Expozice muzea si loni prohlédlo zhruba 117.000 návštěv­níků, o 18.000 méně než předloni. „Pokles byl dozajista způsoben povodněmi, kdy v tomto období většina polských cestovních kanceláří stornovala objednané prohlídky a velká část českých turistů neuskutečnila plánované výlety do Kutné Hory z obav, že důlní dílo je zatopeno," uvedl Jilma.

Do stříbrného dolu v prostoru mezi hlavní budovou muzea Hrádkem a chrámem svaté Barbory přitom voda nepronikla a prohlídky nemusely být přerušeny. Po povodních pak následovala vlna veder a mnoho lidí dalo přednost pobytu u vody než návštěvě památek.

Návštěvníci měli podle Jilmy loni největší zájem právě o prohlídku dolu, velký ohlas ale měly i sezonní výstavy, například 400 let Bible kralické nebo expozice o občanském sdružení Denemark a také adventní trhy. Na letošní rok muzeum chystá mimo jiné výstavu o afrických sochách či historických hudebních nástrojích. „Letos jsme obdrželi příspěvek téměř ve stejné výši jako v minulém roce a dlouhodobě se snažíme udržet trend nezvyšování cen vstupného. Proto i v roce 2014 zůstanou ceny nezměněny," dodal Jilma.

České muzeum stříbra vzniklo na základech archeologického sboru Vocel, který si v roce 1877 vytyčil za své poslání sbírat, chránit a propagovat písemné a umělecké památky regionu. Soustředí se na dějiny Kutné Hory jako královského horního města, na středověké důlní a mincovní památky, geologii kutnohorské oblasti a numismatiku.