Muži

Souboj Libčic n. V. a Jiskry Zruč n. S. už před začátkem utkání sliboval lítý boj. Střetla se totiž družstva se stejným počtem bodů, která zaujímala třetí a druhé místo v tabulce SRL. I začátek utkání nasvědčoval tomu, že budou rozhodovat maličkosti. Po dobrém vstupu do utkání, kdy se Jiskra v 10. minutě dostala do vedení 5:2, převzal režii zápasu domácí Sokol. Dokázal během dvou minut srovnat na 5:5. Ve druhé desetiminutovce bylo utkání vyrovnané, ale Zruč n. S. si udržovala jedno až dvoubrankové vedení. Ve 20. minutě se domácím opět podařilo srovnat na 10:10. Do konce poločasu však Jiskra už domácím nedovolila skórovat a sama přidala tři branky. O poločase tak do kabin odcházela spokojenější a s vedením 13:10.

Od druhé poloviny zápasu začali Libčice praktikovat osobní obranu na Švarce a Bohma. Chtěli tak otupit střeleckou sílu zručských spojek. Větší prostor na brankovišti však dokázali využít ostatní hráči Jiskry a zejména Dolejší byl v této fázi zápasu k neudržení. Jiskra své vedení postupně navyšovala a ve 45. minutě utkání bylo o vítězi již rozhodnuto. Jiskra v té době vedla 27:16. Závěr zápasu proběhl v poklidném tempu. Příležitost zahrát si dostaly obě lavičky a i velmi teplé počasí mělo za následek, že se utkání dohrávalo v chodeckém tempu a pouze z povinnosti. Konečný výsledek zápasu Libčice n. V. – Jiskra Zruč n.S. tedy zněl 23:33 a muži Jiskry tak přivezli velmi cenné body ze hřiště silného soupeře.

Jiskra tak i nadále zůstává ve hře o konečné prvenství ve SRL. Utkání pravdy sehraje již tento čtvrtek na půdě vedoucího týmu Praha Chodov. Držme klukům palce, ať potvrdí velice dobré jarní výsledky a sesadí pražský celek z prvního místa tabulky.

Sestava a branky Zruče n. S.: Dolejší 10, Švarc 9, Bohm 6, Kaplan 5, Quirsfeld 2, Korel 1, Hornát J., Šramota a brankáři Dejda s Vincem.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Dorost

Dorostenci Jiskry na svém hřišti přivítali soupeře z Kutné Hory, Mělníka a Vršovic, se kterými se střetli v dalším mistrovském turnaji středočeského přeboru v házené. Měli potvrdit zatím své vedoucí postavení v tabulce a mohli definitivně rozhodnout o svém celkovém prvenství v této soutěži. Bohužel se tak nestalo a na definitivní rozuzlení kategorie dorostu si musíme ještě 14 dní počkat.

V prvním zápase zručské dorostence čekal okresní rival z Kutné Hory. Celé utkání bylo nesmírně vyrovnané. Zručáci nedokázali využít herní převahy a o vítězství se tak museli strachovat do posledních vteřin. Konečné vítězství 17:16 však lze považovat spíše za šťastné.

Ve druhém utkání čekal Jiskru dobře fyzicky připravený tým Mělníka. V případě vítězství mohli domácí s předstihem slavit titul Přeborníka Středočeského kraje. Ovšem Mělník jim oslavy překazil. Domácí Jiskra předvedla žalostný výkon s téměř neexistující obranou. Mělník již v polovině utkání vedl 16:8 a o vítězi bylo rozhodnuto. Ve druhém poločase se domácí nepatrně zlepšili a Mělník slevil ze svého nasazení. Rozdíl ve skóre přestal narůstat, ale k vylepšení dojmu to nestačilo. Konečný výsledek 17:24 pro Mělník hovoří za vše.

V posledním utkání turnaje nastoupila Jiskra proti Sokolu Vršovice, který v celé soutěži do té doby vybojoval jediné vítězství. Na druhé si musel počkat až do Zruče n. S., kde porazil domácí tým 26:23. Jiskra nastoupila do utkání oslabena o Felise, který se v závěru zápasu s Mělníkem zranil a další tři dorostence, kteří odjeli pomoci mužům v jejich mistrovském zápase v Libičcích n. V. Ovšem i sestava, která byla k dispozici měla outsidera soutěže z Vršovic porazit. Bohužel i tentokráte kluci podali žalostný výkon bez nasazení a bojovnosti. A bez těchto vlastností se v moderní házené v současnosti nevyhrává.

Nezbývá než věřit, že si kluci vybrali pouze slabší chvilku a reputaci si napraví na závěrečném turnaji v Mělníku. Prvenství ve Středočeském přeboru mají neustále ve svých rukou, ale musí se o něj porvat jinak, než tomu bylo v sobotu před domácím publikem.

Sestava a branky Zruče n. S.: Roub 10, Felis 9, Hornát D. 8, Vávra 7, Ryšavý 5, Kovařík 5, Koubský 4, Korel D. 3, Švanda 3, Hornát J. 2, Červinka 1, Šramota a brankář Korel T..

Mladší žáci

V neděli zajížděli ke svému předposlednímu mistrovskému turnaji mladší žáci Jiskry Zruč n. S. do Rožmitálu pod Třemšínem, kde turnaj pořádal Spartak Příbram. Hrálo se za krásného slunečného počasí v pěkném školním areálu místní ZŠ. Turnaj stál však díky velkému vedru všechny zúčastněné mnoho sil.

V prvním zápase narazila Jiskra na Duklu Praha, kterou bez větších problémů porazila 18:9, když se střelecky prosadili skoro všichni hráči Zruče. Ve druhém zápase čekal kluky soupeř z Mělníka, za něž nastupují již starší žáci i žákyně, kteří umějí svou fyzickou převahu využít. Toto utkání bylo o poznání těžší, ale i v něm dominovala zručská rychlost a pohyblivost Konečné skóre znělo 18:11 ve prospěch zručáků.
Ve třetím utkání Jiskra narazila na největšího rivala v souboji o titul Přeborník Středočeského kraje celek Úval. Celý zápas byl nesmírně vyrovnaný a rozhodovaly doslova maličkosti. Obě družstva předváděla pěknou házenou se spoustou pohledných kombinací. Úvaly těžily z fyzické převahy a v útoku válcovaly zručáky silou. Jiskra odpovídala vynikajícím rychlým protiútokem a nacvičenými útočnými signály. Byl to nádherný souboj, ve kterém však úvalští neustále tahali za delší konec a udržovali si mírné vedení. Jiskra v závěru vysunula obranu na všechny spojky soupeře a několikrát je přivedla do úzkých. Na vybojování byť alespoň jednoho bodu to však bohužel nestačilo a v posledních vteřinách zápasu Úvaly uzavřeli skóre na konečných 13:11 ve svůj prospěch.

V dalším zápase s domácím celkem Příbrami už toho měli kluci „plné zuby“ a o poločase vedli pouze 6:3. Ve druhé polovině utkání však zmobilizovali zbytky sil a soupeře „přejeli“. Po závěrečném hvizdu rozhodčích svítil na ukazateli skóre stav 14:5 pro Jiskru. Na závěr celého turnaje se Jiskra střetla ještě jednou s družstvem z Mělníka. Jednalo se o odložený zápas z již odehraného turnaje. Obě družstva již mlela z posledního. Zručáci však přeci jenom byli o něco lepší a zvítězili 9:7.

Mladší žáci Jiskry tak mají před posledním turnajem, který v neděli 1.června pořádá Sokol Úvaly, na čele tabulky sedmibodový náskok a již jen „nečekaná přírodní katastrofa“ by je mohla připravit o celkové prvenství ve Středočeském přeboru. K tomuto, před sezonou, nečekanému úspěchu stačí v Úvalech vybojovat dva body ze čtyř utkání. A ve Zruči n. S. již nikdo nepochybuje, že se to klukům podaří. Ještě před tím je však čeká národní finále v házené základních škol, kde budou „jiskřičky“ zastupovat Středočeský kraj. Toto finále se odehraje od středy do pátku v Praze za účasti nejlepších krajských vítězů základních škol z celé ČR. Držme klukům palce, ať neudělají na neoficiálním Mistrovství ČR základních škol ostudu.

Sestava a branky Zruče n. S.: Dolejší 31, Hodek 12, Švec 11, Černý 9, Červinka 4, Havlíček 2, Birka 1, Čula a brankáři Vinc s Tomanem.

Zdroj: Jiří Dolejší