Čtyři programové dny festivalu byly 
plné muziky, doprovodných akcí a za nádherného slunečného počasí jej provázela rekordní divácká návštěva. Program začal již ve čtvrtek křestem nového knižního průvodce městem, vernisáží výstavy mapující 50 festivalových let a historickou vycházkou po kolínských pamětihodnostech. Té se ujal sám starosta města Vít Rakušan.

Kromě této historické exkurze a tradičních festivalových rolí (zahájení přehlídky, položení věnců při pietním aktu nebo přivítání zástupců orchestrů a pohybových skupin nejen v rodném jazyce, ale i v angličtině a němčině) stihl zaběhnout i patnáctikilometrový závod.

V sobotu večer společně s místostarostou Janem Pospíšilem, ředitelem Městské knihovny Pavlem Kárníkem a Petrem Steklým a Oldou Novotným z vedení festivalu posílili Taneční klub Modroočko a pánskou taneční skupinu Rasputin v jejich společné choreografii Pepíci. Staropražské písničky a mladí i dříve narození tanečníci nadchli zaplněné náměstí.

To se však odehrálo v sobotu večer, v pátek dopoledne nejdříve mokly děti z kolínských školek a škol na dětském představení, další o lakomcovi určená pro druhý stupeň a středoškoláky už sledovala jen hrstka nadšenců.

Na Prachovně tentokrát v premiéře vyhrávala Tetovanka k tradičnímu pasování nových čtenářů knihovny rytíři ze skupiny Páni z Kolína, nově přibyl průvod ze Zálabí na náměstí.

Bohužel většina dětí už byla v tu dobu buď už s rodiči doma nebo na Kmochově ostrově, kde začínal především pro ně určený celoodpolední program Kašpárka v rohlíku.

Průvod tak zachraňovaly dvě skupiny mažoretek a především taneční orchestr Peklo s přáteli, který pod heslem Smrt samohrajkám, vyrazil nejen do tohoto, ale i do sobotního velkého průvodu. Mezi přáteli bylo s klarinety vidět třeba bubeníka a zvukaře Láďu Douska nebo duši Kolínského Big Bandu Aleše Čermáka.
Cimbálovou muziku Michala Horsáka a dechovky z Německa a Chorvatska v pátek po poledni sledovali jen ti nejvěrnější fanoušci dechovky, hlavní divácký nápor měl teprve přijít.

Zatímco na ostrově dováděl Kašpárek v rohlíku a to jak v amfiteátru, tak později na vlastním valníku, na náměstí vyhrávaly Koletova hornická dechovka, Velký dechový orchestr Kolín – Dolní Chvatliny či Městská hudba Františka Kmocha.

Výjimečnou událost signalizovalo procesí lidí šinoucí si to okolo dvacáté hodiny na Kmochův ostrov.
Za původně plánovaný Čechomor zaskakující Věra Špinarová s kapelou svého syna Adama Pavlíka zaplnila nejen amfiteátr, ale nenásilně přítomné „přinutila" ke sborovému zpěvu, vzájemnému objímání, mexickým vlnám a dalším nadšeným projevům přízně. Zdálo by se, že všichni lidi jsou v tu chvíli v amfiteátru, ale zároveň s koncertem Věry Špinarové takřka do posledního místa zaplněné lavice Chrámu sv. Bartoloměje zaujatě poslouchaly libé tóny Kolínské filharmonie se stejným koncertem, na který do divadla přišlo jen pár desítek posluchačů a poté Američanů Smoky Moountain Brass Quintet. A na náměstí přítomné roztančili nejdříve Amatéři z Dobšic a později famózní trumpetista Vlado Kumpan s kapelou.

Ve chvíli, kdy dohrál na ostrově Kašpárek v rohlíku a začala zpívat Věrea Špinarová, křtil se ve stanu pod bustou Františka Kmocha komiks o něm, který napsal Pavel Jecelím a nakreslil Jakub Rusek.

„František Kmoch byl na svou dobu rebel a buřič, takže dnes by byl pankáč nebo metalista," pronesl Petr Steklý, hlavní koordinátor festivalového programu. Hlavním hrdinou komiksu a i kmotrem křtu byl David Krédl, moderátor rádia Beat mající tam na starosti rubriku Hard & Heavy. Že se potetovaný muzikant toho nejtvrdšího žánru stane někdy součástí Kmochova Kolína, by nenapadlo snad nikoho. Tečku pátečního večera udělaly na ostrově Krásné nové stroje, původně rocková dechovka z Kolína okolo malíře Standy Diviše, na náměstí pak balkánská dechovka Fanfare Zimbrul, která dohrála na pódiu, nadšení fanoušci si vytleskali půlhodinový přídavek mezi sebou na ploše náměstí a pak muzikanty vyprovodili až do přistaveného autobusu.

Sobotní program na náměstí začal již v půl desáté koncertem kapel ze Švýcarska, Roudnice nad Labem a ZUŠ Chotěboř, po poledni vyhrávala místní Harmonie 1872 a nohy opět rozhýbali Rumuni, to už se u plaveckého stadiónu formoval tradiční průvod všech zúčastněných, nově s muži mažoreťákami a alegorickým vozem Kašpárka v rohlíku a členy bývalého kolínského Divadla Igdyž před ním. Po průvodu notovali muzikanti Hudby Hradní stráže a Policie ČR, dechovka ZUŠ Prostějov a hudby ze Zlína a Kopřivnice.

Novinkou sobotního programu byl Monstrkoncert spojených kolínských orchestrů a v jeho závěru ocenění osobností od všech dirigentů Městské hudby Františka Kmocha přes Iva Svatoše či Jaroslava Vladyky až po Jarmilu Pavlíčkovu či Hanu Zrůstovou. To už sledovalo plné náměstí, k luxusu podívané přispěly i ledkové obrazovky přibližující dění na pódiu i pod ním.

Hlavní hvězdou soboty byla Hana Zagorová, která se v doprovodu skupiny Jiřího Dvořáka prošla všemi svými stěžejními hity, nicméně si vysloužila nálepku manýrami trpící hvězdy, jež se nerada podepisuje, přesunuje se kvůli ní narychlo začátek jejího vystoupení a ani ohňostroj před koncertem není pro ni to pravé. Kolínský Big Band s Dashou potěšil a doplatil na časový skluz, Krajanka pak roztančila parket. Zaplněná byla i synagoga, kde se představily kolínské pěvecké sbory, Collegium Musicum, orchestry místní umělecké školy i Tomáš Kočko s kapelou.

V malebném místě za chrámem svatého Bartoloměje bavilo hlavně děti Divadélko Kůzle a Páni z Kolína. Neděle tradičně patřila Monstrkoncertu, ráno se na něj muzikanti sehrávali, pak bavila kapela z Rakouska a co umí předvedly mažoretky, jejichž show včetně volby těch nejkrásnějších se letos na náměstí přestěhovala z Kmochova ostrova. Finalistky soutěže byly vybrány internetovým hlasováním, na festivalu pak o konečném pořadí rozhodovalo zakoupení samolepky a nalepení u portrétů dívek. Vybralo se tak 11 930 korun, které pořadatelé věnovali Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením. „Vloni se vybralo o něco méně peněz a podpořili jsme kojenecký ústav," komentoval Petr Steklý.

Monstrkoncert nesl podtitul František Kmoch a dechový orchestr v proměnách staletí a zazněly jak tradiční skladby Andulka Šafářová či závěrečné Jarabáček, Česká muzika nebo Kolíne, Kolíne, ale i výběr árií z muzikálu Fantóm opery v podání Báry Basikové a Tomáše Savky. „Padesátým ročníkem tradice nekončí, v sobotu večer jsme odhadovali na náměstí účast zhruba šesti tisíc lidí a to tohle náměstí pamatuje tak někdy v revolučních dnech. Chtěl bych všem moc poděkovat," loučil se v neděli odpoledne z pódia starosta Vít Rakušan.

„Letos jsme připravili zase několik dalších novinek jako ledkové obrazovky, vstup dětí do patnácti let zdarma, jiné rozložení prodejních stánků na náměstí, nadstandardní ubytování pro kapely i stravování muzikantů v klidové zóně v pivovaru, audiovizuální pořad promítaný na dům na náměstí, který zůstane v majetku města. Odhad návštěvnosti je zhruba šest tisíc lidí, jen volných vstupenek jsme rozdali tisícovku, o dětech nemáme přehled, takže úplně přesné číslo znát nebudeme," shrnul Petr Steklý z občanského sdružení Prostor, který byl za organizování festivalu městem Kolín hlavním koordinátorem festivalu.

Zdeněk Hejduk