VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravní situace v Horušicích je nadále vážná, místní občané sepisují petici

Horušice O neúnosné dopravní situaci v Horušicích, kudy projíždějí přímo středem obce po místních úzkých komunikacích kamiony a způsobují tak nesnáze místním, informoval Deník v únoru. Jak se situace od té doby změnila? „Jsou tady od té doby častější kontroly policie. Zvláště potom, co vyšel článek v novinách, zde proběhly dvě velké policejní razie," uvedla k současné situaci starostka Horušic Jaroslava Radovnická. Policejní kontroly ale přinášejí úskalí. Nedotýkají se totiž jen kamionů, ale převážně lidí z Horušic.

24.4.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

 „Za tu dobu tady byla vybrána řada pokut, ale především od místních občanů. Ti to samozřejmě pociťují jako určitou nespravedlnost," řekla Radovnická.

Policejní kontroly v současné době v obci stojí častěji, nicméně kontrolují výhradně osobní automobily. „Pokud projede okolo nákladní auto, tak nezájem," řekla starostka. Zřejmě největším kamenem úrazu je stále chybějící značka zakazující vjezd vozům nad určitou tonáž, která by měla stát na hlavním tahu nad Horušicemi. „Značka tam stále není. Kamioňáci tak mají při případné kontrole dobrou výmluvu, že nahoře při vjezdu do vesnice žádný zákaz neporušili a před mostkem, na kterém značka o tonáži je, už se prostě neotočí, protože by to nevycouvali. Nezbyde nic jiného, než aby mostek přejeli, přestože mnohonásobně převyšují povolenou hmotnost," uvedla k problematice značek starostka Horušic. „My můžeme umístit značku jen na základě rozhodnutí odboru dopravy, sami nic takového udělat nemůžeme. Já jsem se na situaci díval a je tam s těmi značkami řada nejasností,"řekl vedoucí oblasti Kutná Hora Krajské správy a údržby silnic Jiří Procházka. „V současné době stav intenzivně prošetřujeme ve spolupráci s odborem dopravy a během deseti dní budeme mít ve věci jasno," podotkl Procházka.

Krajská správa a údržba silnic přijela do obce také zkontrolovat stav povrchu vozovky v obci. „Přislíbili, že opraví povrch vozovky tam, kde jsou ty největší díry a dolíky. Ale třeba právě ten mostek, kde je omezená tonáž, je problém," řekla Radovnická. Mostek, po kterém jezdí mnoho kamionů za den, se propadá. „Nám ale bylo řečeno, že problémem není tonáž vozidel, nýbrž dešťová voda a že naše dešťová kanalizace poškozuje vozovku a budeme to muset tudíž opravit na své náklady" doplnila starostka. Proti tomuto vyjádření se ale starostka Horušic razantně ohradila s tím, že dešťová kanalizace nemůže být příčinou propadání mostku. „Došli jsme k takovému závěru, že se povrch mostku odkryje, aby se ukázalo, co je skutečnou příčinou jeho propadání," zdůraznila. V době, kdy bude mostek v Horušicích odkrytý, bude muset být v obci vedena objížďka. Oprava rozbitého povrchu vozovky by se měla uskutečnit během jara.

Výbor obchází domy

Občané Horušic i sama starostka se cítí být v otázce dopravní situace v obci naprosto zoufalí a mají pocit, že ačkoliv o ní Policie České republiky a celní správa vědí, nic s tím nedělají. „Občané se proto rozhodli, že zřídí petiční výbor. V současné době jeho členové obcházejí občany, kteří se tak mohou k situaci vyjádřit. Petici si přečtou a můžou ji podepsat," řekla starostka k právě probíhající petici. Petice bude adresována Obecnímu úřadu Horušice, který s ní po té bude dále nakládat. „Občané nás v té petici vlastně žádají, abychom situaci nějak řešili, přestože my tak děláme. Petici my jako úřad pošleme na příslušná místa, tedy na Policii České republiky, celní správu a Krajskou správu a údržbu silnic. Starostka Horušic se domnívá, že podpisů na petičním archu bude hodně.

Dopravní situace v Horušicích tedy stojí na dvou základních problémech: stále chybící značce o zákazu vjezdu vozidel s nadměrnou tonáží a neúčinným kontrolám policie a celní správy. „Na místě provádíme běžné namátkové kontroly. Při zjištění pochybení jsou řidiči řádně postihováni. Policie ale nemůže být na místě přítomna dvacet čtyři hodin denně," uvedl Patrik Kraus z Dopravního inspektorátu územního odboru Policie Kutná Hora. „To sice chápu, ale vyjádření, že v Horušicích není dostatečný prostor pro vážení, nepovažuji za argument. Vhodné místo je v Žehušicích a celníci mají ze zákona právo vozidlům nařídit, aby dojeli na převážení i na vzdálenější místa. To se ale neděje," uvedla Radovnická.

Jako smutný fakt na celé situaci Jaroslava Radovnická vnímá to, že se očekává, že aktivitu bude vyvíjet především ona sama jako „hlava" obce. „To také dělám, i když to občané často nevidí. Ale především je to v kompetenci příslušných orgánů celní správy a silnic a ti s tím sami od sebe nedělají nic," uzavřela.

Autor: Hana Kratochvílová

24.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Městská knihovna Kutná Hora včera uspořádala poslední prázdninové dílničky pro děti. Ty se tentokrát vyrobily mezi 9. a 16. hodinou nátepníky a náramky.

V Čáslavi došlo ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Fabia s vlakovou soupravou došlo kolem 14. hodiny v Čáslavi na místní komunikaci ulice Za tratí, v místě nezabezpečeného železničního přejezdu ve středu 16. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení