VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ceny maturitních plesů se zvedly, říkají učitelé středních škol

Kutná Hora – Plesová sezona je v plném proudu. Maturanti a absolventi středních škol už rok dopředu připravují své plesy. Jejich příprava je ovšem náročná nejen časově, ale i finančně.

13.3.2014
SDÍLEJ:

Maturanti z kutnohorského učiliště roztančili v Lorci parketFoto: Lucie Špačková

,,Řekl bych, že náklady na maturitní a absolventské plesy se oproti minulým letům výrazně zvedly," podotkl ředitel Střední odborné školy 
a Středního odborného učiliště řemesel v Kutné Hoře Antonín Hasík. Na žádném plese by se totiž neměl nikdo nudit. „Jednak je poměrně drahý pronájem sálů, kapel a muzikantů, a pak na žádném plese nesmí chybět ani půlnoční překvapení nebo předtančení," řekl dále ředitel školy.

Tradiční plesy dodržuje celá řada škol na Kutnohorsku. „Plesy se plánují daleko dříve, minimálně rok při zamlouvání termínu. Maturanti téměř do konání plesu nevnímají nic jiného, takže i studium. Proto je u nás doporučený termín konání plesu do konce ledna," uvedl Hasíkův zástupce Josef Vavřinec.

Maturitní, popřípadě absolventské plesy jsou příjemné zpestření školního života. Plesů se účastní rodinní příslušníci žáků, zaměstnanci školy, žáci nižších ročníků a bývalí žáci – úspěšní absolventi. Kromě prostorů a hudby je potřeba zajistit i celou řadu dalších záležitostí.
„Všechno záleží především na očekávání samotných maturantů. Ti poslední dobou využívají služeb agentur, které jim vše zajistí," uvedl Josef Vavřinec. Ten s organizací plesů maturantům a absolventům aktivně pomáhá.

Agentury studentům zajistí osvětlení, spoustu efektů, fotografa, pevnou videokameru, aktivní kameru, promítání ze života třídy, ale i už přímo z plesu.

S organizací plesu pomohou agentury

„Agentura pak dále zajistí také moderování plesu, předtančení a půlnoční překvapení," informoval Vavřinec. Důležitá je také choreografie – 
organizace nástupu maturantů. Všechny maturitní a absolventské plesy jsou téměř soběstačné. „Náklady na takový ples většinou uhradí prodej vstupenek a drobný sponzoring," upřesnil zástupce ředitele.

Celková finanční částka na uspořádání jednoho plesu se vyšplhá na sto tisíc korun. „Na tyto plesy škola finančně nepřispívá. Přispívá sdružení rodičů, a to dvě stě korun na jednoho žáka," informoval zástupce ředitele. Pro uspořádání plesu je také velice důležitý výběr prostorů. „Je to především kapacita sálu. Třída se třiceti žáky potřebuje přibližně šest set míst k sezení a případně něco k stání. Samozřejmě je nejlepší prostor na ples 
v místě kde sídlí škola maturantů," uzavřel Josef Vavřinec.

Letošní maturitní ples má za sebou i studentka Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře Michaela Martinová. „Celá organizace plesů je také postavena především hlavně na vzájemné dohodě samotných maturantů. To musím zhodnotit jako nejtěžší úkon," usoudila z předchozí zkušenosti letošní maturantka.

Ples Michaely Martinové se uskutečnil začátkem března v kulturním domě Lorec. 
„I my jsme spolupracovali 
s agenturou, konkrétně s Branišem. Ti nám zajistili i spoustu efektů. O pronájmu sálu jsme jednali s Lucií Rokosovou a celá třída jsme byli spokojeni, že ples dopadl ve skutečnosti lépe, než jsme čekali," řekla studentka.

Tento ples vyšel v přepočtu okolo devadesáti tisíc korun. „Na výběr jsme měli ze dvou kapel a nakonec jsme si vybrali skupinu Peklo z Kolína. Kapela maturanty vyšla okolo třiceti tisíc korun," uvedla dále. Finanční čásku měla tato třída zapůjčenou 
z nadačního fondu školy. Díky prodaným lístkům mohli studenti částku nadačnímu fondu vrátit. „Hodně času nám jako třídě zabralo také hledání sponzorů, kteří nám věnovali do soutěže celkem pět set třicet cen," zdůraznila další úkon Michaela Martinová.

Samozřejmě další důležitou součástí plesu jsou i krásné společenské šaty. „Co mě se týká, své plesové šaty jsem si vybírala na přelomu září a října. Některé mé spolužačky si své šaty vybíraly už někdy 
v dubnu, takže se dá říct, že jsem si je vybrala relativně pozdě," dodala studentka.

Autor: Lucie Špačková

13.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Drakiáda na fotbalovém hřišti v Čáslavi.
47

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Na "zimáku" se sešli po pětadvaceti letech

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Zajímavé setkání se uskutečnilo v neděli 15. října odpoledne na zimním stadionu v Kutné Hoře. Na ledě se po pětadvaceti letech sešli hokejisté, kteří zde trénovali ještě jako malí kluci a góly stříleli za TJ Stadion Kutná Hora, jak se tehdy kutnohorský hokejový oddíl jmenoval.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení