VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systém SOLVIT se dokáže vypořádat s evropskou byrokracii

STŘEDNÍ ČECHY - Už v polovině července uplyne pět let od založení systému SOLVIT, který ve všech státech Evropské unie nabízí bezplatnou pomoc při řešení rozličných sporů, které vyplývají z nesprávného použití právních předpisů EU v oblasti vnitřního trhu.

13.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Síť SOLVIT center, jež pomáhají podnikatelům i občanům řešit problémy způsobené nesprávným postupem úřadů členských států EU, pokrývá celou Evropskou unii, stejně jako Norsko, Lichtenštejnsko a Island. SOLVIT centra jsou součástí státní správy jednotlivých zemí a bezplatně řeší problémy v relativně krátké lhůtě deseti týdnů.

Centrum SOLVIT v České republice vzniklo při ministerstvu průmyslu a obhcodu se vstupem republiky do Evropské unie v květnu 2004. Od té doby řešilo na 185 případů, z nichž 144 se podařilo úspěšně uzavřít. Největší počet se týkal sociálního zabezpečení, přístupu na trh jiného členského státu a uznání kvalifikace. Vedle toho odpovídají pracovníci SOLVIT centra také na množství dotazů z oblasti evoprského práva.

Síť SOLVIT, založená v roce 2002 Evropskou komisí a členskými státy, se v celkem krátké době stala fungující alternativou k tradičním způsobům řešení sporů jako je podání žaloby nebo stížnosti Evropské komisi. Stížnost i žaloba jsou časově i finančně velice náročné. V řadě případů se přitom ze strany chybujícího úřadu jedná jen o chybný postup jednoho úředníka nebo nedorozumění.

SOLVIT například pomohl islandskému lékaři s uznáním kvalifikace ve Velké Británii, nizozemskému učiteli se zvýšením platu podle délky jeho praxe v Belgii nebo české společnosti s prodejem potravin na Slovensku.

Pro síť SOLVIT je charakteristický neformální přístup a snaha vyjít maximálně vstříc klientům. Účinnost systému SOLVIT se od jeho založení zvýšila šestinásobně. Zatímco v roce 2002 registroval celkově asi deset nových případů měsíčně, teď je to 60 případů. Podíl vyřešených případů zůstává okolo 80 procent a průměrný čas potřebný k vyřešení případu klesl o třetinu ze 79 na 54 dní. Dvě třetiny případů, které SOLVIT dosud řešil, se týkaly problémů občanů zejména v oblastech sociálního zabezpečení, daní a uznávání profesních kvalifikací. Potíže podnikatelů se týkaly převážně daňových otázek, přístupu na trh výrobků, poskytování služeb a svobody usazování.

SOLVIT centra, které jsou páteří systému, existují ve všech členských státech a jsou koordinována Evropskou komisí. Občané a podnikatelé se mohou se svými stížnostmi obrátit na centrum ve své domovské zemi – to pak jejich problém řeší ve spolupráci
s kolegy ze země, kde dotyčný problém vznikl.

13.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V rámci nedělních oslav svátku svatého Jakuba, patrona arciděkanského kostela v Kutné Hoře, se v chrámu uskutečnila slavnostní mše.
AKTUALIZOVÁNO
43

OBRAZEM: Nový kutnohorský zvon Jakub Maria požehnal Jan Vokál

Bavili se soutěžící i diváci na břehu.
25

OBRAZEM: Sobota patřila neckyádě

OBRAZEM: V Rašovicích žili tenisem

Rašovice - Tenisový kurt v Rašovicích je v provozu od roku 2005. "Každoročně se tu sportovci z Rašovic a blízkého okolí scházejí, aby si zahráli tenis a pobavili se," řekl Deníku starosta obce Zbyšek Šaněk.

OBRAZEM: Pokáč, UDG a Děkan zahráli v Paběnicích

Paběnice - Tradiční mejdan na letním parketu v Paběnicích u Kutné Hory odstartoval Pokáč se svými songy. Z počátku byl parket před pódiem úplně prázdný, ale za malou chvíli se již našli odvážlivci, kteří začali tancovat. Po vystoupení písničkáře patřilo pódium Jakubovi Děkanovi s kapelou. Pak už přišla na řadu očekávaná kapela UDG. Večer zakončila rockenrollová parta Nuly.

OBRAZEM: Vozy Porsche a Chevrolet Corvette měly sraz v Čáslavi

Čáslav /VIDEO/ - Tradiční sraz vozů Porsche a Chevrolet Corvette se uskutečnil v sobotu na čáslavském náměstí Jana Žižky z Trocnova. Dopoledne se v plném lesku předvedly modely německé značky Porsche, některé ze šedesátých let minulého století.

Recesité opět předvedli plavidla na Podměstském rybníku

Čáslav /VIDEO/ - Tradiční čáslavská neckyáda se konala na Podměstském rybníku. Letos s podtitulem Postav, co dovedeš, a vyhraj sud piva.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení