VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systém SOLVIT se dokáže vypořádat s evropskou byrokracii

STŘEDNÍ ČECHY - Už v polovině července uplyne pět let od založení systému SOLVIT, který ve všech státech Evropské unie nabízí bezplatnou pomoc při řešení rozličných sporů, které vyplývají z nesprávného použití právních předpisů EU v oblasti vnitřního trhu.

13.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Síť SOLVIT center, jež pomáhají podnikatelům i občanům řešit problémy způsobené nesprávným postupem úřadů členských států EU, pokrývá celou Evropskou unii, stejně jako Norsko, Lichtenštejnsko a Island. SOLVIT centra jsou součástí státní správy jednotlivých zemí a bezplatně řeší problémy v relativně krátké lhůtě deseti týdnů.

Centrum SOLVIT v České republice vzniklo při ministerstvu průmyslu a obhcodu se vstupem republiky do Evropské unie v květnu 2004. Od té doby řešilo na 185 případů, z nichž 144 se podařilo úspěšně uzavřít. Největší počet se týkal sociálního zabezpečení, přístupu na trh jiného členského státu a uznání kvalifikace. Vedle toho odpovídají pracovníci SOLVIT centra také na množství dotazů z oblasti evoprského práva.

Síť SOLVIT, založená v roce 2002 Evropskou komisí a členskými státy, se v celkem krátké době stala fungující alternativou k tradičním způsobům řešení sporů jako je podání žaloby nebo stížnosti Evropské komisi. Stížnost i žaloba jsou časově i finančně velice náročné. V řadě případů se přitom ze strany chybujícího úřadu jedná jen o chybný postup jednoho úředníka nebo nedorozumění.

SOLVIT například pomohl islandskému lékaři s uznáním kvalifikace ve Velké Británii, nizozemskému učiteli se zvýšením platu podle délky jeho praxe v Belgii nebo české společnosti s prodejem potravin na Slovensku.

Pro síť SOLVIT je charakteristický neformální přístup a snaha vyjít maximálně vstříc klientům. Účinnost systému SOLVIT se od jeho založení zvýšila šestinásobně. Zatímco v roce 2002 registroval celkově asi deset nových případů měsíčně, teď je to 60 případů. Podíl vyřešených případů zůstává okolo 80 procent a průměrný čas potřebný k vyřešení případu klesl o třetinu ze 79 na 54 dní. Dvě třetiny případů, které SOLVIT dosud řešil, se týkaly problémů občanů zejména v oblastech sociálního zabezpečení, daní a uznávání profesních kvalifikací. Potíže podnikatelů se týkaly převážně daňových otázek, přístupu na trh výrobků, poskytování služeb a svobody usazování.

SOLVIT centra, které jsou páteří systému, existují ve všech členských státech a jsou koordinována Evropskou komisí. Občané a podnikatelé se mohou se svými stížnostmi obrátit na centrum ve své domovské zemi – to pak jejich problém řeší ve spolupráci
s kolegy ze země, kde dotyčný problém vznikl.

13.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osobitou architekturu reprezentují sokolovny, které sloužily nejen k tělocviku, ale také ke hraní divadel nebo k tanečním zábavám. Podobně jsou dnes sokolské jednoty otevřené nejrůznějším druhům sportů nebo společenských aktivit.
52

Nastává Noc sokoloven: přinese sport i výstavy

Burčák. Ilustrační foto.

Vinobraní na Kačině očima hygieniků: nebyl důvod k pokutám

KRÁTCE: Lidé nahlédnou v sobotu do kutnohorského pivovaru

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled událostí na Kutnohorsku.

Novým místostarostou může být Hadrovský

Kutná Hora - Novým místostarostou Kutné Hory může být Zdeněk Hadrovský. Ve čtvrtek to uvedl místostarosta Josef Viktora a vzápětí tuto informaci potvrdil i sám Hadrovský. „Jsem připraven a souhlasím s tím,“ řekl.

Měsíc náborů brzy skončí, ale možnost začít hrát fotbal v Čáslavi žije dál

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Dětem patřila hrací plocha čáslavského fotbalového stadionu ve čtvrtek 21. září. O slovo se opět přihlásil měsíc náborů, který dvakrát do roka pravidelně podporuje Fotbalová asociace České republiky.

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Střední Čechy – Přes jeden a čtvrt milionu obyvatel má Středočeský kraj nyní – a během příštího desetiletí by se jejich počet mohl vyšplhat k půl druhému milionu. Mnozí z těch nových ovšem nebudou mluvit ryze „středočesky“; nářečí si přivezou se svých domovů z celé republiky. A pro leckteré bude čeština dokonce cizím jazykem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení