VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vivat, přijíždí král, zvolají Kutnohoráci

Kutná Hora – „Vivat. Přijíždí král!“ se ozve v sobotu již podvacáté v historickém jádru Kutné Hory. Královské stříbření Kutné Hory přenese návštěvníky o šest set let zpátky do roku 1411.

22.6.2011
SDÍLEJ:

Královské stříbření Kutné Hory 2010Foto: DENÍK/ Jan Šmok

Krále čeká rok sporů a oslava narozenin

„V tomto roce se odehrály skutečnosti, které nejdou příliš zpracovat do scénáře pro pobavení diváků. Historická realita je už poměrně dramatická a chýlí se k husitství,“ předeslala Světlana Hrabánková, předsedkyně Občanského sdružení Stříbrná Kutná Hora a autorka scénáře.

Celé období se nese v duchu politických sporů krále s pražským arcibiskupem. Také sama královna Žofie se uzavírala spíše do duchovna a k víře, patřila v té době mezi horlivé obhájkyně Mistra Jana Husa a jeho myšlenek.

„Stála jsem před otázkou, jak tuto situaci, alespoň trochu záživnou formou zabudovat do scénáře,“ přiblížila Světlana Hrabánková. Využila proto skutečnost, že v únoru roku 1411 se Václav IV. dožil svého životního jubilea. Narodil se před padesáti lety v Norimberku. Narozeniny vladařů se však ve středověku neslavily ve stylu současníků a mezi tehdejším „obecným lidem“ výjimečně, patrně pouze tehdy, když došlo k nějakému náhodnému prozrazení. „K tomu právě dojde v Kutné Hoře. Díky dramatickému incidentu při zahájení tradičního královského soudu, dozvědí se Horníci, tedy měšťané Kutné Hory, že jejich oblíbený král si právě v tomto roce připomíná své kulaté jubileum. Diplomaticky toho využijí a přidají se ke gratulacím,“ popsala scénáristka.

Výpravný program začne v sobotu v deset hodin. Přijíždí Václav IV. se svým dvorem. Je vítán královským rychtářem a mincmistrem. Průvod směřuje od chrámu svaté Barbory do parku pod Vlašským dvorem, kde proběhne vítací ceremoniál a královský pár otevře jarmark.

A jak je již zvykem, rytíři, aby se zabavili ve svém stylu, vyzvou krále, aby vyhlásil turnaj. „Letos, jelikož se jedná o jubilejní ročník, počítáme nejen s rozšířeným rytířským turnajem na koních, ale v neděli nás čeká i velká turnajová exhibice tří šermířských skupin, které patří ke špičkám ve svém oboru – Merlet, Kvartet a Rytíři Koruny České,“ přiblížila Hrabánková.

Díky králi nepropadne „Prďoch“ katu

Mezi zásadní povinnosti vladaře patřilo i „Královské souzení“, posouzení spáchaných zločinů, jejichž trestání patřilo pod královu kompetenci. A tehdy vstupuje na scénu známá postava konfliktního opata Jakuba ze Sedlce, kterého nemá král Václav v oblibě, neboť je mimo jiné i horlivý příznivec pražského arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazm〜burka. „Opat Jakub patří mezi církevní hodnostáře zastávající názor, že církevní soud má rozhodovat o všech záležitostech, které mají nebo mohou mít něco společného s otázkami víry a tolik tehdy diskutovaného kacířství,“ vysvětlila Hrabánková.

Opat nechává před krále předvést církevním soudem odsouzeného „kacíře“ a ultimativně žádá, aby světská moc provedla odstrašující ortel, k němuž byl již opatovým soudem odsouzen, trest smrti upálením. „Ale Václav, ačkoli o něm kronikáři napsali mnohé i hrůzostrašné historky, nebyl příznivec církví prosazovaných tvrdých trestů, vůči střední a nižší vrstvě vystupoval velice spravedlivě. Především však neměl rád, když někdo rozhodoval za něj a obcházel ho,“ přiblížila Hrabánková. Když se navíc dozvídá, že upálen má být za domnělé kacířství a spolky s ďáblem Matyáš Bzdinka, tedy v tehdejší mluvě takzvaný „Prďoch, Smraďoch“, a to pouze za to, že provádí alchymistické zkou〜mání nerostů a při tom produkuje „smrduté čmoudy“, velmi se na opata rozezlí a přijímá Bzdinku do řad svých prubířů v mincovním dvoře.

Následující programové bloky, tedy průběh pobytu krále, jsou již laděny v duchu skutečnosti, že se měšťanstvo dozvědělo o oslavách králových narozenin. Kouzelník Žito vyhlašuje turnaj tří kapel – Arcus, Krless a Braagas – o přízeň diváků. „ Hudební klání skutečně až na místě rozhodnou sami diváci a posluchači,“ prozradila Hrabánková. Ovšem nebyl by to středověk, kdyby se vše odehrálo bez emocí. I hudební turnaj neproběhne jen tak, dojde ke rvačce příznivců, která musí být vyřešena turnajem v koulené.

Večer se nese v duchu ohňové zábavy

Večer je věnován dvorské slavnosti a turnajům v režii šermířských skupin. Diváci se mohou těšit i na velký tanec s havířskými kahany, ohnivý vstup Štvanců a mnohem větší a slavnostní ohňostroj, který připomene i to, že má Václav narozeniny.

Nedělní dopoledne se uskuteční v duchovní atmosféře „Stříbrné mše“ v chrámu svaté Barbory. Odpoledne již ale opět navážou další dramatické programové bloky: vyhodnocení ka〜pel, velká porada obce kvůli královým narozeninám, gratulace hornictva, velký šermířský turnaj na počest krále, hodování krále a vstup Žita se středověkým divadlem. Podvečer Stříbření tradičně zakončí velký turnaj Štvanců.

Více ke Královskému stříbření Kutné Hory čtěte ve speciální příloze Kutnohorského deníku ve středu 22. června.

Autor: Jitka Koděrová

22.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky.
6

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky

V Čáslavi došlo ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Fabia s vlakovou soupravou došlo kolem 14. hodiny v Čáslavi na místní komunikaci ulice Za tratí, v místě nezabezpečeného železničního přejezdu ve středu 16. srpna.

Z triatlonu mi zůstal jen běh, usmíval se Vladimír Srb

Kutná Hora – Kutnohorský běžecký závod Dačického 12 vyhrál v sobotu Vladimír Srb z Jihlavy. V Kutné Hoře běžel poprvé a hned se mu podařilo vystoupat na nejvyšší stupínek v čase 43:26.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení