VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reportáž z cesty na 16. Národní sraz Club Simca France

Kutná Hora /SERIÁL DENÍKU - 1. DÍL/ - Ivan Karlovský je majitel vozu Simca 1501 GL, rok výroby 1967 a člen Simca klubu Česká republika. Kutnohorák a „simcař“ tělem i duší se i přes svůj úctyhodný věk stále účastní simcařských srazů daleko za hranicemi republiky. Každý lichý rok se národní sraz koná ve Francii, sudé roky jsou pak vyhrazeny pro srazy mezinárodní, a konají se vždy v jiné zemi Evropy. Letos se tedy simcařský sraz konal v jižní Francii ve městě Castries od 25. do 28. května. Město Castries leží okolo 1500 kilometrů od Kutné Hory a Ivan karlovský tak cestu svojí simcou musel rozložit na tři dny.

11.9.2017
SDÍLEJ:

Reportáž z cesty na 16. Národní sraz Club Simca FranceFoto: Ivan Karlovský

Že to bude výlet delší jsem usoudil ve chvíli, kdy jsem si našel místo srazu v mapě. Město Castries leží okolo 1500km od Kutné Hory. Proto bylo nutné rozložit jízdu tam na tři dny.

Odjezd jsem naplánoval na úterý 23. května. Rozdíl je ale v tom, že jsme vyjížděli vždy večer a ráno jsme byli ve Francii. Tentokrát ovšem usoudila moje manželka Vlasta, že by bylo lepší, kdybychom vyrazili už ráno a jeli tudíž ve dne. Poslechl jsem ji a uznal jsem, že vzhledem ke svému věku již nemůžu riskovat a jet celou noc. Jak se později ukáže, můžu, ale o tom se zmíním až později.

V úterý okolo 9. hodiny vyrážíme na cestu opět Simkou, která krátce před odjezdem absolvovala STK a má tedy nárok nás na tuto náročnou cestu vézt. Jedeme v klidu směrem na západ a na poslední pumpě tradičně tankujeme český benzín. Poté vjíždíme do Německa a další cesta probíhá v pohodě. K večeru se na dálnici od Karlsruhe směrem k jihu tvoří zácpy a tak se cesta protahuje. Do hotelu Premíére Classe v Mulhouse přijíždíme až ve 20.00 hod. Hotel je obsazen a tak musíme do sousedního hotelu Campanille, ovšem za dvojnásobnou cenu! Po ujetí téměř 820 km jsem tak unaven, že neváháme a zůstáváme. Musím konstatovat, že první etapa naší cesty proběhla v pohodě a úspěšně. Unaveni uléháme s přáním, aby další cesta probíhala stejně klidně!

Nazítří po snídani opouštíme hotel okolo půl desáté a pokračujeme směrem na Besanson a dále na jih. Jedeme po dálnici, ačkoli jsem měl v plánu z ní sjet a pokračovat po silnicích nižší třídy. Chvilku bloudím, ale potom se smiřuji s tím, že se nám to trochu prodraží. Vracíme se na dálnici a jsme rádi, že je krásný den! 

Jedeme krásnou jarní krajinou a střídáme dálnici s „enkou“, což je silnice třídy „N“. Je to národní silnice vedoucí městy, v úsecích mimo města se dělí do více pruhů a jezdí se tam až 110 km/hod. Ovšem kvalita povrchu je taková, že si troufám tvrdit, že u nás není mnoho dálničních úseků, které by se mohly s touto silnicí poměřovat. V okolí Lyonu už je ale hustý provoz a dále k jihu se přidává velké horko. Naším cílem je pro dnešek město Valence. Opět se dostáváme k hotelu Premiére Classe dosti pozdě a tento je opět plně obsazen. Bereme zavděk hotelem B+B, což je opět trochu luxusnější, ale také dražší verze předešlého. Ujeli jsme sice „pouhých“ 515km, ale unaven jsem dosti. Zůstáváme i když cena je podobná, jako včera. Nejlepší je ale sprcha na pokoji, která je jako balzám na naši vyschlou kůži! Vyschlé hrdlo léčím studeným pivem z plechovky, je ještě k pití, díky mé polystyrenové krabici, které říkám žertem lednička. 

Na zítřek nám zbývá pouhých asi 200km, ale budou velmi výživné, jak brzy poznáme! Z hotelu odjíždíme okolo 10. hodiny, krátkost etapy způsobuje jistou pomalost u snídaně, balení věcí atd. Již od rána je velké horko, které svědčí o blízkosti Středozemního moře, což je cítit ve vzduchu. Teplota je po poledni již asi 35°C a to „klimatizace“ naší Simky 1301 Speciál již nezvládá. Auto roku výroby 1972 používá otevřená okna a větráček topení coby náhradu té klimatizace, že? Při jízdě to funguje docela slušně, ne tak ovšem v zácpě na dálnici, kdy se popojíždí po pár metrech a jinak se stojí. Tento „bouchon“, neboli špunt se nelíbí ani motoru naší Simky a tak jsou to opravdu nervy! Jedeme směrem na Orange, Avignon, dále na Nimes a odpoledne dosahujeme města Castries. 

Ivan Karlovský, Kutná Hora

Další díl seriálu Ivana karlovského vám přineseme ve středu 13. září.

Autor: Redakce

11.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nemocnice Kutná Hora.

Prostředí v kutnohorské nemocnici pomohou vylepšit miliony

Ilustrační foto.

Ve středu v Kutnohorském deníku: prvňáčci ze ZŠ Žižkov

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Čáslavandy začaly hrát fotbal až po přestávce

Kožušany - V dalším kole 2. fotbalové ligy žen na sebe narazily celky z obou protipólů tabulky, což favorizovalo hostující hráčky Čáslavi nad domácí Olomoucí. Utkání se hrálo za vytrvalého deště na poměrně malém hřišti v Kožušanech.

Děti v kutnohorské sokolovně zdolaly opičí dráhu

Kutná Hora - První den Týdne spolu v pohybu – Každý den v Sokole patřil dětem, seniorům a ženám všech věkových skupin. V pondělí dopoledne děti zdolávaly opičí dráhu a v podvečer měly zájemkyně o cvičení možnost vyzkoušet si různé druhy pohybových aktivit, které nabízí odbor všestrannosti kutnohorského Sokola. Protáhly se, posilovaly, krátce se seznámily s jógou a řádně se zapotily při dance aerobiku.

Novým zastupitelem a radním se stal v Čáslavi lékař Jan Spáčil

Čáslav - Jedním z bodů zářijového zastupitelstva v Čáslavi byla volba nového člena rady města a zastupitelé. Po rezignujícím členovi Josefu Špačkovi (ČSSD) se stal novým členem zastupitelstva Jan Spáčil (ČSSD).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení