Ta v sobě sdružila v umění mnoha ručních prací. Mezi desítkami exponátů tak návštěvníci naleznou koberce, vyšívané obrazy, tkané látky, ručně šité oblečení, jemné krajky, ale i vyřezávaný betlém.

Vyrábí pro radost, 
ne pro peníze
Během slavnostní vernisáže se mezi desítkami návštěvníků pohybovali i samotní autoři vystavených exponátů a zájemcům popisovali, jak jejich díla vznikala.

Věkové rozmezí zručných vystavujících se pohybovalo mezi osmnácti a pětaosmdesáti lety. Dominovaly mezi nimi sice hlavně ženy, ale našli se i zástupci „silnějšího pohlaví", jako byl například Jaroslav Moravec, který se na výstavě pyšní vyšívanými obrazy. „ Ten největší z mých obrazů jsem vytvářel několik měsíců. Je to asi tisíc hodin práce, takže, kdybych si účtoval třeba čtyřicet korun za hodinu, dá tenhle obraz dobrých čtyřicet tisíc korun. Ale říkám rovnou, kdyby někdo přišel a nabídl mi za něj nějakou částku, já ho neprodám. Dělal jsem ho pro sebe a pro radost," řekl. Jaroslav Moravec vytváří podle vlastních slov vyšívané obrazy už téměř sedmdesát let. Zatímco mnozí se vyšívání učí od maminek a babiček, on to měl úplně jinak. „Mě vyšívat naučily mé dobré kamarádky," přiznal.

Součástí vernisáže byla i možnost vyzkoušet si na vlastní kůži klasické pletení. „Vyzkoušela jsem to, ale už jsem to asi zapomněla," smála se návštěvnice výstavy Květa Turková, která vzápětí ocenila exponáty výstavy. „Velice se mi líbí šperky, ráda bych se tomu sama naučila, ale nemám na to trpělivost. Další, čemu se obdivuji, jsou například koberce a ty krajky," doplnila.

Výstava Zlaté české ruce, aneb chvála ruční práce bude ve výstavní síni návštěvníkům přístupná až do neděle 24. března.

Tři otázky pro Miloslavu Kuntovou

Jako doprovodný program k vernisáži výstavy Zlaté české ruce, aneb chvála ruční prací byla ukázka pletení šál na hrábích v podání Miloslavy Kuntové.

Sledovala jsem vás dost dlouhou dobu, ale přesto tato technika pro mě zůstává něčím absolutně nepochopitelným. Jak jste pletení na hrábích objevila?
Já jsem na to přišla minulý podzim, kdy se na internetu objevilo video, kde se pletlo z bambulek. Líbilo se mi to a tak jsem tuto techniku začala rozvíjet i v jiných materiálech.

Pro nezasvěcené to působí velice složitě. Je to tak, nebo je to jen zdání?
Ono to jen složitě vypadá. Nic těžkého na tom není. Nasadíte na hrábě šest oček a pletete. Postupujete velmi rychle a výsledek je hezký.

Jak dlouho Vám trvá jednu takovou šáličku vytvořit?
Pro porovnání šáličky na klasicky na jehlicích trvá třeba tři hodiny. Na hrábích to je hotové mnohem rychleji. Třeba i do hodiny. Dívky, o nichž vím, že tuto techniku zkouší, říkají, že mají hotovo třeba i za půl hodiny.