Skupina nenechavců zde začala „pracovat" již začátkem července. Hned v úvodu si jako cíl zvolila obecní úřad a to dokonce dvakrát v rozmezí jednoho týdne. Poté se již zaměřovala na místní domy a zahrady a počet nahlášených krádeží rostl.

Například v noci na čtvrtek 1. srpna si pachatelé odnesli z malého zahradního domku, stojícím na jednom z místních pozemků, celou sadu na zahradničení. Tu noc si tak na svůj seznam připsali konkrétně červenou zahradní rotační sekačku, elektrické nůžky na úpravu živého plotu, elektrický provzdušňovač a také křovinořez. Škodu, která tehdy majiteli zahradního domku po zlodějově řádění vznikla, policisté odhadli na více než dvaadvacet tisíc korun.

Obyvatelé Hlízovu již ale mají těchto nezvaných hostů v obci dost. Na jejich popud zde nechalo vedení obce zřídit domobranu, která začíná působit hned o začátku září. Kontroly klidu v obci zatím provádí čtyři členové zastupitelstva a spolu s nimi dva pracovníci obecního úřadu. „Pochůzky provádíme v nočních hodinách," řekl starosta Jiří Vrba. Služba domobrany je podle jeho slov nepravidelná. „Kontroly jsou nutné hlavně během víkendu. Pokud by naše snaha i tak nepomohla, vyzveme ke spolupráci spoluobčany," dodal starosta s tím, že svému účelu poslouží i samotné zveřejnění zprávy o existenci domobrany. „Mohlo by to všechny pobudy odradit," uzavřel Jiří Vrba.

Obyvatelé souhlasí
Širší obyvatelstvo v Hlízově je originálnímu řešení problému krádeží v obci vesměs nakloněno. Mezi ním je například Stanislav Rádl. „Souhlasím s tím. Mělo by se s aktuální situací v obci něco udělat," uvedl obyvatel vesnice. Stoprocentnímu přesvědčení o domobraně se ale brání, dokud čas neukáže nějaký výsledek. „Nabízí se otázka, zda to bude mít nějaký účinek," doplnil oslovený občan.

V úspěch domobrany věří další občan Hlízova Tomáš Karas. „Zavedení domobrany má mou podporu. Alespoň krátkodobě by to mohlo mít účinek," řekl. Vytíženost v zaměstnání a dlouhá pracovní doba u záchranné služby mu však nedovolují se případně do hlídek zapojit. „Kdyby mě někdo oslovil, musel bych bohužel z časových důvodů odmítnout. Ale s celou věcí souhlasím a podporuji ji," zdůraznil.

Že domobrana je dobrým řešením si myslím i Roman Kafka: „Když někdo krade, má dostat za uši. Když domobrana pomůže, souhlasím s ní." Zda by se stal jejím členem, Roman Kafka neřekl. „Takhle rychle odpovědět nemohu. Musel bych si to rozmyslet i z hlediska časového a pracovního," vysvětlil s tím, že by v závěru proti svému zapojení se nakonec pravděpodobně nebyl.

I Rudolf Čížek říká, že by si svou případnou účast v domobraně musel dobře promyslet. „Denně chodím do práce, tak běhat někde po nocích by se mi samozřejmě moc nechtělo, ale kdyby se určila jasná doba, třeba dvouhodinové turnusy, nebyl bych proti," uvedl. Jak jeho slova naznačují, i on je pro zřízení domobrany. „Samozřejmě jsem pro. Vždyť to, co se tu dělo poslední dobou, bylo strašné," dodal.

Že by si určitě do nočních hlídek nezapojila, ví Jana Rudlová. „Jako žena v sobě nemám asi tu správnou odvahu běhat někde po nocích. Mohla bych tak maximálně hlídat dům zevnitř, nebo z balkónu," řekla se smíchem. „Ale domobranu samozřejmě podporuji, Věřím, že bude mít úspěch," podotkla.

Tématu se budeme dále věnovat. Článek o tom, jak se k vytvoření domobrany v Hlízově staví Policie ČR naleznete v tomto týdnu opět na stránkách Kutnohorského deníku.