VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když se hvězdy zpovídají

Kutná Hora/ Rozhovory se zpěvačkou Yvettou Simonovou, moderátorkou Saskií Burešovou a Josefem Zímou.

18.3.2008
SDÍLEJ:

Yvetta Simonová.Foto: DENÍK/Archiv

Yvetta Simonová

Když se řekne Yvetta Simonová, asi většině znalých posluchačů se automaticky vybaví další jméno – Milan Chladil. Vytvořili jste ideální pěveckou dvojici. Čím to bylo, že jste se tak nádherně k sobě hodili?
No já nevím. Je pravda, že jsem už dříve zpívala nějaké duety. Ale s Milanem nás dal vlastně dohromady Vladimír Dvořák, který pro nás napsal písničku „O nás dvou“, kterou jsme nazpívali s orchestrem Karla Vlacha. To bylo určeno do televizního seriálového pořadu „Písničky na zítra“.
S Milanem jsme měli oba školené hlasy, snad také barvou hlasu to šlo dohromady. Tehdy to poprvé odhadl právě Karel Vlach, který nás slyšel při tom živém rozhlasovém vysílání a řekl, že nám to spolu docela jde a že se k sobě hodíme. A pak už na nás začali autoři psát písničky, a tak jsme měli časem spoustu duetů. A některé byly skutečně krásné, i když třeba nejsou tak známé. Takové psal Bohuslav Ondráček. Byly krásné, i když nebyly tak „šlágrové“. No a holt v rozhlase se spíš vysílaly šlágry.

Vy jste nazpívala velké množství písniček, ať sólově nebo právě s Milanem Chladilem. A mně se vnucuje ta známá záludná otázka: kterou z těch písniček jste vždy zpívala nejraději? Nebo jinak - která vám nejvíc přirostla k srdci?
No to je samozřejmě těžká otázka…Tak já nevím. Třeba písnička „Chviličku spát“. Autory byli Alfons Jindra a zase Vladimír Dvořák. To byla velice pěkná písnička. Dodnes ji zpívám, ale ne tak často. Ona se musí dát mezi rychlejší písničky, protože je pomalá. Ale člověk musí mít vždycky rád písničky které zpívá, protože jinak by to nevyšlo jak u publika, tak také u mě. Na tuhle otázku se těžko odpovídá, ale myslím, že je to skutečně písnička „Chviličku spát“.

Sledujete současnou českou populární hudbu, myslím hlavně tu ženskou část ? A jestliže ano, která z mladších zpěvaček získala Vaše uznání?
Tak třeba mně se velice líbí Leona Machálkoví. Výborně zpívá. Ale je jistě spousta mladých děvčat, která zpívají výborně. Ale Leona Machálková u mě září jako hvězda.

A to díky urovni zpěvu nebo díky celkovému dojmu?
Určitě úrovní zpěvu. Ale ona celkově vypadá velice pěkně. Já jsem viděla nějaký pořad, byl natočený před několika na Hradě, trval si tři čtvtě hodiny a byl moc pěkný.

Saskia Burešová

Patřím k těm, kteří obdivují váš velmi kultivovaný projev, krásný hlas. Jak se člověk k tomuto výsledku dopracuje ? Je to díky vrozeným předpokladům nebo existuje nějaká metoda, jak toho docílit?
Tak jednak je to barva hlasu, ta je geneticky dána. Ale hlas se musí kultivovat. Když jsme ještě byli jako parta televizních hlasatelek, všichni jsme museli projít hlasovým školením. Já jsem chodila několik let na DAMU k panu profesorovi Haladovi. Ten člověka naučil takzvaně posadit hlas, naučil ho správně dýchat. Jak už jsem říkala, barvu hlasu pochopitelně nezměníte, ale to ostatní, to znamená spávné vyslovování, řeč, správné dýchání, posazení hlasu – to všechno se musí pracně naučit. Já když dnes poslouchám takzvané moderátory, zejména na Nově, a slyším, jak mají posazený hlas, tak si myslím, že oni neprocházejí žádným školením. A to, jak se mluví na televizní obrazovce, je vlastně jistá norma i pro televizní diváky. A je mi velice líto, že se na to dnes nedbá.

Z České televize zmizeli hlasatelé. Myslíte, že to televizi prospělo?
No, mně se na to jako bývalé televizní hlasatelce těžko odpovídá. Ale pokusím se odstřihnout od těch jednačtyřiceti let v televizi a odpovědět jako divák. Jako divákovi mně to vadí, protože se mi najednou zdá televizní obrazovka odlidštěná. A veřejnoprávní televize se právě odlišovala od těch komerčních tím, že v ní byl člověk, který komunikoval s diváky. A já z vlastní praxe vím, že jsme byli pro mnohé televizní diváky kamarády, protože jsme byli vlastně součástí jejich domácností. Mnozí lidé, zejména starší, nás považovali za přátele. Vím to z dopisů. Oni si s námi přes tu televizní obrazovku povídali a necítili se v té domácnosti osamělí. Myslím, že jsme jim dávali kus lidství.

Je to škoda, že hlasatelé z televize zmizeli. Naštěstí vás můžeme vidět v Kalendáriu. Jak vás práce v tomto pořadu těší?
Kalendárium už dělám patnáct let a moc mě baví. Do jisté míry je to pro mě jakási univerzita života, protože se dozvídám nové informace nebo si oprašuji informace, na které jsem už pozapomněla.

Jak se liší práce na tomto pořadu od práce televizní hlasatelky?
Je to odlišné, ale nemohu říci, že by jedna nebo druhá byla lepší nebo horší. Každá je jiná. Práce hlasatelky byla komornější. Člověk musel hlídat gesta, byl ve velikém detailu. Dříve jsme se museli texty učit nazpamět, ale měli jsme tu možnost, že jsme si je často psali sami. Nebo alespoň jsme si je mohli upravovat. Zkrátka jsme do toho vnášeli kus sebe. U Kalendária jde o moderátorskou práci. Je zde větší volnost, je zabírána celá postava. Protože nejsem na malém sevřeném prostoru, je možné více improvizovat. Obě ty práce mě baví, každá z jiného důvodu.

Josef Zíma

Jak se vám dnes v Kutné Hoře zpívalo?
Já jsem se cítil výborně. Takové publikum, jako máte tady, to je skutečně výstavní. A jak říkají komikové: „Takové publikum bychom měli vozit s sebou.“ Skutečně znamenitá atmosféra, výborný „příjem“. Lidem bylo vidět na očích, že se chtěli bavit. Zpívali s námi. Prostě radost.

Vy jste také člověk mnoha profesí. Namátkou: zpíváte, moderujete, hrál jste v divadle i ve filmu. Dá se odpovědět na otázku, co vás těší nejvíce?
Na to vám skutečně neumím odpovědět. Když dlouho zpívám, tak se mi stýská po divadle. Když dlouho hraji činohru, tak zase naopak. U mě je ideální právě kombinace toho mluveného a zpívaného. Dříve jsem se také mnohem více pohyboval, ale to teď s tím plechovým kolenem už nejde. Musím být opatrnější.

Vy si svá vystoupení suveréně moderujete. Kde jste získal takovou jistotu?
No víte, já jsem dlouho spíš konferoval než moderoval… Když vezmete, kolik let jsem jenom dělal pořady Sejdeme se na Vlachovce… A když k tomu připočtete zkušenosti z mojí původní profese činoherce, tak by člověk měl být mocen slova. Zvlášť když jsem snad schopen i něco vymyslet vlastní hlavou… Mně to spojení muziky a mluveného slova náramně vyhovuje. Když bych stříhal jednu písničku za druhou, tak by mě to netešilo. Jsem rád, když můžu o každé něco říct, to znamená o autorovi, době a tak podobně.

Vladimír Císař

18.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Devátý ročník Veteran Rallye Kutná Hora
97

OBRAZEM: V Kutné Hoře se odehrál devátý ročník Veteran Rallye

Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.
10

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Osmnáctý ročník oper air festivalu Tyjátrfest se bude konat až do neděle 20. srpna v divadelním amfiteátru Václava Veselého na Kaňku. Zábava je připravena pro všechny věkové kategorie.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení