VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, AUDIO: Vrah z Vlastějovic dostal 11 let!

Vlastějovice-Jedenáctiletý trest za vraždu má definitivně potvrzený devětapadesátiletý Bohumil Březina. V úterý o tom rozhodl odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Původní verdikt středočeského krajského soudu sice formálně zrušil a vynesl vlastní, na samotném trestu se ale nic nemění.

3.9.2009
SDÍLEJ:

Za smrtelné bodnutí v opilosti dostal Bohumil Březina 11 let.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Bylo pouze třeba napravit nedostatek v rozsudku krajského soudu, který sice velice podrobně (na 29 stranách!) zdůvodnil své rozhodnutí – z textu ale nedopatřením vypadlo datum vraždy.

Smrti bylo možno zabránit

Mordu se Březina dopustil loni 23. srpna necelé dvě hodiny po půlnoci. Stalo se to ve Vlastějovicích na Kutnohorsku, kde tehdy pracoval jako hlídač staveniště při rekonstrukci mostu přes Sázavu. V opilosti se zřejmě dostal do křížku s o 14 let mladším Polákem usazeným v Praze, jenž na téže stavbě pracoval jako předák party montérů. Co přesně se mezi oběma muži odehrálo, zůstane už zřejmě navždy Březinovým tajemstvím. Jisté je, že hlídač vytáhl nůž a bodl protivníka do břicha.

Kdyby poté okamžitě přivolal záchranku, rána nemusela být smrtelná. Pobodaný muž, jemuž nůž poranil játra, však zůstal bez pomoci; od rekreačního střediska, v němž byli stavbaři ubytováni, se Polák vydal pěšky k vlakovému nádraží, uprostřed noci zcela opuštěnému. Tam se poté, co se silně krvácející ranou ušel nejméně 335 metrů, posadil na lavičku a z mobilu volal na tísňovou linku policie. Operátor sice hned zorganizoval výjezd záchranky – její posádce se však pobodaného muže už nepodařilo oživit. Vykrvácel.

Různé pohledy dvou advokátek

Březina tvrdí, že se konflikt rozpoutal kvůli tomu, že se Polák zahleděl do jeho družky. „Napadl mě a řval, ať vypadnu, že tu s Dankou bude on,“ opakoval obžalovaný s tím, že nůž vytáhl jen proto, aby útočníka postrašil. Ten se však proti němu rozběhl – a na napřaženou ruku s kudlou se vlastně nabodl sám… Březinova obhájkyně Anna Krúpová se navíc soud snažila přesvědčit, že se její klient musel bránit razantnímu útoku. „Když byl z vazby odeslán s bolestmi hlavy do nemocnice, vyšetření na tomografu odhalilo částečně zhojenou puklinu klenby lební,“ připomněla s tím, že Březina od počátku uvádí, že byl napaden, sražen na zem – a později pobodaný muž do něj kopal. „Při odvracení útoku pak v rámci afektivní reakce vyvolané napadením zareagoval zkratkovitým jednáním,“ hledala obhájkyně ospravedlnění pro osudné bodnutí.

Zmocněnkyně rodiny zabitého muže Klára Slámová naopak označení oběti za původního útočníka odmítá. Zdůraznila, že při prohlídce těla mrtvého se nenašlo jediné zranění svědčící pro případný útok či pranici. Slámová je přesvědčena, že za vším mohla stát snaha zmocnit se peněz, které měl mít zabitý muž u sebe na vyplácení dělníků – a které se nenašly. „Jiný motiv si neumím představit,“ konstatovala Slámová.

Soud neměl důvod verdikt měnit

Na verzi o přehnané obraně nepřikývl ani soud. „Výrok o trestu není nutno měnit,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička s tím, že ke zkrácení doby pobytu ve vězení, jak navrhovala obhájkyně Krúpová, není důvod. K polehčujícím okolnostem, jimiž byly silné rozrušení, lítost nad spáchaným činem i korektní chování obžalovaného před soudem, již přihlédl krajský soud, když rozhodl o zařazení do kriminálu s mírnějším režimem – věznice s ostrahou. Obvykle jsou vrazi posíláni za mříže věznic se zvýšenou ostrahou.

Pokud si Březina odpyká trest celý, měl by vězení opustit v sedmdesáti letech. Po odpykání dvou třetin trestu může požádat o podmínečné propuštění – nejdříve ale po sedmi letech.

Odškodnění obětem vyplatí stát

Rodině zabitého muže přiznal soud vysoké odškodnění. Statisíce mají dostat jeho družka a její děti žijící v Praze, další statisíce matka a sourozenci v Polsku. Dohromady jde o částku 1 348 433 Kč. Takovou sumu odsouzený ve věznici nemá šanci dát dohromady. Ani její zlomek. Přesto podle zmocněnkyně poškozených Kláry Slámové nějaké peníze rodina oběti dostane. Přesněji – měly by jí zůstat ty, které už dostala. „Vejdu v jednání s ministerstvem spravedlnosti, které poskytlo určitou část náhrady, a pokusím se, aby na ně byla převedena částečná pohledávka, aby nemuselo dojít k vrácení těch peněz mými klienty,“ vysvětlila Slámová Deníku. Hovořila přitom o prostředcích poskytnutých v rámci peněžité pomoci obětem trestné činnosti, která funguje v podstatě jako bezúročná půjčka umožňující překlenout neobtížnější období. Po pěti letech ovšem ministerstvo může (nemusí, ale může) žádat o její vrácení. „Nyní se tedy pokusím domluvit s ministerstvem převedení části té pohledávky, aby peníze, které byly vyplaceny, rodina vracet nemusela,“ konstatovala Slámová.

Autor: Milan Holakovský

3.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Městská knihovna Kutná Hora včera uspořádala poslední prázdninové dílničky pro děti. Ty se tentokrát vyrobily mezi 9. a 16. hodinou nátepníky a náramky.

V Čáslavi došlo ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Fabia s vlakovou soupravou došlo kolem 14. hodiny v Čáslavi na místní komunikaci ulice Za tratí, v místě nezabezpečeného železničního přejezdu ve středu 16. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení