VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zručští obhájili tři tituly přeborníků kraje

Zruč nad Sázavou - Ani ne před měsícem skončila sezona zručským házenkářům. V oddíle panuje velká spokojenost s mládežnickými týmy, neboť starší i mladší žáci a také dorostenci dokázali obhájit titul Přeborníků Středočeského kraje. Navíc obě dvě kategorie žáků se dokázali prosadit i na turnajích s celorepublikovým obsazením, což je pro klub z tak velkého města, jako je Zruč, velice potěšitelné.

23.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Marek

I nejmladší kategorie - minižáci a přípravka podávaly velice dobré výkony na turnajích v miniházené a pouze muži Jiskry Zruč n. S. zůstali za očekáváním. Sedmé místo ve Společné regionální lize je nejhorším umístěním zručských mužů za spoustu roků a nic na tom nemůže změnit ani fakt, že tento tým prochází velkou generační výměnou. Nyní se podíváme s Jiřím Dolejším, trenérem Zruče nad Sázavou, trochu blíže na jednotlivé házenkářské kategorie Jiskry.

Muži
Muži Jiskry Zruč n. S. vstupovali do sezony 2008-2009 jako obhájci prvenství v SRL. Před sezonou však ukončili kariéru dlouholeté opory Švarc se Řimnáčem, Bohm odešel na limitovaný přestup do druholigové Ledče n. S., v sestavě se ani jednou neobjevil dlouhodobě zraněný Quirsfeld, v průběhu podzimu přestal chytat brankář Dejda a když k tomu připočteme časté absence Dolejšího (rozhodcovské povinnosti) a Vrzáčka (pracovní důvody), je vidět, že se rozpadla celá základní sestava mužů. Pozitivní na této situaci bylo, že velkou herní příležitost dostali mladí hráči, z nichž velká část byli ještě dorostenci. Většina těchto mladíků se však s nestálou situací nevyrovnala. Na jejich herních výkonech se projevuje nezkušenost a nevyzrálost, ale také velice slabá tréninková účast a morálka. Pokud mladíci nezačnou na sobě více pracovat, jen těžko se budou muži Jiskry Zruč n. S. vracet do těch pater tabulek, ne která jsme u nich byli dlouhá léta zvyklí.

Dorost
Dorost Jiskry Zruč n. S. dokázal obhájit titul Přeborníků Středočeského kraje v házené. Pokud se tento tým sešel kompletní, svá utkání zvládal bez větších problémů. Bohužel často museli někteří hráči nastupovat za muže a v jarní části ještě několikrát chyběli Kovařík s Roubem, kteří hostovali do prvoligového Nového Veselí. I přesto dorostenci splnili před sezonou vytyčený cíl. Trenéru Felisovi však vadila regulérnost mistrovské soutěže dorostenců, která byla narušena častými omluvami z utkání a to především týmů z Bělé p. B. a Libčic n. V. I proto nemají v konečné tabulce všechna družstva odehráno stejný počet zápasů.

Starší žáci
I starší žáci Jiskry Zruč n. S. obhájili titul Přeborníků Středočeského kraje. Ale i tato kategorie byla provázena zmatkem při turnajích díky častým omluvám týmů. Ani u starších žáků nemají družstva odehráno stejný počet zápasů. Nic to však nemohlo změnit na tom, že bodový náskok Zruče n. S. již z pronásledovatelů nemohl nikdo srovnat a prvenství tak právem patří starším žákům Jiskry. Trenér Chalupa se celou sezonu potýkal s úzkým kádrem hráčů, který musel být doplňován žáky mladšími, aby starší žáci svou dobře rozehranou sezonu vůbec dokončili. Tahouny starších žáků Jiskry byli Vrzáček a Lefner, kteří sbírali cenné zkušenosti na mezinárodních turnajích, které odehráli za Výběr Vysočiny. I v letošní sezoně se kluci zúčastnili Žákovské ligy, což je dlouhodobé Mistrovství ČR této věkové kategorie. Probojovali se mezi nejlepších 16 týmů ČR a v boji o lepší umístění se jim do cesty postavil právě úzký kádr a marodka na turnaji ve Zlíně, na kterém ze Žákovské ligy vypadli. Starší žáci tak neobhájili loňskou 11. pozici. I přesto byl trenér Chalupa s jejich výkony v sezoně spokojen.

Mladší žáci
Mladší žáci Zruče n. S. prošli středočeskou mistrovskou soutěží zcela suverénně a v celé sezoně neztratili ani bod. Stejně jako jejich starší kamarádi obhájili titul Přeborníků Středočeského kraje v házené. Tato generace je však velice silná a dokázala v průběhu sezony vyhrávat celorepublikové turnaje a prosadit se i na těch nejdůležitějších akcích. Kluci obsadili 4. místo na Poháru krajských vítězů, což je neoficiální Mistrovství ČR mladších žáků. Bramborovou medaili přivezli i z Novinářského kalamáře, což je Mistrovství ČR základních škol a tento tým se zúčastnil i Házenkářského desetiboje. Na tuto akci Český svaz házené zve osm nejlepších družstev z ČR. To vše svědčí o vysoké kvalitě týmu mladších žáků Jiskry Zruč n. S. Je velmi povzbuzující, že i celek z malého městečka může konkurovat celkům z velkých házenkářských bašt, kde mají na školách speciální házenkářské třídy. Družstvo mladších žáků se v průběhu sezony opíralo především o hru svého kapitána Jirky Dolejšího, který získával individuální ocenění na většině turnajů, kterých se zúčastnil. Pochvalu trenéra Dolejšího však zasluhují všichni hráči kádru, protože jejich výkony měli v průběhu sezony vzestupnou tendenci. Mnozí z nich se již pravidelně zúčastňují mezinárodních turnajů za Výběr Vysočiny.

Minižáci a přípravka
Nejmenší benjamínci zručské házené jsou dle věku rozděleny do dvou kategorií a obě se zúčastňují turnajů v miniházené. Je to příprava na velkou házenou, kde se však hraje na menším hřišti s menším počtem hráčů, ale padá mnohem více branek. Kluci mají tuto miniházenou velice rádi. U těchto prcků se nevedou dlouhodobé tabulky, ale každý turnaj je vyhodnocen samostatně a ceny (většinou sladké) dostanou všichni účastníci turnajů. V letošní sezoně byli ve Zruči n. S. přeci jenom trochu úspěšnější ti mladší kluci z přípravky. Nesmíme však zapomínat, že v těchto kategoriích vůbec nejde o výsledky. Kluci musí mít ze hry radost, protože jedině tak je udržíme před úprkem k jiným sportům. Prozatím se nám to daří i díky tomu, že k těmto začátečníkům dáváme ty nejlepší trenéry.

Shrnutí
V celkovém hodnocení házenkářského oddílu TJ Jiskra Zruč n. S. převládá spokojenost s výsledky a předváděnou hrou mládežníků nad nesplněnými ambicemi mužů. Jsme jediným oddílem ve Středočeském kraji, který obsadil všechny věkové kategorie. O tom, že se ve Zruči n. S. s mládeží pracuje velmi dobře svědčí fakt, že od podzimní části budou čtyři dorostenci hrát první dorosteneckou ligu v Novém Veselí. Dále se osm žáků zúčastní letního házenkářského programu v krajském tréninkovém centru mládeže Vysočina a po delší době se ve Zruči n. S. bude hrát 2. liga mladšího dorostu. Kádr mužů bude oslaben o Jirku Bohma, který bude v příští sezoně hrát za TJ Chodov 1. ligu a další hostování mládežníků z našeho oddílu jsou v jednání. To nás utvrzuje v dobře nastoupené cestě, ze které bychom jen velice neradi ustupovali. Cílem pro příští sezonu bude alespoň částečné vylepšení tabulkového postavení mužů a zlepšení jejich herního projevu. U mládeže se budeme snažit o zachování všech věkových kategorií v krajské soutěži, dále o udržení se v popředí celkového hodnocení těchto týmů a hlavně o výchovu dalších mladých hráčů, kteří by se v budoucnu mohli prosadit ve vyšších soutěžích a tím i nadále šířili dobré jméno zručské házené.

Jiří Dolejší

23.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z krajského finále starších přípravek v Čáslavi.
137

Gólové dostihy v krajském finále starších přípravek vyhrála Čáslav

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

OBRAZEM: Žáci představili veřejnosti odpočinkovou zónu

Kutná Hora - Program Extra třída, který podporuje finančními prostředky obecně prospěšná společnost EDUin, dotáhli do konce žáci osmé třídy Základní školy Kamenná stezka.

Díky dotaci pořídí do čáslavské nemocnice 41 nových přístrojů

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Město Čáslav zapůjčilo z rezervního fondu 12 milionů korun čáslavské nemocnici. Finanční prostředky jsou určeny na modernizaci zdravotnické techniky.

Prostřednictvím projektu poznali studenti lépe město Čáslav i jeho široké okolí

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Studenti prvních až třetích ročníků Střední průmyslové školy a obchodní akademie v Čáslavi prezentovali dnes v aule školy své projektové dny, kterým se věnovali v průběhu měsíce června.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 26. června do 2. července naposledy rozloučí se svými blízkými.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies