Počátkem dubna ji schválili poslanci. Včera o ní jednali senátoři, kteří ji s pozměňovacími návrhy vracejí zpět do sněmovny. O třaskavosti tématu svědčila více než pětihodinová debata, kterou mu věnovali. Zapojily se do ní téměř dvě desítky členů horní komory. Více než polovina z nich návrh kritizovala, zbytek jej prosazoval.

KONTROVERZNÍ NÁVRH

Největší rozpory panovaly kolem změny navržené poslancem Jaroslavem Foldynou (ČSSD). Omezuje totiž účast veřejnosti a spolků na povolovacích procesech.

INDEX DENÍKU pohledem kraje
MĚL BY BÝT STAVEBNÍ ZÁKON CO NEJJEDNODUŠŠÍ, ABY STAVBÁM NEBRÁNILY NAPŘÍKLAD STÍŽNOSTI OBČANSKÝCH AKTIVISTŮ?



Podle 72,4 procenta oslovených Středočechů by měl být stavební zákon co nejjednodušší, aby stavbám nebránily například stížnosti občanských aktivistů. Opačný názor má 27,6 procenta osob.

Na rozsáhlou novelu stavebního zákona navazují změny více než čtyř desítek zákonů souvisejících. Hlavní z nich je spojení dosud odděleného územního a stavebního řízení do jediného společného řízení.

Změna firmám i občanům usnadní život, říká ministryně Karla Šlechtová (za ANO). Povolovací proces se podle ní zkrátí, a to v řádu měsíců. To vítají Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Svaz průmyslu a dopravy i Hospodářská komora.

Ilustrační foto
Penzistům se budou důchody valorizovat výrazněji, Senát souhlasil

Nově by ale do územních a stavebních řízení neměli moci mluvit ani občané, pokud ovšem nevlastní v bezprostředním okolí stavby pozemek. Smůlu budou mít i tehdy, pokud jim tam patří byt ve společném bytovém domě. Rozhořčení proto netají ekologičtí aktivisté. Na změně pravidel pro schvalování staveb jim vadí, že lidé ztratí možnost vyjadřovat se k mnoha projektům, průzkumu a těžbě surovin a dalším zásahům do přírody. Tři desítky ekologických organizací připravily petici, kterou podepsaly tisíce lidí.

POHŘBY I FONDY: ODŠKRTNUTO

Senátoři již před týdnem schválili další změny z dílny ministerstva novelu zákona o pohřebnictví. Hlavním záměrem bylo posílit kontrolu a upravit sankce za prohřešky. Kdo bude chtít v oboru začít podnikat, musí složit zkoušku a mít za sebou praxi.

Česká vlajka na stožáru před budovou Evropské komise v Bruselu. Ilustrační foto.
Zámožní i nemajetní Češi věří, že je česká ekonomika v dobré kondici

Z dílny ministerstva pochází také zákon o zadávání veřejných zakázek, který začal platit před půl rokem. Podle jeho tvůrců dává zadavatelům více pravomocí, ale také zvyšuje jejich odpovědnost. Šlechtová převzala vedení ministerstva před necelými třemi lety místo Věry Jourové, která se stala členkou Evropské komise. Resort byl nejprve kritizován za nedostatky v čerpání z fondů EU, většinu nedostatků v tomto ohledu se mu však podařilo vyřešit. Nakonec se Česku podařilo získat přes 96 procent evropských prostředků, které mělo v minulém programovém období k dispozici.

Stavební zákon je stále „na cestě", šance na jeho přijetí do voleb ovšem zůstává. Nebezpečí ztráty prostředků z EU se ministerstvu podařilo zažehnat.

Stavební zákon. InfografikaZdroj: Redakce