VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online rozhovor se Zuzanou Moravčíkovou

Zuzana Moravčíková zodpoví online dotazy čtenářů ve čtvrtek 5. ledna od 9 hodin.

Online rozhovor se Zuzanou Moravčíkovou

Zuzana Moravčíková odpovídala online

Tento rozhovor byl ukončen dne 1.2.2017
DOTAZ: Dobry den, chci se optat, proc je porad tak neutesene autobusove nadrazi v KH, ve meste, které je v UNESCu a ma další vymozenosti plynouci z cestovniho ruchu atd... JIz několik let me jima bes, když mam prestupovat a jen proto, ze ho znam, vim kam, na kterou zastávku mam bezet, ale kdo je tam poprvé, nemá sanci vůbec poradne rozlisit cisla zastavek - o důchodcích ani nemluve. Takze spatne a nezretelne oznacene zastávky, mala a neviditelna cisla, samotna stanoviste nejsou kryta proti desti, vetru, snehu, jsou často bez lavicek, konecne je tam sice svetelna tabule, ale v info kanclu je pani jen asi do 15., nebo 16. hodin, jenze turiste, odjizdi zpatky do Prahy často i později, nevim, jestli pani vůbec mluvi alespoň anglicky. Takze jiz několik let je autobusak v KH odstrašujícím mistem. Kdejake mensi mistecko a mestecko se muze pyšnit mnohme komfortnejsim autobusakem - je videt, ze ho odpovedni - nepotrebuji a nepouzivaji... Hlavne neodpovídejte, ze to nepatri mestu, nebo něco podobného, jako odpovedna osoba mate stále tlacit na to, aby se věci pohly k lepšímu. Dále - vlakove Hlavni nadrazi v KH - otres, pravda - jsou tam pridane svetelne tabule a infocentrum, které ale zavira tusim kolem 17.00. JInak zadny stanek s obcerstvenim, nebo trafika, proste je to místo, kde clovek chce co nejdříve prestoupit, je-li to mozne a vůbec se tam radeji nezdržovat a když - to si radeji vyberu delší cekani v Koline, nez v KH, nebo radeji prejedu do Caslavi, v KH na Hlavaku je to fakt neutesene - a zase - neodpovídejte, ze je to problém CD, jako odpovedna osoba mate stále tlacit na zlepseni - vzdyt jak vlakove, tak autobusove nadrazi jsou první mista, která navstevnici navstivi a delaji na ne dojem - Barbora a kostnice az pak - je to vizitka města! Diky za odpověď a nejake konkretni terminy zmen k lepšímu, ne jen obecne nic neříkající reakce! :-)
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
děkuji za obsáhlý dotaz. Nechcete sice nic slyšet o tom, že autobusové nádraží je pronajato dopravci a že majetkoprávní vztahy na hlavním nádraží jsou složité, i když je to pravda. Musím Vám sdělit, že se o tuto oblast zajímáme. Co se týká autobusového nádraží tak v současné době řešíme jeho možný přesun k městskému nádraží vybudováním nového dopravního terminálu, samozřejmě s vyšším komfortem pro cestující, V tomto prostoru by zároveň bylo vybudováno parkoviště. Nejdříve však s tímto záměrem chceme seznámit občany Kutné Hory, aby se mohli vyjádřit. Bude to docela zásah do dopravy v Kutné Hoře. Pokud bude ohlas příznivý, budeme činit další potřebné kroky, které by umožnily podání žádosti o dotaci. Pokud tuto myšlenku opustíme, je třeba se nynějšímu autobusovému nádraží skutečně věnovat. V současné době máme vyčleněny v rozpočtu finance na vybudování přístřešku. Máte pravdu, že by na daném místě měla být pro přijíždějící do Kutné Hory jasná informační tabule. Ta tam měla být již dávno. To je v naší kompetenci a budeme se tím zabývat. Co se týká zastávek, pan místostarosta je stále v kontaktu s dopravcem, který má nádraží v pronájmu. Na Váš podnět ho upozorním a jsem přesvědčena, že se se zástupci Arrivy dohodne na vylepšení.
Co se týká hlavního nádraží, tam je skutečně problém ve vlastnictví (České dráhy a SŽDC). Na to naráželo každé vedení města. V současné době se řeší převod vlastnictví z Českých drah na SŽDC a ta jednání se snad zlepší. Město má v současné době pronajatu část budovy pro Informační centrum, kde turisté dostanou potřebné informace i malé občerstvení. Provozování nějakého stánku s občerstvením není skutečně v kompetencií města. Mělo by to být zájmem Českých drah. Mám pro Vás informaci, že jednáme o získání pozemků od Českých drah za účelem získání plochy na parkování automobilů. Jednání nejsou jednoduchá, ale doufám, že to dotáhneme do zdárného konce.
DOTAZ: Vážená paní místostarostko,
zvládnete podat vysvětlení, proč noví zastupitelé Krajského úřadu Středočeského kraje mohou zastávat dvě i více funkcí za jeden plat a Vy sama jste tento morální a pochopitelný počin v politice nezvládla?

Za odpověď děkuji. Pavlína
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

máte na mysli zastupitele Středočeského kraje. Musíte se zeptat jich. Jsou tam tací, kteří mi vyčítali dvě funkce. Údajně to není možné zvládnout a ti by se nad sebou měli zamyslet. Nedokáži si představit, že např. statutární zástupce hejtmanky může zároveň vykonávat i post starosty velkého města. Mohu Vám říci, že ty dva roky ve dvou funkcích byly pro mě opravdu náročné. Bylo to na úkor rodiny a neznala jsem volný čas, Vlastně jsem si oddychla, že jsem na kraji skončila. Přesto si troufnu říci, že pro město nebylo špatné, že jsem měla informace z kraje z první ruky.
DOTAZ: Dobrý den,dočká se Kutná Hora nějakého obchodního centra? (Viz.Futurum Kolín)
ODPOVĚĎ:Na to Vám nemohu odpovědět. To je věcí případných investorů, kteří se do Kutné Hory příliš nehrnou. Přesto nabízíme každému, kdo se objeví, volné pozemky nejen v majetku města.
DOTAZ: Vážená paní místostarostko, chci se zeptat, jak funguje spolupráce v radniční koalici ČSSD - ANO - ZMĚNA? Je ideální, nebo se objevily už nějaké potíže?
ODPOVĚĎ:Nic není jednoduché. Dovedla bych si představit i lepší spolupráci. Ale naší povinností je se domluvit.
DOTAZ: Dobrý den, hala, Vlašský dvůr, revitalizace Vrchlice atd. Myslím, že si toho radnice bere na záda hodně a peníze určitě netiskne. Nehrozí zde zadlužení města?
ODPOVĚĎ:Včera na zastupitelstvu jsme tuto otázku probírali.Přestože věřím vedoucímu ekonomického odboru, který říká že další úvěr v přiměřené výši by město zvládlo, necháme si pro jistotu posoudit kondici hospodaření města nezávislým odborníkem. Jde o to, na co peníze půjdou. Jedná se o investiční akce, na které je možné získat dotace (dotační programy brzy skončí), a které by neměly vyžadovat další mandatorní výdaje.
DOTAZ: Nechybí Vám možnost rozhodovat na Krajském úřadě? Jak to nesete?
ODPOVĚĎ:Nechybí, takový je život politika. Musíte být připravena na všechno. Nicméně musím říci, že zkušenost to byla k nezaplacení, ať v pozitivním tak negativním smyslu.
DOTAZ: Myslíte si, že se Kutné Hoře podaří získat další dotaci na druhou etapu sportovní haly?
ODPOVĚĎ:Byla bych ráda, kdybychom dotaci z MŠMT získali, Děláme pro to maximum. Každé finance, které získáme z dotací na rozumnou akci, jsou pro město přínosem. Co vím jistě, tak dotaci ze Středočeského kraje již nezískáme.
DOTAZ: Jaký máte názor na průběh zasedání zastupitelstva Města Kutná Hora? Jednou jsem se tam byl ze zvědavosti podívat, jelikož mi spousta lidí řeklo, jak se tam zastupitelé hádají a házejí na sebe špínu. Co si o tom myslíte?
ODPOVĚĎ:Odpověď je jasná. Průběh zasedání zastupitelstva se mi vůbec nelíbí. Včera jsme si to opět "užili". Osobní útoky tam nepatří. Jaksi se nám z politiky vytratila slušnost. Byla jsem přesvědčena, že na malém městě se domluvíme snáz než ve vysoké politice. Jak hluboce jsem se zmýlila. Některým zastupitelům chybí určitá úroveň k jednání. Obdivuji každého občana, který vydrží sledovat zasedání kutnohorského zastupitelstva až do konce :-).
DOTAZ: Co říkáte na projekt, který by v Kutné Hoře měla realizovat francouzská firma INCA na podporu cestovního ruchu? Jaký na to máte názor a myslíte si, že je reálné, aby vznikla v Kutné Hoře lanovka od zastávky vlakového nádraží Kutná Hora město až k samotnému chrámu svaté Barbory?
ODPOVĚĎ:Já osobně tento projekt podporuji. Myslím si, že v Kutné Hoře v rámci cestovního ruchu potřebujeme mít vize a hlavně nadhled. Je zde spousta zájmů, které je potřeba sjednotit a je to obtížné. Bylo by fajn, kdyby se do přípravy této koncepce se svými náměty zapojili samotní občané i podnikatelé.Pokud bude široká shoda města, majitelů památek, muzeí, pořadatelů akcí, ale i podnikatelů v cestovním ruchu, věřím že tato koncepce nezůstane v šuplíku a v jejím dalším naplňování budou pokračovat představitelé města, kteří přijdou po nás. Co se týká lanovky, tak v této záležitosti jsem skeptická, přestože si myslím, že by to byla atrakce pro Kutnou Horu, která by přitáhla turisty.
DOTAZ: Jaký máte názor na obchvat, který by měl v budoucnu vzniknout v Církvici?
ODPOVĚĎ:Přiznám se, že problematikou dopravy se tolik nezabývám. Jako laik mohu konstatovat, že provoz po silnici I/38 přes Církvici je neúnosný a potřeba obchvatu tam jasně je. Pokud si pamatuji, nebyla úplná shoda na trase. Církvice i Třebešice měly jiné představy. Nevím, v jaké fázi projednávání tato akce je v současné době.
DOTAZ: Jak to vypadá s parkovacími místy na sídlišti? Dojde jednou opravdu i na parkovací dům?
ODPOVĚĎ:Uvědomuji se, že situace s parkováním na sídlišti je s růstem počtu automobilů horší a horši. Výstavba parkovacího domu je velice nákladná. Zkušenosti z jiných měst napovídají, že provozování parkovacího domu není jednoduché. Musí být využíván. Komise pro sídliště by měla zjistit zájem o koupi nebo pronájem parkovacích míst v tomto domě. Problém je i s rozšiřováním parkovacích ploch, neboť dosud nejsou vyřešeny majetkoprávní vztahy k pozemkům na velké části sídliště.
DOTAZ: Dobrý den,
prosím jaká kritéria uplatnila Rada města při úpravě návrhů na výši příspěvků v oblasti kultury (granty)?
Proč byl návrh na udělení grantu festivalu Creepe Tepee
Radou zrušen (návrh 0,-Kč),
Děkuji
ODPOVĚĎ:Návrhy připravila po hodnocení jednotlivých projektů kulturní komise, která je poradním orgánem rady města. Členové rady i zastupitelstva města mohou podávat svoje návrhy, které ovšem musí schválit rada a poté zastupitelstvo. Musím konstatovat, že došlo k malým úpravám. Pouze grant festivalu Greepe Tepee nebyl v radě akceptován, neboť jsme v radě města řešili stížnosti obyvatelů na hluk (petice). Pořadatelé nedodrželi sliby, které dali. Na místo vyjížděla několikrát hlídka Městské policie a věc skončila u přestupkové komise. Je otázkou, zda tento festival patří do centra města. Vzhledem k tomu, že na zasedání zastupitelstva nepadl protinávrh na příspěvek pro Greepe Tepee, je shoda všech zastupitelů na tom, aby tento festival nebyl podpořen z prostředků města.
DOTAZ: Dobrý den, současné zastupitelstvo silně třaská. Budete kandidovat do dalšího volebního období, nebo už vás to politikaření znechutilo?
ODPOVĚĎ:Pravdou je, že pomalu ztrácím chuť pracovat pro občany našeho krásného města. Nebaví mě politikaření. Nelíbí se mi, když jednotlivci hájí především svoje zájmy. Nejsem ale ještě rozhodnuta, zda s politikou skončím.
DOTAZ: Dobrý den, právě byla v zastupitelstvu schválena rekonstrukce Vlašského dvora. Bude se při této rekonstrukci myslet i na regulaci vytápění? Když tam přijdu, je tam neskutečně přetopeno. Není to plýtvání? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Tento projekt vytápění neřeší. Kotelna je cca 10 let stará. Myslí se na úsporu energií zateplením střechy a výměnou oken. Musím však říci, že se ve Vlašském dvoře nepřetápí. Na chodbách je vyloženě zima. V kancelářích si teplo můžeme regulovat. Ono je to tak, že když přijdete z venku teple oblečená do budovy, zdá se Vám, že je na chodbách teplo a v kancelářích pak přetopeno.
DOTAZ: Paní místostarostko, kde vezme Kutná Hora milióny, kterými má spolufinancovat dotaci na Vlašský dvůr, když investiční prostředky města jsou prý schváleny na halu?
ODPOVĚĎ:Na Vlašský dvůr je již schválen úvěr, další finance budou čerpány z rozpočtu města. Financování akce je rozděleno na více let. Doufáme, že na halu získáme dotaci, přesto musíme být připraveni na to, že dotaci nedostaneme a halu budeme financovat z rozpočtu města.
DOTAZ: Kam se bude v době rekonstrukce Vlašského dvora stěhovat městský úřad? Jak to bude s úředníky? Budou někam přesunuti, případně kam? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Oddělení školství, kultury a sportu se nastálo přestěhuje do objektu, kde sídlí městská policie. Dále budou upraveny prostory městského úřadu v Radnické ulici. Neznamená to, že se přestěhuje celý úřad. Úředníci se budou stěhovat podle potřeby a postupu prací.
DOTAZ: Kdy se začne se zřízením přístřešku na autobusové nádraží?
ODPOVĚĎ:Finance máme připravené, takže letos. Nevím, jak to časově má naplánováno technické oddělení.
DOTAZ: Již funguje Taxík Maxík. Jaké máte ohlasy? Mají lidé o tuto službu velký zájem?
ODPOVĚĎ:Ohlasy jsou příznivé. Zájem občanů o tuto službu je zatím velký.
DOTAZ: Co vše byste rádi v roce 2017 v Kutné Hoře zrealizovali?
ODPOVĚĎ:Je potřeba realizovat akce, které jsou rozpracované. Z projektu revitalizace Vlašského dvora to je park pod VD a dále II. etapa výstavby sportovní haly.Budou pokračovat opravy bytů. Podle finančních možností města může být provedena oprava některých komunikací.
DOTAZ: Jaký je váš názor na to, aby autobusy projížděly centrem Kutné Hory?
ODPOVĚĎ:Kdysi jsem byla proti vjezdu autobusů do centra. Doba je jiná, náměstí se vylidňuje a ze strany občanů i podnikatelů je o to zájem. Takže jsem názor změnila a jsem pro.
DOTAZ: Dobrý den, máte vystudovanou VŠ zemědělskou... Proč právě ji? S jakým cílem jste šla studovat školu zaměřenou na zemědělství? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:To je jednoduché, na gymnáziu mě bavily jazyky. Nepohodla jsem se však s profesorem ruštiny, který se mi odměnil známkou dobře v 1. pololetí 4. ročníku a to znamenalo konec. Tenkrát byly na nás kladeny vyšší nároky. Dále mě bavila biologie, chemie. Učit jsem nechtěla. Bydlela jsem na vesnici, otec byl navíc vedoucím jedné stanice zemědělského ústavu, k přírodě a zemědělství jsem měla blízko. Takže rozhodnutí padlo na VŠZ a nelituji.
DOTAZ: Dobry den,
zajima mne nahradni autobusova doprava pro maliky po uzavreni nadjezdu. Ziji zde lidi, kteri nevlastni auto a zda autobusy budou jezdit i o vikendech.
Dekuji
ODPOVĚĎ:Tuto záležitost má v kompetenci pan místostarosta Viktora. Náhradní linka je připravena, ale vše bude projednávat nejdříve s osadním výborem. V polovině února chystáme setkání s občany Malína. O termínu budete informováni.
DOTAZ: Dobrý den,
rád bych se zeptal, co bude s bývalým areálem Avie.
Děkuji
ODPOVĚĎ:Tento prostor je v soukromých rukou, takže bohužel nemohu říci, co tam bude. Tyto pozemky nabízíme případným investorům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení