková

Starosta SDH Svatý Mikuláš Michal Vavruška mluvil 
v řeči čísel: „Celkově máme 101 hasičů, z toho je 29 podporujících a 72 registrovaných na okresním sdružení hasičů. V našem sboru máme 
31 mužů, 10 žen, 31 dětí a z toho je 13 dívek."

Děti, které jsou podle vedoucího Václava Končela budoucností SDH Svatý Mikuláš, dělají svému trenérovi radost: „V roce 2012 jsme po dlouhé době založili znova mladé hasiče. Minulý rok jsme měli 130 let hasičů ve Svatém Mikuláši a chtěli jsme mít svoje následovníky," vypráví a také přibližuje, do kterých soutěží jsou děti zapojené.

„Naši mladí hasiči jsou zapojeni do ligy Soptíci, což je soutěž v požárním útoku. V letech 2012 až 2014 byla právě v této lize na prvním místě naše přípravka." Soptící ale nejsou jedinou soutěží, ve které můžete hasiče ze Svatého Mikuláše potkat. „Od minulého roku jsme zapojení do celoroční soutěže Plamen a tam byla přípravka na místě prvním a mladší žáci na místě čtvrtém," doplňuje Končel.

Děti mají disciplínu, ani nadšení nechybí

Hasičský sport je náročný především na fyzickou kondici a tu s dětmi trenéři pilují. „Máme tréninky každý pátek, od 16 hodin přípravka a od 
17 hodin mladší žáci. Od letošního roku se k tomu přidal ještě tým starších žáků,ti trénují po ostatních" přibližuje vedoucí mladých hasičů.

Jedna z otázek také padla na disciplínu u dětí. Ty jsou ve věku, kdy tuto vlastnost mohou postrádat. Václav Končel je se svými svěřenci spokojen. Nicméně drobný nedostatek našel: „Tak jsou to děti, ale myslím, že jsou celkem disciplinované. Problémem bylo, že děti neuměly nastoupit 
v řad. Ve škole na tělocviku je to asi neučí ."

Starosta sboru Michal Vavruška také shrnul situaci 
u dospělých: „Dospělé momentálně nemáme. Loňský rok jsme měli výročí 130 let založení našeho SDH, tak jsme pořádali soutěž, kterou jsme vyhráli."

Stříkačku dělal starosta na koleni

Po prohlédnutí krásných pohárů, jsme se přesunuli ke strojům. A jeden z nich má zajímavou historii. „Jde o motorovou stříkačku PS8. Její rekonstrukci udělal před třemi lety Michal Vavruška. Vesměs všechno dělal na koleni, doma v garáži. Nevyšlo to díky tomu ani tak moc draho. Náhradní díly stály tři tisíce korun. Zatím nemá speciální jméno, ale budeme o tom uvažovat," řekl Josef Hlídek, velitel jednotky.
U této stříkačky si nás všiml strojník Jaroslav Šťastný. Ten Michalu Vavruškovi s jejím sestavením a opravou pomáhal. „Celkově byla asi dva měsíce rozebraná. V dnešní době na to sehnat náhradní díly je unikum. Komplikace byly, protože jsou dva typy těchto stříkaček. A nám se několikrát stalo, že nám poslali součástku na druhý typ, než máme."

Šťastný také dodal, že oprava této stříkačky byla náročná i proto, že nikdo předtím 
z hasičů ze Svatého Mikuláše jí neviděl rozdělanou. Starosta Michal Vavruška tedy nevěděl, co ho čeká. „On se do toho blázen pustil sám." přidal 
s úsměvem Šťastný, který je zároveň pantátou starosty.

I druhá stříkačka, kterou mají ve Svatém Mikuláši 
k dispozici, je zajímavá. „Ta druhá mašinka byla uložená 
u civilní obrany. My jsme jí dostali tak před dvanácti lety darem místo rozbité. Jde o typ PS12, zvládne 1200 litrů za minutu. Ještě nás nezklamala," ukončil povídání u stříkaček Jaroslav Šťastný, který je hasičem již 32 let. Pokud někoho hasičský sport zajímá, a chtěl by s ním začít, Michal Vavruška má krátký vzkaz: „Rozhodně by lidé, které hasičský sport láká, začít měli. Je to strašně krásný sport. Člověk se při něm naučí spoustu věcí do života a je to velká sranda."

Autor: Redakce

16.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Moravčíková končí! Zastupitelé místostarostku odvolali
16

Novým místostarostou může být Hadrovský

OBRAZEM: Starostové společně posnídali v Rytířském sále

Kutná Hora - Snídaně pro starosty, kterou uspořádala MAS Lípa pro venkov, se konala ve čtvrtek 21. září od 9 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora. Společného jednání se zúčastnilo 47 zástupců obcí z území Kutnohorska.

Druhou etapu cyklostezky dokončí ještě letos

Zruč nad Sázavou – Cyklisté ze Zruče nad Sázavou a okolí se projedou ještě v letošním roce po nové cyklostezce. V těchto dnech se na její stavě pilně pracuje.

KRÁTCE: Poplatek za odpady v Kutné Hoře je třeba uhradit do září

Kutnohorsko - Přinášíme vám krátké zprávy z Kutnohorska.

Policisté z Čáslavi hledají muže z kamerového záznamu

Čáslav - Čáslavští policisté pátrají po totožnosti neznámého muže z fotografie z kamerového záznamu. "Hledaný muž by mohl poskytnout informace k případu krádeže peněženky v obchodu v obci Čáslav v ulici Jeníkovská, ke které došlo dopoledne 11. září," řekla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení