VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z domů vynášeli promočený nábytek, který se likvidoval

KUTNOHORSKO - Víkend při povodních strávili v obci Lety i dobrovolní hasiči z Křesetic. „Nějaké zkušenosti jsme už měli,“ předeslal Lukáš Bláha s tím, že na takový zásah disponovali i vybavením jako plovoucí žába k odčerpávání vody. Právě likvidace vody ze zahrad a sklepů se stala hlavní náplní tří dní, na které tam pět členů sboru zůstalo.

15.8.2007
SDÍLEJ:

Lidé čelili vodnímu živlu.Foto: DENÍK/Archiv obce Lety

„Byl to hrozný pocit,“ charakterizoval svůj dojem Lukáš Bláha s tím, že se ta situace a bezprostřední pocity z místa dění těžko popisují. Setkali se tváří v tvář se zoufalstvím místních obyvatel, kteří sledovali zkázu jejich vlastních domovů. „Nejhůře na tom byli ti starší lidé, kteří tam žili už řádku let,“ dodal starosta dobrovolných hasičů z Křesetic Jan Buňata.

Rozmáčený zničený nábytek a další věci z domů končily na hromadách, které vojáci nakládali do kontejnerů a odváželi pryč. Vše bylo k nepotřebě. Vlna smetla do obce i množství zvířat, ale i ryb, které ve vodě začaly tlít a zapáchat. Jejich zbytky se také snášely na hromady a odvážely do kafilérie.
Všechny tyto okolnosti působily velmi hluboce na psychiku nejen obyvatel, ale i lidí, kteří se na místě pohybovali a pomáhali. A tak se občas takříkajíc pilo na žal, což bylo v dané chvíli a stavu jediným možným drobným útěkem z reality. Náladu lidí, kteří trávili každou minutu pod velkým tlakem, se snažily obě strany v rámci možností alespoň trošku uvolnit. „Pumpovali jsme třeba u lidí, kteří byli původem z Kutné Hory. Manžel paní, která pocházela z Kutnohorska, byl chirurg, tak jsme si dělali legraci, že když budeme jednou potřebovat, tak nás vykuchá,“ vzpomněl jednu z mála uvolněnějších chvil Jan Buňata.

Přestože již hladina rozlité řeky Berounky opadla, tak se leckde potýkali třeba s metrovou stojatou vodou. „Pomáhali jsme tam pumpovat nepřetržitě od pátku do neděle,“ přiblížil Jan Buňata. Od čerpadel, lopat a košťat se odrhli jen na pár hodin. „V neděli jsme spali pod širákem asi tři hodiny na natažených postelích a matracích,“ podotkl Lukáš Bláha.

Všichni jsou rádi, že mohli v postižené oblasti pomoci a to i díky svému kvalitnímu vybavení, které díky obecnímu úřadu mohou i postupně doplňovat.
Do Letů je cesta od té doby zavedla ještě jednou. „Jezdíme na soutěže a byli jsme v Dobříši na republikové soutěži, tak jsme se zastavili asi před dvěma roky podívat i v Letech, jak to tam vypadá,“ zmínil Jan Buňata s tím, že všechno je úplně změněné. A protože projížděli obcí během letního večera, tak se ani nesetkali s místními.

Křesetičtí hasiči ovšem nebyli jedinými dobrovolníky, kteří z Kutnohorska vyjeli na pomoc povodní stiženým oblastem. Do boje s následky ničivého vodního živlu se vydali třeba i dobrovolní hasiči z Chrástu a Uhlířských Janovic a jistě ještě mnoho dalších lidí z regionu.

15.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Paroubek.

Navzdory vedení cerhenická ČSSD Jiřího Paroubka chce

Dopravní nehoda v Čáslavi.
5

Dopravní policisté vyšetřují dvě dopravní nehody

U Záboří nad Labem došlo ke střetu dvou vozidel

Záboří nad Labem - Ke střetu dvou osobních vozidel značky Škoda Octavia došlo v uplynulých dnech v katastru obce Záboří nad Labem. V místě tříramenné křižovatky (Svatý Mikuláš, Kobylnice a Habrkovice) došlo ke střetu dvou za sebou stojících vozidel, která hodlala na křižovatce odbočit.

KRÁTCE: Kapela Divokej Bill zahraje ve Zruči nad Sázavou

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Zastupitelé hledají řešení, jak zlegalizovat neplatnou smlouvu

Kutná Hora - Nebylo žádným tajemstvím, jaké závěry přinese zpráva kontrolního výboru o prověření veřejné zakázky na halu Klimeška, jež byla kutnohorským městským zastupitelům předložena ke schválení na jejich posledním předprázdninovém zasedání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies