VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Requel je pro mě uzavřenou kapitolou, teď jsou na řadě nové projekty

Kutná Hora – S mladým kutnohorským režisérem Petrem Havlíčkem jsme se poprvé viděli na konkurzu na role v amatérském sci-fi filmu Requel v roce 2013. Tehdy „mučil" uchazeče zapeklitými úkoly, jako třeba říct větu „To je langusta podle mého gusta" smutně, vesele či vztekle.

6.3.2015
SDÍLEJ:

Petr Havlíček při natáčení Requelu. Foto: archiv PH

Po půl roce jsme se setkali znovu již na samotném natáčení, a to hned při tvorbě velké bitevní scény na louce poblíž Velkého rybníku. Štáb i s hereckým ansámblem se tehdy tvářil takřka zoufale, když režisér často říkal proklínanou větu: „Stop! Bylo to dobré a sjedeme si to ještě jednou."

Třetí setkání s Petrem Havlíčkem se pak odehrálo loni na konci ledna, kdy spolu s ostatními členy „Requel Crew" hrdě uváděl své více jak dvouhodinové dílo při předpremiéře pro zvané a ještě v ten samý večer při vyprodané veřejné premiéře v kutnohorském Kině Modrý kříž. Od té doby utekl již více než rok a v životě nadějného režiséra se odehrálo mnoho zajímavého.

Je to už více než rok, co jsme se viděli naposledy. Otázka je tedy nasnadě. Jaký byl rok s Requelem?
Rok s Requelem byl naprosto úžasný! Celý náš Requel Crew naplnil obrovskou dávkou optimismu a my si mohli vychutnat atmosféru a spokojenost na projekcích a festivalech. Také autogramiády a přednášky o nezávislé filmařině, kde jsme většinou fungovali jako VIP hosté a přednášející. Myslím, že všechna předchozí dřina na výrobě filmu se nám vrátila ve formě entuziasmu a kladného přijetí publikem.

Jakých akcí konkrétně jste se zúčastnili?
Účastnili jsme se mnoha akcí. Jak oficiálních, tak undergroundových. Celkem dvacet pět projekcí jsme si naplánovali sami v našem nezávislém tour, kdy jsme film promítali po klubech a pubech. Navštívili jsme Prahu, Brno, Plzeň, a další města. Byly jsme i na deseti oficiálních festivalech, kde jsme povětšinou sklidili bouřlivý úspěch a mnoho dotazů ze stran nových nadšených fanoušků.

U toho bych se zastavila. Jaký byl ohlas lidí na film v Kutné Hoře? A jaký v jiných městech?
Ohlasy diváků v samotné Kutné Hoře byly samostatnou kapitolou. Často mě překvapily. Ještě půl roku po premiéře jsem zaslechl bavit se lidi u baru, jestli už viděli Requel. Pokud dotyčný film neviděl, tak zpytoval svědomí, ale evidentně o filmu slyšel. Pokud jej viděl, pak se vášnivě bavil a smál spolu s přáteli. Samozřejmě jsme se setkali i s kritiky, kteří film odsoudili na dno pomyslné filmové propasti, ale to byli především lidé, kteří si neuvědomovali, že jsme celý film natočili jako parta studentů, ne jako profesionální produkce. Ukázkou toho byla projekce ve Světlé nad Sázavou, kde nás parta starších metalistů vypískala, ale když přišlo na „metal battle" ve filmu, poctivě házeli hlavami, jak se na metalisty patří.

Co ti, kteří zpytují svědomí i teď, že film neviděli. Mohou Requel někde shlédnout?
Diváci, kteří ještě neviděli Requel, mohu odkázat na náš youtube kanál SniperVinc, kde mohou film shlédnout v podobě web-seriálu. Je rozdělený do osmi sedmnáctiminutových dílů.

Jak teď s odstupem času vzpomínáte na natáčení a slavnostní premiéru v Modrém kříži?
Na natáčení vzpomínám rád a věřím, že jsme těmito událostmi obohatili vzpomínky pár dalších lidí, kteří si to s námi také užili. Vždyť vzpomínky jsou to jediné, co nám nikdo nikdy nemůže ukrást, či odepřít. Světovou premiéru v Modrém Kříži a následnou After Pa Pa Pa Party hodnotím jako jeden z nejúžasnějších dnů svého dosavadního života. Upřímně, nevěděl jsem kam dřív skočit, každý si mě chtěl na chvíli utrhnout. Rozhodně jsem uvnitř cítil jistou autorskou satisfakci.

Přesto, když se teď podíváte na film, jako na celek, udělal byste něco jinak? Nebo je tu stále ta spokojenost?
Jak říká François Truffaut, velký francouzský režisér: „Když dodělám film a pak vidím, že ho hrají někde v kině, vyhnu se mu obloukem." Tak přesně takhle jsem na to nenahlížel. Když jsem film stříhal, neměl jsem pak potřebu ho xkrát vidět znovu. Zároveň jsem věděl, že se musím poučit z chyb a je také pravdou, že čím víckrát jsem Requel viděl, tím víc jsem v něm našel věcí, které bych dnes udělal jinak.

V únoru jste všichni společně oslavili ten skvělý rok s Requelem projekcí v kutnohorském klubu El Comandante. Jaká byla tahle oslava? Počítám, že velká.
Myslím, že jsme si ji všichni užili. Kupodivu tam přišli spíše lidé z Requel Crew, než noví diváci, ale o to to bylo komornější a rodinnější. V El Comandante byla příjemná atmosféra.

Nemohu si odpustit otázku, co bude dál? Hodláte s Requelem něco ještě podniknout? Třeba volné pokračování, o kterém se napůl v žertu šeptalo na premiéře? Nebo se jedná o uzavřenou kapitolu a chcete se věnovat dalším projektům?
Requel je pro mě uzavřenou kapitolou. Vrátím se k Truffautovi. Řekl: „Je důležité umět udělat za filmem tečku." A já souhlasím. Na řadě jsou další projekty. Nově připravovaný snímek ponese název Mediator a bude se jednat o zcela odlišný žánr. Chceme v něm ukázat operace speciálních jednotek tak, jak by mohly doopravdy vypadat, a ne tak, jak je znáte z akčních filmů.

Skutečně žánrový odklon. Předpokládám, že to bude stejně ambiciózní dílo, jako Requel?
Ambice projektu směřují určitě ještě výš, než ambice Requelu. Momentálně sháníme finanční partnery na realizaci.

Autor: Irena Blahníková

6.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový zvon určený pro kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře odlili v nizozemském Astenu ve středu 10. května.
43

Sbírka končí, zvon se rozezní v říjnu

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Vloupal se do restaurace

KRÁTCE: Do zahrad si přijdou zacvičit jógu i úplní začátečníci

Kutnohorsko - Přečtěte si přehled kulturních událostí v regionu!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Zruč přišla o osm hráčů. Musela zrušit B-tým

Zruč nad Sázavou – Jiskra Zruč nad Sázavou odhlásila svůj B-tým ze IV. třídy, skupiny B. Co bylo hlavním důvodem?

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení