„Byl to hrozný pocit,“ charakterizoval svůj dojem Lukáš Bláha s tím, že se ta situace a bezprostřední pocity z místa dění těžko popisují. Setkali se tváří v tvář se zoufalstvím místních obyvatel, kteří sledovali zkázu jejich vlastních domovů. „Nejhůře na tom byli ti starší lidé, kteří tam žili už řádku let,“ dodal starosta dobrovolných hasičů z Křesetic Jan Buňata.

Rozmáčený zničený nábytek a další věci z domů končily na hromadách, které vojáci nakládali do kontejnerů a odváželi pryč. Vše bylo k nepotřebě. Vlna smetla do obce i množství zvířat, ale i ryb, které ve vodě začaly tlít a zapáchat. Jejich zbytky se také snášely na hromady a odvážely do kafilérie.
Všechny tyto okolnosti působily velmi hluboce na psychiku nejen obyvatel, ale i lidí, kteří se na místě pohybovali a pomáhali. A tak se občas takříkajíc pilo na žal, což bylo v dané chvíli a stavu jediným možným drobným útěkem z reality. Náladu lidí, kteří trávili každou minutu pod velkým tlakem, se snažily obě strany v rámci možností alespoň trošku uvolnit. „Pumpovali jsme třeba u lidí, kteří byli původem z Kutné Hory. Manžel paní, která pocházela z Kutnohorska, byl chirurg, tak jsme si dělali legraci, že když budeme jednou potřebovat, tak nás vykuchá,“ vzpomněl jednu z mála uvolněnějších chvil Jan Buňata.

Přestože již hladina rozlité řeky Berounky opadla, tak se leckde potýkali třeba s metrovou stojatou vodou. „Pomáhali jsme tam pumpovat nepřetržitě od pátku do neděle,“ přiblížil Jan Buňata. Od čerpadel, lopat a košťat se odrhli jen na pár hodin. „V neděli jsme spali pod širákem asi tři hodiny na natažených postelích a matracích,“ podotkl Lukáš Bláha.

Všichni jsou rádi, že mohli v postižené oblasti pomoci a to i díky svému kvalitnímu vybavení, které díky obecnímu úřadu mohou i postupně doplňovat.
Do Letů je cesta od té doby zavedla ještě jednou. „Jezdíme na soutěže a byli jsme v Dobříši na republikové soutěži, tak jsme se zastavili asi před dvěma roky podívat i v Letech, jak to tam vypadá,“ zmínil Jan Buňata s tím, že všechno je úplně změněné. A protože projížděli obcí během letního večera, tak se ani nesetkali s místními.

Křesetičtí hasiči ovšem nebyli jedinými dobrovolníky, kteří z Kutnohorska vyjeli na pomoc povodní stiženým oblastem. Do boje s následky ničivého vodního živlu se vydali třeba i dobrovolní hasiči z Chrástu a Uhlířských Janovic a jistě ještě mnoho dalších lidí z regionu.