VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systém SOLVIT se dokáže vypořádat s evropskou byrokracii

STŘEDNÍ ČECHY - Už v polovině července uplyne pět let od založení systému SOLVIT, který ve všech státech Evropské unie nabízí bezplatnou pomoc při řešení rozličných sporů, které vyplývají z nesprávného použití právních předpisů EU v oblasti vnitřního trhu.

13.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Síť SOLVIT center, jež pomáhají podnikatelům i občanům řešit problémy způsobené nesprávným postupem úřadů členských států EU, pokrývá celou Evropskou unii, stejně jako Norsko, Lichtenštejnsko a Island. SOLVIT centra jsou součástí státní správy jednotlivých zemí a bezplatně řeší problémy v relativně krátké lhůtě deseti týdnů.

Centrum SOLVIT v České republice vzniklo při ministerstvu průmyslu a obhcodu se vstupem republiky do Evropské unie v květnu 2004. Od té doby řešilo na 185 případů, z nichž 144 se podařilo úspěšně uzavřít. Největší počet se týkal sociálního zabezpečení, přístupu na trh jiného členského státu a uznání kvalifikace. Vedle toho odpovídají pracovníci SOLVIT centra také na množství dotazů z oblasti evoprského práva.

Síť SOLVIT, založená v roce 2002 Evropskou komisí a členskými státy, se v celkem krátké době stala fungující alternativou k tradičním způsobům řešení sporů jako je podání žaloby nebo stížnosti Evropské komisi. Stížnost i žaloba jsou časově i finančně velice náročné. V řadě případů se přitom ze strany chybujícího úřadu jedná jen o chybný postup jednoho úředníka nebo nedorozumění.

SOLVIT například pomohl islandskému lékaři s uznáním kvalifikace ve Velké Británii, nizozemskému učiteli se zvýšením platu podle délky jeho praxe v Belgii nebo české společnosti s prodejem potravin na Slovensku.

Pro síť SOLVIT je charakteristický neformální přístup a snaha vyjít maximálně vstříc klientům. Účinnost systému SOLVIT se od jeho založení zvýšila šestinásobně. Zatímco v roce 2002 registroval celkově asi deset nových případů měsíčně, teď je to 60 případů. Podíl vyřešených případů zůstává okolo 80 procent a průměrný čas potřebný k vyřešení případu klesl o třetinu ze 79 na 54 dní. Dvě třetiny případů, které SOLVIT dosud řešil, se týkaly problémů občanů zejména v oblastech sociálního zabezpečení, daní a uznávání profesních kvalifikací. Potíže podnikatelů se týkaly převážně daňových otázek, přístupu na trh výrobků, poskytování služeb a svobody usazování.

SOLVIT centra, které jsou páteří systému, existují ve všech členských státech a jsou koordinována Evropskou komisí. Občané a podnikatelé se mohou se svými stížnostmi obrátit na centrum ve své domovské zemi – to pak jejich problém řeší ve spolupráci
s kolegy ze země, kde dotyčný problém vznikl.

13.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční oblastní výstava psů všech plemen se konala v zámeckém parku na Kačině.
100

OBRAZEM: Výstava psů nabídla i program pro děti

Koncert se konal v nádherném prostředí  zahrady.
63

Marie Rottrová zazpívala v zahradě sázavského kláštera

Telegraf slavil s bývalými členy na pečecké mašince

Pečky /FOTOGALERIE/ - Kapela Telegraf, která v letošním roce slaví 40 let existence, dominovala hudebnímu programu akce Jede, jede mašinka. Ačkoli na místě zahrály mnohem známější formace, právě Telegraf celou akci uzavíral speciálním narozeninovým koncertem.

Muž se zastal taxikářky, útočník ho pobodal

Kutná Hora - Ke konfliktu mezi čtyřiapadesátiletým mužem a taxikářkou došlo v pátek v půl sedmé večer. "Došlo k fyzickému napadení, které řešila městská policie," řekl mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Podle jeho slov šlo o výtržnictví.

FOTO: Ve Zruči nezapomněli na seniory

Zruč n. S. - V malém sále zrekonstruovaného hotelu uspořádali pro seniory májové odpoledne. K tanci i poslechu hrál a zpíval Tomáš Duspiva s dcerou Denisou. Bylo připraveno občerstvení i bohatá tombola.  

OBRAZEM: Dětský den v Hlízově navštívil šaman, ale také Vikingové

Hlízov - Dětský den uspořádali v sobotu v Hlízově. Pro několik desítek dětí, které se této akce zúčastnily, připravili pořadatelé řadu stanovišť se soutěžemi, skákací hrad a dokonce trh s odměnami, které si děti mohly zakoupit za získané dolary. Při průchodu obcí se děti setkaly dokonce i se šamanem. Na konci celého odpoledne čekalo na návštěvníky překvapení v podobě Vikingů, kteří představili své zbraně a ukázali své metody boje, do nichž zapojili i nejmenší návštěvníky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies