VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S ohněm na skládce u Čáslavi bojovalo sedmdesát hasičů

Čáslav - Nesnadný boj sváděly v pátek desítky hasičů 
v Čáslavi, kde hořela skládka. Požár byl ohlášen hasičům těsně po půlnoci. Postupně byly k požáru svolávány profesionální i dobrovolné jednotky
z celého okolí a ráno jich na místě dohromady zasahovalo dvanáct.Na místo byli zavoláni i zástupci z chemické laboratoře z Kamenice, kteří měřili zplodiny uniklé do ovzduší. „Požár zachvátil plochu 100 x 250 metrů. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu," uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. „Znamená to, že je to svým rozsahem 
a úrovní řízení složitější zásah než naprostá většina, kterou řešíme," doplnil mluvčí.

15.4.2016
SDÍLEJ:

Požár skládky v Čáslavi 15.4.2016Foto: Deník/Hana Kratochvílová

S ohněm podle jeho odhadu kolem bojovalo 70 profesionálních i dobrovolných hasičů. Šlo ale o silný požár 
a ani ráno nebyl oheň zcela pod kontrolou hasičů. Mimo skládku se naštěstí nešířil a mluvčí hasičů opakovaně zdůrazňoval, že se obyvatelé z okolních obcí nemusí obávat ani ohrožení vlivem zplodin. Ty se díky příznivému počasí nešířily. Že zažehnávání požáru počasí opravdu pomáhalo, bylo při pohledu na místo události patrné. Dým bylo možné vidět pouze směrem od čáslavského obchvatu. Obydleným prostranstvím se vyhýbal. Přesto byl v okolí cítit silný zápach.

Při boji s ohněm bylo potřeba mnoho techniky. Tři jednotky profesionálních hasičů měly k dispozcu devět vozidel a devět jednotekdobrovolných hasičů dalších jedenáct. Navíc kvůli těžko přístupnému terénu byl do akce povolán i vrtulník s bambi vakem. Vodu hasiči jezdili čerpat do Čáslavi na Podměstský rybník.

Zásah na čáslavské skládce byl dlouhý. Oheň byl lokalizován až těsně před polednem a jeho dohašování probíhá stále.

V příštích dnech bude skládka pod zvýšeným dohledem, aby nedošlo k opětovnému zahoření. Na místě se buď ponechá požární jednotka, která bude místo hlídat nonstop nebo tam jezdit v pravidelných intervalech. Ve hře je podle něj i možnost, že bude místo oficiálně předáno majiteli pozemku či provozovateli skládky, který zajistí zvýšený dohled sám. „Nyní nejsem schopen odhadnout, jak se velitel zásahu rozhodne," doplnil Gabriel.

Větší požár skládku u Čáslavi zasáhl naposledy loni v červenci. I tehdy s požárem bojovaly jednotky z celého okolí několik hodin. Jaroslav Gabriel uvedl, že jde o chronický problém všech skládek, protože popelářské vozy mohou snadno přivézt zbytky něčeho žhavého, třeba nedopalek cigarety. „Je to úděl toho, že se hromada odpadu soustřeďuje na jednom místě," podotkl.

Páteční požár v bodech:

Kolem 0:05 hodin: Požár nahlášen hasičům

Kolem 7:40 hodin: Požár stále nebyl lokalizován. Mimo skládku se ale oheň nešíří. Obyvatelé z okolních obcí nejsou v ohrožení ani vlivem zplodin, které se díky příznivému počasí nešíří. 

Kolem 8:00 hodin: Na místě zasahuje vrtulník, pomocí bambi vaku vypouští vodu na skládku

Kolem 8:30 hodin: Hasiči jezdí čerpat vodu na Podměstský rybník, následně stále zásobují vrtulník

Kolem 9:00 hodin: Situaci kolem požáru selduje i vedení Čáslavi.  „S největší pravděpodobností se vysypal žhavý popel z popelnice, od toho k tomu požáru došlo. Na místě je stále chemická laboratoř HZS, která monitoruje zplodiny ve vzduchu a v současné době je vše již pod kontrolou," řekl starosta Čáslavi Jaromír Strnad. 

Kolem 9:15 hodin: Dým je patrný pouze ze strany směrem od čáslavského obchvatu.

Kolem 9:30 hodin: Na hlavním tahu od Církvice směrem na Čáslav je již cítit silný zápach, na místě jsou novináři, kteří hořící skládku fotí.

Kolem 10:20 hodin: Je jisté, že zásah bude v Čáslavi pokračovat až do pozdních odpoledních hodin. Na místě je stále 11 jednotek a probíhá letecké hašení. „Velitel lokalizaci ještě nevyhlásil, ale skutečně to tam máme již pod kontrolou," zdůraznil Jaroslav Gabriel.

Kolem 10:25 hodin: Vyšetřovatelé stanovují dvě varianty příčiny požáru, cizí zavinění nebo zahoření od žhavého popelu. Přiklání se více ke druhé možnosti.

Kolem 10:35 hodin: Na skládce hrozí poškození „hráze" z geotextilie, pneumatik.

Kolem 11:47 hodin: Požár se podařilo lokalizovat.

Kolem 12:30 hodin: Na místě stále zůstávají všechny dosud zasahující hasičské jednotky včetně vrtulníku

Kolem 13:15 hodin: Z místa odjíždí chemická laboratoř HZS, zbytek jednotek stále na místě.

Postupně bude oheň dohašen a  na místě bude zvýšený dohled minimálně 48 hodin.

Autor: Redakce, ČTK

15.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zbraslavické hřiště hostilo již třetí ročník fotbalového turnaje
88

Fotbalisté se potřetí utkali o putovní pohár pojišťovny Generali

13. festival leteckých amatérských filmů ve Zbraslavicích
36

Na letišti se promítalo, odehrál se leteckých amatérských filmů

Kácovská pouť přinesla i šnečí závody

Kácov /FOTOGALERIE/ - Ke konci léta patří neodmyslitelně tradiční kácovská pouť. I letos tomu nebylo jinak, spousta zábavy pro malé i velké. Kolotoče, houpačky, autíčka, cukrová vata, vietnamské nudle, perníková srdce, to vše patří již léta k této akci. Návštěvníky až z Prahy dovezl v sobotu opět historický posázavský pacifik.

Kořínek ztrátu snížil, ale na body už Čáslav nedosáhla

Kratonohy - Fotbalisté Čáslavi na výhru z prvního kola Fortuna Divize C nenavázali. V sobotním utkání druhého kola prohráli Čáslavští 1:3 na hřišti Kratonoh.

Muž skončil v nemocnici po kolizi s býkem

Skvrňov - Vážné poranění hrudníku utrpěl muž v obci Skvrňov poté, co se dostal do kolize s býkem. 

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení