VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdosi obci nadělil pytle plné odpadků

CHOTUSICE - S nadílkou se museli o víkendu vypořádat v Chotusicích, malé obci na Kutnohorsku.

30.8.2007
SDÍLEJ:

Čtrnácti pytlů se kdosi jen tak zbavil.Foto: Archiv obce

Někdo totiž zanechal u kontejnerů čtrnáct pytlů s odpadem všeho druhu. „Stavební boty, igelity, obaly od potravin, láhve od alkoholu, kabely,“ zlobila se starostka obce Ludmila Lehetová.

Vypadalo to, jako by si někdo vyklidil právě koupený dům nebo dělal pořádek na stavbě.
Podle místních se tento problém neustále opakuje. Odpad v obci někdo zanechal již poněkolikáté.

Za odpad u kontejnerů hrozí bordeláři tisícová sankce

To, že si z návsi dělá někdo smetiště se samozřejmě nelíbí chotusickým občanům. „Co si lidé dovolují? Hrůza,“ řekla místní obyvatelka.

Znečistil se separovaný odpad

Starostka obce neskrývá rozhořčení. „Na zmíněném místě se sice nacházejí tři kontejnery určené na separovaný odpad. To místo není bráno za odkladiště netříděného komunálního odpadu, ale jako sběrné místo, kde mají občané možnost odkládat separovaný odpad,“ podotkla Ludmila Lehetová. Dotyčný dokonce byl natolik drzý, že do zeleného kontejneru, který slouží pro tříděné sklo, vhodil dva pytle s nevytříděným komunálním odpadem. Jeden z pytlů se při odstraňování roztrhl, obsah se vysypal na cestu a z místa se linul nepříjemný zápach.

„Na celé věci je alarmující, že se tato situace v obci opakovala po několikáté a pokaždé je to v čím dál větší míře,“ upozornila pobouřeně Lehetová. „Copak jsme jako povinni neustále po někom uklízet nepořádek?“ ptá se starostka. Pro obyvatele mají zavedený systém shromažďování a úklidu komunálního odpadu upravený obecnou vyhláškou na odvozu spolupracují se společností AVE CZ Čáslav.

„Když se něco takového stane poprvé, tak si řeknete „dobře“, stalo se. Obec ten odpad na své náklady a vlastními silami uklidí, ale donekonečna to nejde,“ uvedla Lehetová s tím, že obec za letošní rok vynaložila navíc kromě zákonem povinných poplatků za svoz nemalou částku na úklid „černých skládek“.

„S řešením celé situace jsem se obrátila na policii, s tím, že došlo k porušení zákona o obcích – znečištění veřejného prostranství. Policie nám s daným problémem nepomohla,“ konstatovala Lehetová.

Policisté se hájí, že na místo přijeli v neděli ze služebny ve Vrdech. „Někdo tam opřel pytle s odpadem. Nejednalo se o černou skládku,“ popsal mluvčí Daniel Votroubek. Policisté se pak domluvili s vedením obce, že se počká jestli odpad zlikviduje svozová firma. „Pokud by byly komplikace a výdaje, tak by se obrátili na policii a vyšetřovalo by se to s největší pravděpodobností jako přestupek,“ dodal s tím, že se dosud nikdo v tomto případě na služebnu neobrátil.

Nepořádek opět uklidili sami s pomocí svozové společnosti, kterou požádali o shovívavost, odpad byl odvezen a to i přes to, že nebyl umístěn v pytlích společnosti. „Tímto způsobem bych jim chtěla poděkovat,“ řekla Lehetová. „Museli jsme ovšem vysypat celý kontejner na sklo a ručně vytřídit. Vybrat to, co do něho nepatří, pytle se samozřejmě roztrhly. Drzost lidí je ovšem do nebe volající,“ zakončila Lehetová.

Nejnižší sankcí je tisícová pokuta

A co hrozí znečišťovateli, pokud by byl přistižen při činu? Šlo zřejmě o mazaného člověka, který sice znečistil veřejné prostranství, ale odložil odpad na vyhrazené místo. Proto by mu hrozila jen tisícikorunová pokuta. „Pokud by ovšem založil černou stránku, tak mu hrozí až padesátitisícová sankce,“ upřesnil zákonná opatření Daniel Votroubek.

30.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Uhlíři sahali po vyrovnání, ale marně

Ilustrační foto

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté se potřetí utkali o putovní pohár pojišťovny Generali

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - Zbraslavické hřiště hostilo již třetí ročník fotbalového turnaje. O vítězství bojovala čtyři mužstva. Vítězem se stal již potřetí tým Real Top Praha.

Na letišti se promítalo, odehrál se leteckých amatérských filmů

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - V sobotu proběhl na letišti ve Zbraslavicích již 13. Festival leteckých amatérských filmů, který každoročně pořádá Filmové studio Zruč nad Sázavou ve spolupráci s Aeroklubem Zbraslavice za finanční podpory Ministerstva kultury české republiky a města Zruče nad Sázavou.

Kácovská pouť přinesla i šnečí závody

Kácov /FOTOGALERIE/ - Ke konci léta patří neodmyslitelně tradiční kácovská pouť. I letos tomu nebylo jinak, spousta zábavy pro malé i velké. Kolotoče, houpačky, autíčka, cukrová vata, vietnamské nudle, perníková srdce, to vše patří již léta k této akci. Návštěvníky až z Prahy dovezl v sobotu opět historický posázavský pacifik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení