VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj s černými skládkami je náročný. Pomohou fotopasti?

Kutnohorsko – Hory suti 
a dalšího stavebního materiálu povalující se spolu s dalším odpadem na místech, která nejsou běžně navštěvovaná nebo viditelná.

26.11.2013
SDÍLEJ:

Černá skládka na polní cestě mezi Kutnou Horou a Církvicí.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

Vedení měst na Kutnohorsku přiznává, že boj proti černým skládkám není zrovna jednoduchý.

„Málokdy se nám podaří dopátrat konkrétního viníka. Na místa, kde se tyto skládky objevují, jsou umisťovány výstražné cedule," uvedl Jiří Havlíček, místostarosta města Čáslav.

Problematikou černých skládek se vedení Čáslavi zabývá každoročně, někdy i několikrát za rok. „Většinou se černé skládky objevují v našich okrajových, spíš příměstských částech města, které spadají do našeho katastru. Jde o lokality, jako jsou Filipov, Koudelov, Lochy nebo okolí bažantnice u Tupadel," doplnil čáslavský místostarosta s tím, že okrajová místa nejsou mnohdy dobře viditelná, proto k odkládání nepotřebného odpadu přímo lákají.
V Čáslavi se o likvidaci stará společnost AVE CZ zabývající se odpadovým hospodářstvím a provozující místní oficiální skládku. „Výše částky za likvidaci vždy závisí na množství a druhu odpadu," doplnil místostarosta Havlíček.

Odstranění jedné z černých skládek tak město Čáslav vyjde na tisíce až desetitisíce korun.

Pořídí Kutná Hora fotopasti?

Do statisíců korun se vyšplhala nedávná likvidace kutnohorské černé skládky, která se nacházela nedaleko silnice vedoucí na Čáslav. Místostarosta Jiří Franc uvedl minulý týden na tiskové konferenci, že ze skládky bylo odvezeno dvě stě až tři sta tun starého stavebního materiálu a suti. „Skládka se nacházela nedaleko silnice vedoucí na Čáslav. Na místo ze silnice nebylo vidět, proto se o černé skládce dlouho nevědělo," vysvětlil místostarosta Kutné Hory.
Tato černá skládka, která dosáhla takovýchto obřích rozměrů, je prý v okolí Kutné Hory mimořádným případem. „Nahromadilo se zde tolik materiálu proto, že skládka zde rostla několik let," dodal Jiří Franc.

Aby se předešlo vzniku dalších černých skládek v okolí města, zvažuje vedení Kutné Hory instalaci fotopastí, které by měly snímat okolí. „Rádi bychom takto ošetřili místa, kde hrozí vznik černých skládek. Prozatím budeme o této možnosti teprve jednat," sdělil místostarosta Kutné Hory Jiří Franc. Vedení musí ošetřit také případné zákony týkající se pořizování nahrávek případných pachatelů.

Černou skládku tvořil plevel

S udáním naleziště černé skládky na pozemku patřícímu obci se potýkalo nedávno také vedení Zbraslavic.
„Jeden z obyvatel poslal dopis, ve kterém oznámil, že se na pozemku nachází černá skládka. Pozemek je ve vlastnictví dvanácti majitelů, jedním z nich je i obec Zbraslavice. Do likvidace obce se zapojila obec, protože vlastnila potřebnou techniku, vypomohli ale i ostatní majitelé," řekl starosta Ondřej Havlovic s dodatkem, že se jednalo o „zelený" odpad tvořený plevelem.

Na místo nechalo vedení obce Zbraslavice umístit ceduli s nápisem Zákaz skládky. Starosta na závěr prozradil perličku. „Vtipné bylo, že jedním z majitelů pozemku byl 
i příbuzný stěžovatele," dodal Ondřej Havlovic.

Ve Zruči jsou černé skládky minulostí

Potíže s černými skládkami si užila i Zruč nad Sázavou. Jak ale sdělil starosta města Martin Hujer, v současnosti má vedení s černými skládkami klid.
Jeho slova potvrdil tajemník městského úřadu Ivo Novák. „V minulosti zde bývaly černé skládky, ale od doby, co se změnil systém placení poplatků na jednotlivou hlavu, se s tímto problémem nesetkáváme. Tenkrát černé skládky pomáhali odklízet dobrovolníci. Nyní mohou odvézt odpad u nás lidé do sběrného dvora," sdělil tajemník Ivo Novák.

Občané Kácova 
jsou uvědomělí

Černé skládky v současné době neznají vedle Zruče ani 
v Kácově. „Musím říci, že se naštěstí s těmito problémy nepotýkáme. Naši občané jsou nejspíš uvědomělí," řekla starostka městyse Soňa Křenová.
Dodala, že sice sem tam nějaký odpad se povalovat najdou, ale nedá se hovořit přímo o černé skládce. „Odpad odklidí sami zaměstnanci městyse, kteří jej přidají do komunálního odpadu," vysvětlila starostka Kácova.

Občané mají v Kácově letos nově možnost vyhazovat do odpovídajících kontejnerů také bioodpad. „Často se nás lidé ptali, kam mohou vyhodit třeba stará jablka, takže jsme rádi za tuto možnost," uvedla starostka Soňa Křenová.
V městysu a přilehlých obcích je navíc dvakrát do roka odvážen velkoobjemový a nebezpečný odpad, kterého je podle slov starostky sice hodně, ale obyvatelé mají takto možnost se jej oficiálně zbavit. 

Autor: Blanka Olišarová

26.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

13. festival leteckých amatérských filmů ve Zbraslavicích
36

Na letišti se promítalo, odehrál se leteckých amatérských filmů

Pouť v Kácově
41

Kácovská pouť přinesla i šnečí závody

Kořínek ztrátu snížil, ale na body už Čáslav nedosáhla

Kratonohy - Fotbalisté Čáslavi na výhru z prvního kola Fortuna Divize C nenavázali. V sobotním utkání druhého kola prohráli Čáslavští 1:3 na hřišti Kratonoh.

Muž skončil v nemocnici po kolizi s býkem

Skvrňov - Vážné poranění hrudníku utrpěl muž v obci Skvrňov poté, co se dostal do kolize s býkem. 

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Dechovkový koncert potěšil ve zručském parku

Zruč n. S. /FOTOGALERIE/ - Na dvě stě milovníků dechovky přišlo do zámeckého parku ve Zruči nad Sázavou na vystoupení kapely Křídlovanka. Koncert byl pořádán za podpory města Zruče nad Sázavou - vstupné zdarma.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení