VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Příběhy starých škol na Kutnohorsku

Jaké příběhy ukrývají staré domy, které v dávných dobách sloužily jako vesnické školy

Zderadinské škole se stala osudnou epidemie žloutenky

Zderadiny - První zmínka o vyučování ve Zderadinách sahá až do roku 1790, kdy se začalo vyučovat v pastoušce. K vystavění samostatné školy došlo ale až v roce 1862.

Na školu si Vraničtí museli počkat, nakonec fungovala až do roku 1962

Vranice - Děti z malé vesničky Vranice, která se nachází přibližně dva kilometry od Zbizub, musely od nepaměti docházet do školy v Kácově. Ta ale byla čtyři kilometry daleko a tato cesta tak byla především pro malé děti neschůdná. Proto vraničtí začali usilovat o vlastní školu.

Speciální školství v Kutné Hoře slaví 100 let, přežilo krizi i velké války

Kutná Hora - Dnešní Základní škola a Praktická škola v Kutné Hoře má za sebou velice dlouhou historii. Její příběh se začal psát už před sto lety. Tento speciální díl seriálu Příběhy starých škol jej připomene od jejích krušných začátků v době první světové války až po dnešek.

Škola v Klukách se udržela až do roku 1979

Kluky - Svou školu měli od roku 1842 i lidé v Klukách u Čáslavi. Kronika, která se začala vést o šest let později, dokládá, že roku 1848 nastoupilo do školy 124 žáků.

Škola se potýkala s nepříznivým stavem, přesto vydržela do roku 1964

Jindice - Škola v Jindicích fungovala již od roku 1838, kdy byly postavené její základy. Školní kronika se však začala řádně sepisovat až roku 1897. Právě v tomto roce byly v Jindicích kvůli velkému počtu dětí zřízeny hned tři třídy.

Třebětínská škola byla unikátní, vypadala jako vila

Třebětín - Až do roku 1907 chyběla dětem v Třebětíně škola. Proto docházeli pravidelně do obce Vrbka, která byla vzdálená přibližně tři kilometry. Zejména v zimních měsících dělala docházka do školy problémy menším dětem.

Černínskou školu zavřeli hned dvakrát

Černíny - První myšlenka založit školu v Černínech přišla již v roce 1893, kdy s ní přišel tehdejší rolník Josef Peroutka společně se starostou Josefem Růthem.

Škola v Hraběšíně za války přijala tři židovské děti

Hraběšín - Vyučování v Hraběšíně probíhalo do roku 1843 pouze soukromě. Děti tehdy vyučoval v domě číslo popisné 24, později v domě číslo 14, učitel Karel Čejka. K učení však nedocházelo pravidelně a on s dětmi pouze čas od času procvičoval čtení, psaní a počítání.

Kvůli požáru se v nové škole začalo učit ještě před jejím dokončením

Neškaredice - První zmínky o vyučování v Neškaredicích sahají již do roku 1770, kde místní děti vyučoval švec. Učil je v domě číslo popisné 26. Vedle svého řemesla zvládal vyučovat děti pravidelně čtení, psaní i počítání.

O školu v Úmoníně se místní starali, vymalovali její chodbu

Úmonín - Přestože byla škola v nedalekém Lomci, přáním místních občanů bylo postavit školu také v Úmoníně. Obzvláště v zimních měsících se totiž děti z Úmonína obtížně do školy, která byla vzdálená necelé tři kilometry, dostávaly.

Z bývalé základní školy v Březí je dnes rodinný dům

Březí - Až do roku 1893 docházely děti z Březí do schořovské či opatovické školy. V tomto roce se začalo v obci vyučovat v domě číslo popisné 1, který patřil Josefu Čapkovi. Výuka zde probíhala celkem sedm let a prvním zdejším učitelem se stal František Belihar.

Základní školu v Lomci zavřeli v 50.letech, pak v ní bylo kino

Lomec - Než vznikla škola v samotném Lomci, děti docházely do školy v Třeboníně. Po čase ale místní začali žádat o formální odškolení od Třebonína. To se vleklo až do roku 1904. Mezitím se některé z dětí začaly v Lomci vyučovat různě po domech.

Petrovická základní škola vstoupila do 50. let tragicky, přišla o ředitele

Petrovice I - Od nepaměti chodily děti z Petrovic do školy, která stála v necelých pět kilometrů vzdálených Červených Janovicích. Z Petrovic do Červených Janovic však vedla pouze polní cesta a dětem se po ní zejména v zimních měsících špatně docházelo. Proto se rozhodli v Petrovicích najmout učitele, který by vyučoval přímo ve zdejší vesnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení