Tímto krokem by město otevřelo cestu k obnovení výroby piva v Kutné Hoře. Pokud by technologie v objektu pivovaru skutečně zůstala, vypsalo by město výběrové řízení, z něhož by vzešel nový provozovatel. Podle Šalátka by radnice v takovém případě upřednostnila podnikatelský subjekt, který by zaručil co nejširší využití.

Tedy takové, které se nebude zaměřovat pouze na vlastní výrobu piva. „Víme o zájemcích, kteří by v Kutné Hoře chtěli nejen vařit pivo, ale zřídit a provozovat i například pivovarskou restauraci a další kulturní zařízení nebo třeba lázeňskou činnost,“ zmínil Šalátek s tím, že v úvahu připadá i prohlášení části pivovarské technologie za technickou památku. „Z tohoto důvodu jsme požádali firmu Heineken, aby zatím nedemontovala svoji technologii. Bylo mi přislíbeno, že technologie zatím zůstane na svém místě,“ dodal Šalátek s tím, že Heineken vyčká na rozhodnutí zářijového zastupitelstva.

Podle pamětníků by zmíněný záměr znamenal návrat ke stavu, který v pivovaru úspěšně panoval v minulosti. „Pivovar i v době totality fungoval jako velká firma. Nejenže se tu dělalo pivo, ale místní řemeslníci opravovali techniku pro široké okolí,“ připomněl důchodce Jaroslav Dušek z Kutné Hory. Také pivovarská restaurace by nebyla žádnou novinkou. „V areálu fungovalo kulturní zařízení. Bylo velice oblíbené nejen proto, že se zde točilo pivo se slevou. Využíval je jak samotný pivovar, tak i podniky z širokého okolí,“ dodal Dušek.