„Před měsícem tam ještě byly fošny, dnes nad půlkou budovy střecha úplně chybí,“ doplňuje místostarostka Lucie Doušová.

Tvrz, o níž ani mnozí místní netuší, že to vůbec tvrz bývala, měla už na kahánku jednou. V roce 2001 na ni byl vydán demoliční výměr. Podařilo se ji zachránit doslova na poslední chvíli díky vyhlášení za památku. Jenže bez dalších investic se na pokraj zkázy dostává znovu. V rozpočtu malé obce je financování opravy památky prakticky nemožné.

„Snažíme se získat dotaci na záchranu tvrze,“ říká místostarostka. Ovšem nepřijde-li pomoc ve formě peněz velmi brzy, nebude už co zachraňovat. Už dnes stavební firmy říkají, že z objektu, kde kdysi sídlilo JZD a národní výbor, půjdou zachránit jen zdi. A samozřejmě sklepy, klenby atd.

V obci nyní nově vzniká občanské sdružení s názvem Nebovidská tvrz, jehož cílem je záchrana památky, její oprava do provozuschopného stavu a následné využití pro kulturní a společenské akce.

Sdružení spolu s obcí uspořádalo v sobotu prohlídku tvrze, na niž se sjelo několik desítek zájemců z širokého okolí.

Smyslem prohlídky bylo dostat existenci tvrze do povědomí nejen místních a upozornit na fakt, že jde o památku, ač pozdě vyhlášenou.

Zasvěceného výkladu se před i uvnitř zchátralého objektu ujal Petr Chotěboř, architekt, který do roku 1985 zpracovával pojednání o stavební podobě českých tvrzí a při té příležitosti navštívil i Nebovidy. Přijel kvůli starší tvrzi u kostela sv. Petra a Pavla a podle svých slov ke svému překvapení objevil další – právě tu, kterou se dnes v Nebovidech snaží zachránit.

„Že byly ve vsi dvě tvrze, není nic neobvyklého. Jejich majitelé bývali chudší a často jim  nepatřila ani celá ves,“ vysvětlil Petr Chotěboř.

Stávající tvrz patrně vypadala jinak než její starší kolegyně, tzv. Okrouhlá. Na její někdejší podobu lze usuzovat pouze podle zazděných oken. „O zbytku stavby mnoho nevíme, lze to zjistit jen archeologickým průzkumem. A ten potvrdil, že zde byl příkop,“ naznačil architekt. Neví se přesně ani to, kdy vlastně tvrz vznikla. První zmínka o ní pochází z roku 1436, ale to neznamená, že až toho roku byla stavěná. Ostatně ona zmínka hovoří už o přechodu tvrze na jiného majitele. První zmínka o Nebovidech je z roku 1268, kdy zde měl majetek Kunata z Nebovid, patrně vladyka. Zda však už na tvrzi sídlil, není známo.