František Zelenka byl významnou postavou českého meziválečného umění, přičemž jeho dílo zasahuje od architektury, divadelního výtvarnictví až po návrhy plakátů a teoretické statě k tématice bytových interiérů. Jeho dílo a osoba jsou ovšem dodnes nedostatečně připomenuty.

Právě proto je třeba ocenit úsilí realizátorů z Národního muzea v Praze a Českého muzea stříbra v Kutné Hoře, jmenovitě Vlasty Koubské a Josefa Kremly, kteří připravili tuto výstavu v jeho rodném městě v roce 104. výročí jeho narození. Jedná se teprve o čtvrtou podobnou akci od roku 1945. Výstava se stala součástí projektu Dny židovské kultury na Kutnohorsku, realizovaného Klubem rodáků a přátel Kutné Hory, a exponáty pocházejí ze sbírky divadelního oddělení Národního muzea.

Výběr exponátů se opravdu povedl

Koncepce výstavy byla pojata tak, aby představila návštěvníkům průřez zejména Zelenkovou divadelní tvorbou. Vzhledem k tomuto záměru je třeba ocenit výběr exponátů (návrhy kostýmů, modely scénografií) i celkově nápadité pojetí výstavy. Malý výstavní sál je rozdělen tak, že člení výstavu do dvou, svou atmosférou zcela odlišných, prostor. První část představuje hravé a nápadité předválečné kostýmy, scény a plakáty, z nichž návštěvníkům nejznámější jsou návrhy pro Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha.

Nicméně ve druhé části prostor ztemní a po průchodu stylizovanou branou z ostnatého drátu se dostáváme k Zelenkovým realizacím v terezínském ghettu. Tvůrci tak jakoby vzdali hold Zelenkovu mistrovství, kdy s minimem prostředků dovedl vyjádřit nejjemnější významové nuance a využít divákovu imaginaci k významovým proměnám jeviště.

K výstavě byl připraven velmi kvalitně zpracovaný česko - anglický katalog s řadou barevných reprodukcí Zelenkových návrhů. Je možné zde nalézt také charakteristiky jeho hlavních architektonických prací, ale také jeden z nejkomplexnějších soupisů jeho divadelních realizací. Díky tomu představuje i velmi zajímavý studijní materiál.

Výstavu je možné v Českém muzeu stříbra navštívit do 2. listopadu každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.

Marek Lauermann