Ohlédnutí za kuželkářskou sezonou 2007-2008 v Kutné Hoře

Kutná Hora - V Kutné Hoře se organizovaně kuželky hrají více než šedesát let. Novodobá historie oddílu se datuje od roku 1972, kdy byla ustanovena Tělovýchovná jednota Baník Kutná Hora.

4.7.2008

Zleva: Rozhodčí Vítězslav Vyhlídal, stříbrní dorostenci Miroslav Rajdl, Leoš Vobořil a Petr Tomáš, trenér Petr DusFoto: Archiv Jiřího Halfara

V akci „Z“ byla na podzim roku 1975 zahájena výstavba kuželny v Kutné hoře, v prosinci 1981 byla kuželna slavnostně otevřena. Od této doby se začínají datovat úspěchy kutnohorských kuželkářů, kteří se postupně z krajských soutěží probojovali až do II.kuželkářské ligy.

Ve druhé kuželkářské lize v sezoně 2007-08 se naše kutnohorské „Áčko“ umístilo v polovině ligové tabulky na 6.místě se ziskem 24 bodů. Z celkového počtu 70 hodnocených jednotlivců druhé ligy se na 33. místě umístil Jiří Barbora, na 35.místě František Tesař a na 53.místě Zdeněk Rajchman. V soutěži produktivity ze 115 hodnocených hráčů se umístil Jiří Barbora na 17.místě a František Tesař na místě osmnáctém. Na kutnohorské kuželně nejlepší výkon na 6x120hs zaznamenalo naše „Áčko“ výkonem 3338 poražených kuželek, v soutěži nejlepších výkonů jednotlivců František Tesař a jeho 589 poražených kuželek na 120hs stačilo jen na 5.místo.

Kutnohorské ženy v druhé kuželkářské lize žen obsadily ziskem 24 bodů 4.příčku. V soutěži úspěšnosti ze 105 hodnocených hráček se na 7.místě umístila Jitka Bulíčková, na 16.místě Lenka Kollárová, na 18.místě Marie Adamcová, na 27.místě Hana Barborová a na 29.místě Kamila Barborová. Nejlepší výkon na kutnohorské kuželně v disciplině 6x100hs v sezoně 2007-08 ve 2.KLŽ dosáhly naše ženy výkonem 2679 poražených kuželek, v jednotlivcích v disciplině 100hs pak u nás byla nejlepší Kamila Barborová výkonem 482 poražených kuželek.

Kutnohorská mužstva „B“ a „C“ bojovala v divizi a obsadila se ziskem 23 bodů 8. a 9.místo. V pořadí jednotlivců ze 77 hodnocených hráčů se na 25.místě umístil Leoš Vobořil a na 27.místě Václav Pufler ml. (oba z KHC), na 28.místě Václav Stryhal a na 30.místě Bohumír Kopecký (oba z KHB). V soutěži produktivity ze 150 hodnocených hráčů se na prvním místě umístil Bohumír Kopecký z KHB, na druhém místě Leoš Vobořil a na 15.místě Jiří Halfar oba z KHC. V soutěži TOP 10 jednotlivců na kutnohorské kuželně obsadil Jaroslav Čermák z KHC výkonem 500 poražených kuželek druhé místo, v soutěži družstev pak bylo nejlepší naše „Céčko“ a to na kutnohorské kuželně výkonem 2724 poražených kuželek a na benešovské kuželně ještě vyšším výkonem 2772 poražených kuželek (v disciplíně 100hs).

Nejúspěšnějším družstvem našeho oddílu v uplynulé sezoně byli dorostenci, kteří vybojovali v nejvyšší dorostenecké lize stříbrné medaile. V posledním důležitém utkání s KK Zábřeh v boji o druhou příčku k tomuto utkání přistoupili velmi zodpovědně. V první dvojici Mirek Rajdl se svým soupeřem Romanem Weinlichem předváděli pěkný souboj, který se určitě musel líbit, nakonec byl úspěšnější domácí hráč. Ve druhé dvojici domácí Petr Tomáš povolil pouze na druhé dráze zisk dílčího bodu a získal tak další bod pro domácí. V poslední dvojici potvrdil domácí Leoš Vobořil vítězství domácího celku nejlepším výkonem v tomto utkání. Naši dorostenci předvedli nejlepší výkon v Kutné Hoře 1679 poražených kuželek, což je i v disciplině 3x120hs nejlepší dorostenecký republikový výkon. V jednotlivcích v disciplíně 120hs v sezoně 2007-08 byl na kutnohorské kuželně nejlepší Miroslav Rajdl výkonem 599 poražených kuželek.

Vyvrcholením kuželkářské sezony je mistrovství jednotlivců, kde jsme měli i svá želízka v ohni. V Mistrovství Středočeského kraje se na 4. místě umístily v kategorii dorostenek naše Hana Vobořilová a v kategorii žen Lenka Kollárová. V kategorii seniorů obsadil František Tesař také 4.místo a v kategorii mužů pak ještě 11.příčku. Přeborníky středočeského kraje se stali v kategorii juniorek Kamila Barborová a v kategorii dorostenců Petr Tomáš. V naší nejúspěšnější dorostenecké kategorii ještě Dušan Hrčkulák obsadil 3.místo a vybojoval si spolu s krajskými přeborníky postup na MČR.
Na Mistrovství ČR v kategorii juniorek, které se konalo v Karlových Varech, obsadila naše Kamila Barborová 9.příčku, v Rokycanech na Mistrovství ČR v kategorii dorostenců se Petr Tomáš umístil na 10 místě a Dušan Hrčkulák na 25 místě.

V loňském roce jsme na naší kuželně z pověření České kuželkářské asociace uspořádali Mistrovství ČR v kuželkách v kategorii seniorek. Úroveň tohoto MČR byla všemi účastníky i výkonným výborem ČKA hodnocena jako velice úspěšná. Výkonný výbor České kuželkářské asociace pověřil náš klub, kuželkářský oddíl TJ Sparta Kutná Hora, uspořádat Mistrovství ČR 2008 v kategorii mužů.

Toto mistrovství mužů je nejvyšší soutěží v kuželkářském sportu v ČR a uskutečnilo se na naší kuželně v Kutné Hoře ve dnech 3.- 4.května 2008 za účasti celkem 48 soutěžících z celé České republiky.

Přípravu tohoto Mistrovství si vzal náš oddíl jako prestižní úkol a udělal vše pro to, aby představil sebe i naše město v tom nejlepším světle a aby byli všichni účastníci této mistrovské soutěže spokojeni. Kuželkářský svátek v Kutné Hoře podpořili opět laskaví sponzoři a příznivci tohoto sportu. Jejich zásluhou pak kromě věcných cen pro vítěze měli závodníci k dispozici po celou dobu mistrovství občerstvení ve formě švédského stolu, v sobotu oběd a v neděli snídani. Pro všechny hráče a jejich doprovody bylo zajištěno ubytování.

Díky finanční pomoci Města Kutné Hory byly pro toto mistrovství zakoupeny nové kuželky značky Vollmer Tornádo Plus a nové hrací koule Vollmer.
Rád bych poděkoval všem sponzorům, kteří nám pomohli, jejich jména najdete na našich internetových stránkách www.kuzelkykh.wz.cz. Oslovili jsme i větší firmy a společnosti podnikající v našem městě, bankovní a finanční instituce, bohužel bez úspěchu. Mnohem vstřícnější byli drobní podnikatelé, živnostníci a tradičně i DRINKS UNION a.s. – Pivovar Dačický Kutná Hora.

Z pohledu pořadatele mistrovství bych děkuji všem hráčům za férový a sportovní přístup k soutěži, rozhodčím Vítězslavu Vyhlídalovi, Bohumilu Šaníkovi a hlavnímu rozhodčímu Liboru Novákovi za perfektní řízení soutěže. Pro diváky bylo jistě nedělní finále atraktivní také tím, že hlavní rozhodčí při představování jednotlivých hráčů měl o každém připraveno několik faktických dat a perliček z jejich sportovního života a samotní hráči se pak přítomným divákům představili svými zdařilými sportovními výkony. Mistrovský titul si na naší kuželně vybojoval Igor Búrik z KK Slavoj Praha výkonem 1248 poražených kuželek, na druhém místě se ztrátou pouhých dvou kuželek skončil úřadující mistr Michal Jirouš z SKK Primátor Náchod. Fotodokumentace z tohoto mistrovství je k nahlédnutí na stránkách www.kuzelkykh.wz.cz

Kromě ligových utkání na naší kuželně probíhají další soutěže, memoriály a přebory, členové našeho oddílu organizačně zajišťují pořádání sportovních her pro společnosti Česká pošta, s.p. a Telefonica O2.

Sportovní akce na naší kuželně navštěvují nejen kutnohorští diváci, ale můžeme říci, že se zde setkávají příznivci kuželkářského sportu z celé republiky. Kuželkářský oddíl TJ Sparta Kutná Hora nabízí firmám i společnostem možnost uspořádání sportovních her pro zaměstnance, nebo jen zorganizování turnajů s možností prezentace a umístění firemních poutačů na našem sportovišti.

Rádi bychom na naši kuželně uvítali kutnohorskou mládež, žáky a žákyně ze ZŠ, pro které chceme na podzim uspořádat soutěž kutnohorských škol, seznámit je se základy kuželkářského sportu a nabídnout jim možnost hrát v našich dorosteneckých oddílech.

Těšíme se na sportovní setkání v Kutné Hoře.

Kácovská pouť přinesla i šnečí závody

Kácov /FOTOGALERIE/ - Ke konci léta patří neodmyslitelně tradiční kácovská pouť. I letos tomu nebylo jinak, spousta zábavy pro malé i velké. Kolotoče, houpačky, autíčka, cukrová vata, vietnamské nudle, perníková srdce, to vše patří již léta k této akci. Návštěvníky až z Prahy dovezl v sobotu opět historický posázavský pacifik.

Kořínek ztrátu snížil, ale na body už Čáslav nedosáhla

Kratonohy - Fotbalisté Čáslavi na výhru z prvního kola Fortuna Divize C nenavázali. V sobotním utkání druhého kola prohráli Čáslavští 1:3 na hřišti Kratonoh.