VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klobouky nosím i v běžném životě, lidé se ke mně potom chovají vřeleji

Kutná Hora /ROZHOVOR/ – Zatímco pánové o víkendu obdivovali nablýskané staré veterány, dámy si užily módní přehlídky podniku Dantes pod vedením Radky Chabičovské. Ta návštěvníkům představila nejen cestovní obleky, včetně klobouků a dalších doplňků, ale i společenské šaty a plavky z 20. let minulého století.

19.8.2014
SDÍLEJ:

Radka Chabičovská (zcela vpravo) zavítala do Kutné Hory v rámci Veteran Rallye Kutná Hora 2014 s módní přehlídkouFoto: Blanka Olišarová

O módě a etiketě oblékání prozradila Radka Chabičovská více v následujícím rozhovoru.

V sobotu jste měla se svou módní přehlídkou hned tři vstupy, které ocenily především dámy v publiku. Byla vaše letošní účast na Veteran Rallye v Kutné Hoře vaší premiérou?

Premiéru na Veteran Rallye jsem si odbyla v loňském roce, kdy jsme zde představovali oděvy a etiketu oblékání z doby secese. Letos jsem se zaměřila na módu 20. let, a to módu cestovní, s ohledem na charakter akce, na které jsme vystupovali. Představily jsme zejména klobouky, které byly nedílnou součástí, poté se zaměřily na šaty společenské a nakonec i plavky.

Ohledně plavek si vybavím složité dámské koupací obleky, které vypadaly spíše jako šaty.

Plavky tehdy byly velice složité. Na jejich výrobu se spotřebovalo i několik metrů látky. Dokonce jsem viděla na starých fotografiích a obrázcích i plavky, které byly vlněné. Nedovedu si představit, co materiál udělal po namočení a jak poté vypadal na těle, ale i takové plavky skutečně existovaly.

Odkud čerpáte inspiraci při tvorbě svých oděvů?

Jsou to především staré obrazy a fotografie. Zaměřuji se na klobouky, kdy čerpám inspiraci ze starých obrazových materiálů, při samotné výrobě však vsázím na současné materiály a barvy. Navštěvuji často kvůli inspiraci při tvorbě klobouků i muzea, antikvariáty, ale i současné publikace.

Překvapilo mě, že klobouky, které jste předváděly s ostatními modelkami, jsou poměrně malé. Vybavuji si spíše ty veliké, se širokou krempou.

To máte na mysli klobouky z období secese. Ty skutečně dosahovaly v průměru až 69 centimetrů. S rozvojem automobilů a objevem sportu u žen se jejich velikost zmenšovala. Se širokým secesním kloboukem by se ženy ani do automobilu nevešly.

Vy sama vyrábíte klobouky?

Nejsem modistka, takže výrobu samotnou nechávám na svých kolegyních. Těm řeknu vždy, jaké bychom potřebovali například zdobení na klobouk a podobně. V dnešní době je jen velice málo modistek, které dokážou látku na klobouk samy nabarvit a vyrobit. Dnes však doba inklinuje spíše k sériové výrobě.

Jak hodnotíte ve vztahu k nošení klobouků dnešní dobu?

Musím říci, že právě současná móda se právě u klobouků z 20. a 30. let navrací. Jsou v duchu sportovní elegance – elegantní a přesto pohodlné. Nosí se nejrůznější hučky, různých barev, s aplikacemi.

Radka Chabičovská našla zálibu v kloboucích. Ty historické předvedla na módní přehlídce v rámci Veteran Rallye Kutná Hora 2014

Nosíte sama klobouky i v běžném životě?

Musím přiznat, že ano. Jsem majitelkou kloboučnictví, takže si jejich nošením i dělám reklamu. Nejsem však, jak jsem říkala od fochu, mám ekonomické vzdělání. V Brně, dokud pocházím, jsem si otevřela obchod s klobouky. Chodily ke mně návštěvnice, které je obdivovali, a tak jsem se porozhlédla po nejrůznějších akcích a začala jsem pro tyto akce tvořit.

Věnujete se tedy jen prodeji klobouků?

Nejen prodeji. Založila jsem také kloboukový klub, který má nyní už přes tisíc zaregistrovaných členů- Podnítily mě k tomu samy návštěvnice mého obchodu s klobouky, které často říkaly, že doma mají klobouky, ale nějak neví, co s nimi. Nejvíce členek pochází samozřejmě z Brna a okolí.

Jak na vás lidé v okolí, když si vykračujete v klobouku, reagují?

Musím říci, že lidé, když máte na hlavě klobouk, k vám přistupují jinak. Třeba když jdu na úřad, vnímám, že lidé jsou ke mně milejší, vstřícnější. S kloboukem na hlavě je navíc žena vždy elegantní, ať už se jedná o zimní klobouky a hučky nebo o letní slaměné klobouky.

Jistě je to i tím, že žena mimoděk přizpůsobí klobouku i své držení postavy.

To máte naprostou pravdu. Já říkám, že žena s kloboukem na hlavě povyroste, protože klobouk vyžaduje napřímenou chůzi s hlavou vzhůru. Tím, že se mimoděk napřímí, působí o něco vyšší. Hlavu vztyčenou musí nosit také proto, aby přes krempu klobouku dobře viděla. Nošení klobouku vyžaduje i uhlazenější pohyby a chování, aby nám z hlavy nespadl.

Na přehlídce jste měly společně s ostatními modelkami vše sladěné, včetně doplňků, kde nechyběly ani rukavičky. Vybavila se mi kritika na oblečení ze seriálu První republika. Co o ní soudíte?

O této kritice samozřejmě vím. A i když jsem ji nepsala já, v jednom musím souhlasit: v tom filmu jsou z hlediska módy tehdejší doby nepřesnosti. Vzpomínám na scénu, kdy žena v tomto seriálu vychází z kostela bez klobouku. V tehdejší době to bylo něco nemyslitelného.

Čili bez klobouku ženy ven ani nevycházely?

Tenkrát dokonce i ženy z nižších vrstev, tak zvané fabričky, měly klobouk, který si nasazovaly na cesty k lékaři, na nákupy do města nebo právě na cestu do kostela a zpět. Měly třeba jen jeden, který různě přešívaly, měnily ozdoby, ale určitě na něj nikdy nezapomněly při cestě do společnosti.

I dnes jsou ještě události, kam je nejspíše klobouk potřeba. Mám na mysli například královnu Alžbětu, která je svými kloboukovými kreacemi proslulá.

Skutečně. Dostihy v Ascotu v Anglii jsou pověstné a klobouk je na nich předepsaným pravidlem. Dokonce je žádoucí, aby žena měla každý den jiný klobouk.

Jak jsem si všimla, naprostá většina posádek dnes měla oblečení přizpůsobené době, ze které pochází jejich automobil. Co na tento pokrok říkáte?

Musím říci, že se mi to velice líbí. Vypadá to elegantněji, než když v krásném veteránu sedí posádka v džínách a tričkách. Dokonce dvě z účastnic letošní Veteran Rallye, než sem jely, se u mě byly poradit ohledně svých klobouků. Řada závodníků má také oblek sladěný i s barvou svého vozu. Díky historickým oblekům posádek má celá akce slavnostnější charakter.

Autor: Blanka Olišarová

19.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Moravčíková končí! Zastupitelé místostarostku odvolali
16

Novým místostarostou může být Hadrovský

OBRAZEM: Starostové společně posnídali v Rytířském sále

Kutná Hora - Snídaně pro starosty, kterou uspořádala MAS Lípa pro venkov, se konala ve čtvrtek 21. září od 9 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora. Společného jednání se zúčastnilo 47 zástupců obcí z území Kutnohorska.

Druhou etapu cyklostezky dokončí ještě letos

Zruč nad Sázavou – Cyklisté ze Zruče nad Sázavou a okolí se projedou ještě v letošním roce po nové cyklostezce. V těchto dnech se na její stavě pilně pracuje.

KRÁTCE: Poplatek za odpady v Kutné Hoře je třeba uhradit do září

Kutnohorsko - Přinášíme vám krátké zprávy z Kutnohorska.

Policisté z Čáslavi hledají muže z kamerového záznamu

Čáslav - Čáslavští policisté pátrají po totožnosti neznámého muže z fotografie z kamerového záznamu. "Hledaný muž by mohl poskytnout informace k případu krádeže peněženky v obchodu v obci Čáslav v ulici Jeníkovská, ke které došlo dopoledne 11. září," řekla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení