Jedním z těch horších případů byl výjezd do herny v ulici 17. listopadu. Agresivní opilý dvaatřicetiletý muž, který, jak bylo později zjištěno, měl v krvi téměř dvě a půl promile, zde nejprve při příchodu rozbil skleněnou výplň dveří a poté se snažil opakovaně fyzicky napadnout jiného návštěvníka herny. Nezastavil ho ani příjezd policejních hlídek. Díky tomu byl odvezen na protialkoholní záchytnou stanici do Kolína.

Na seznam kurióznějších zásahů se zapsal sedmačtyřicetiletý muž z Kutné Hory. Toho hlídka našla po pás potopeného v rybníčku v ulici U Lorce. Podle výpovědi svědků se před jejich příjezdem dostal až na ostrůvek, který i přes opakované výzvy odmítal opustit. Před zásahem hasičského záchranného sboru muž z vody vylezl a nechal se ošetřit. Později sám vysvětlil, že důvodem tohoto nezvyklého jednání byly prý rodinné neshody.

Podle strážníka čáslavské městské policie Václava Navrátila se nejedná o nic ojedinělého: „Záleží na fázi roku. Počet podobných případů v zimním období je samozřejmě mnohem nižší než v letním. Tou dobou jsou zábavy, a my máme dost práce.“

Pro řešení podobných událostí mají policisté zákonem jasně dané metody pro všechny možné situace, které mohou nastat.

Při nejlepším dojde na pokutu

„Postupujeme tak, jak si to žádá daná chvíle,“ řekl strážník čáslavské městské policie, Václav Navrátil. „Když jde vše dobře, náš zásah skončí jen blokovou pokutou,“ doplnil.

Ta se podle strážníka dává těm opilcům, se kterými se dá dohodnout. „V ideální situaci zaplatí zadržený pokutu ihned. Tak tomu ale většinou není,“ sdělil Navrátil.

Policista sám zároveň uznává, že většinou se s opilci příliš dohodnout nedá. V takových situacích prý naráží na dva druhy lidí. „První jsou ti, na které zapůsobí samotná přítomnost člověka v uniformě. Druzí se uniformou přesvědčit nenechají, a to pak je nutné zasáhnout více,“ přiblížil Navrátil.

Razantnější donucovací prostředky přicházejí na řadu až v době, když selže vyjednávání „Nejprve ho samozřejmě logicky opakovaně vyzveme, aby se svým chováním přestal,“ připustil strážník.

Reakce na výzvy jsou různé. Policisté bývají mnohdy i počastováni nepříjemnými nadávkami. Někdy dochází dokonce i k honičkám. Ať už se nezvladatelný opilec chová jakkoli, policisté mají v dalším postupu jasno.

Nejdříve k lékaři, později do Kolína

Když je totiž opilý jedinec zadržen, čeká na něj většinou dvojí cesta. „Nejprve jej dopravíme k lékaři. Ten provede kompletní vyšetření. Na základě jeho zprávy se pak rozhodujeme, co bude dál,“ vysvětlil strážník. „Výsledky vyšetření nás často zavedou do Kolína,“ zmínil.

Zde je opilý občan umístěn na kolínské protialkoholní záchytné stanici. A po probuzení je více než překvapen. „Často se stává, že si opilí nejsou svého jednání vůbec vědomi,“ doplnil Václav Navrátil.

Policisté: Pokud to jde, radši odejděte!

Snad každý dospělý člověk se ve svém životě dostal do situace, kdy jej na ulici obtěžoval neznámý opilec, nebo kdy si naopak se známým nevěděl rady. Policista uznává, že taková chvíle dokáže být nepříjemná pro každého: „Řešení agresivity opilého člověka je těžké pro nás, natož pro civilního občana.“

Strážník Navrátil proto radí nenechat se vyvést z míry a jednat podle pověstného selského rozumu: „Nejsnadnějším a zároveň tím nejlepším východiskem je prostě a odejít. Když se s vámi pokusí opilec zavést rozhovor, něco v krátkosti odpovězte a bez jakýchkoli průtahů odejděte.“

Co má ale občan dělat, když je opilec neodbytný? Podle Navrátila je třeba zdravě uvážit, jak se jedinec chová: „Pokud není v nějakém extra zlém stavu, možná se dá slovně nějak přesvědčit k odchodu.“

Když se ale jedná o těžký případ, je třeba jednat jinak „Okamžitě nekompromisně zavolat policii. My už budeme vědět, co s tím máme dělat,“ řekl na závěr strážník Václav Navrátil.

Autor: Irena Blahníková