VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezinárodní bezpečnostní cvičení s tématem únosu letadla JERE 07 se uskutečnilo na letišti Praha

ČÁSLAV - Praha Dne 24. října se na letišti Praha po dvouletém plánování uskutečnilo mezinárodní bezpečnostní cvičení s tématem únosu letadla JERE 07. Cílem cvičení JERE 07 (Joint Emergency Response Excercise 07) bylo prověřit součinnost jednotlivých bezpečnostních složek zásahujících při simulovaném únosu civilního letounu za letu. Komplexní pohotovostní cvičení, do kterého byly zapojeny složky Policie ČR, Integrovaného záchranného systému, Letiště Praha, Řízení letového provozu a poprvé také složky Armády ČR, se uskutečnilo ve spolupráci s německým letištěm v Mnichově a leteckou společností Hamburg International.

29.10.2007
SDÍLEJ:

GripenFoto: Gripen International

Společná akce začala v 9.30 hodin na letišti v Mnichově odbavením cestujících a startem letadla Boxing 737/700 německé společnosti Hamburg International, které bylo krátce po startu cvičně uneseno. Pětatřicet pasažerů na palubě letadla byli vybraní příslušníci bezpečnostních složek České republiky, pracovníci letišť a leteckých společností České republiky a Německa.

Po zjištění únosu civilního letadla dalo velitelské stanoviště základny taktického letectva v Čáslavi pokyn cvičným hotovostním stíhačkám JAS 39 Gripen ke vzletu. Piloti nadzvukových letounů dostali za úkol unesený letoun vyhledat ve vzdušném prostoru České republiky a navést na Letiště Praha. „Poté, co jsme letoun našli u německých hranic, jsme provedli vizuální identifikaci a kontrolu letounu. Zjistili jsme, o jaký typ letoun jde, jaké je národnosti a zkontrolovali jsme jeho imatrikulační číslo. Dále jsme měli pokyny zjistit, jestli je něco vidět na palubě letounu. Okénka ale byla stažená. Bylo vidět pouze do kabiny pilota. S piloty uneseného letounu jsme navázali kontakt po nouzové frekvenci,“ říká major Martin Nezbeda, jeden z pilotů cvičných hotovostních letounů.

Jelikož civilní letoun plnil pokyny řízení letového provozu, hotovostní Gripeny podle dalších pokynů doprovodily letadlo od německo—českých hranic až nad pražské letiště, kde bylo navedeno na přistání a pak se vrátily na domovskou základnu Čáslav.

Další část cvičení pak už byla pouze v režii bezpečnostních složek Policie ČR a Integrovaného záchranného systému. Po přistání bylo letadlo navedeno na odloučené pohotovostní stání v jižní části Letiště Praha. Zde proběhlo vyjednávání specialistů Policie ČR s únosci. Cvičící na palubě jako skuteční pasažéři byli vystaveni stresu a hrozbám ohrožení zdraví a života. Těm zkušenosti z uneseného letadla v budoucnu pomohou zvládnout eventuální podobnou bezpečnostní akci. Dalšími zúčastněnými, kteří se podíleli na pozemních operacích, byli hasiči a zdravotníci.

Mezinárodní cvičení bylo ukončeno tiskovou konferencí vedenou Policií ČR v 15.00 hodin, kde byly novinářům poskytnuty první informace o simulovaném únosu, únoscích, pasažérech na palubě a momentální situaci.

Cvičení se uskutečnilo v rámci projektu Evropské unie – PATIN (Ochrana letecké dopravy a infrastruktury), který se zaměřuje zejména na bezpečnost občanů EU v civilní letecké dopravě, včetně ochrany před terorismem. Armáda ČR se stíhacími letouny JAS 39 Gripen se vůbec poprvé v historii zúčastnila cvičení tohoto typu.

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRÁTCE: Pošty na Kutnohorsku dočasně omezují provoz

Ilustrační foto.

Problém s vodou v obcích Žáky a Štrampouch vyřešil nový vodovod

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Židovská synagoga v Čáslavi se otevřela v neděli pro veřejnost

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Židovské obce během neděle v celé zemi otevřely více než pět desítek židovských památek – synagog a hřbitovů. Den židovských památek se sice konal i dříve, letos šlo ale o první oficiální celostátní ročník. Lidé při něm mohli nahlédnout i na místa, která nejsou běžně přístupná nebo prošla rekonstrukcí. Mezi zpřístupněnými památkami samozřejmě nemohla chybět také čáslavská synagoga, jedna z nejhezčích v celém Česku.

Kutnohorští spartani reprezentovali na Havaji

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Jedním z hlavních vrcholů tohoto roku pro překážkové závodníky ve Spartan Race Michala Pavlíka a Martinu Fabiánovou z Kutné Hory byly tři závody během jednoho víkendu na Havajských ostrovech.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení