VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Přednáška Aleše Knápka připomněla bitvu u Čáslavi

Čáslav – „Bitva u Čáslavi v roce 1618", to bylo téma přednášky Aleše Knápka, která se konala 14. června ve výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Zorganizoval ji Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská" ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav.

16.6.2016
SDÍLEJ:

Přednáška „Bitva u Čáslavi v roce 1618“ v podání Aleše Knápka,Foto: Vladimír Havlíček

V rámci přednášky se uskutečnila přímo v sále mimořádná výstava drobných mincovních nálezů spojených s třicetiletou válkou, nalezených nedávno u blízkých Horušic. Mince pocházejí ze začátku třicetileté války, žádná z nich není české provenience. Poctivý nálezce je objevil v rozsypu u křížení úvozových cest. Vypadá to, že byly vysypány z měšce jezdce na koni, cesta se totiž zvedá do kopce na hřeben Železných hor. Již nezjistíme, jestli byly mince ztraceny žoldnéřem, verbířem, obchodníkem, to zůstane tajemstvím.

První velká bitva třicetileté války se odehrála v těsném sousedství Čáslavi, v prostoru Horek a Bratčic. Utkali se zde vojáci stavovské armády s vojáky císařskými, a to vše v přibližně šestidenním krutém utkání. Bylo masivně používáno dělostřelectvo, byly vybudovány polní pevnůstky se sítí okopů, oboustranné výpady a útoky byly mimořádně agresivní i na svou dobu. Dalším prvenstvím bylo, že to byla pravděpodobně první zákopová válka v historii.

Povědomí o této bitvě přežívá u místních dodnes. U Bratčic, směrem na Potěhy, stojí kaplička na památku obětem bitvy. V roce 2008 se uskutečnilo na bratčickém hřbitově slavnostní vysvěcení „Pietního parku" s památníkem na tuto bitvu. Byly zde nainstalovány čtyři dřevěné kříže s nerezovými zvony, na nichž jsou vyryty křížky jako vzpomínka na vyhaslé životy a nápisy připomínající tuto krvavou událost. Na prvním křížku je nápis ,,Válka třicetiletá a hořkost po věky", na druhém „Zde šly kroky vojáků války třicetileté", na třetím „Stačí chvilku postát a tiše povzdechnout" a na posledním je nápis „ Zde šli vojáci, aby přišel mír".

Aleš Knápek z havlíčkobrodského regionálního muzea je v odborných kruzích pokládán za nejuznávanějšího historika na období třicetileté války. Poutavou formou popsal čáslavskou bitvu, při které podle historických pramenů přišlo o život na dvě stovky císařských vojáků a přibližně osmdesát členů vojska stavovského. 

Autor: Vladimír Havlíček

Autor: Redakce

16.6.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta.
28

Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

Kutná Hora /ROZHOVOR/ – Club Deportivo Kutná Hora zvládl úspěšně uspořádat další ročník populárního běžeckého závodu Dačického 12. Za organizátory jsme vyzpovídali Michala Vaváka, také milovníka běhu.

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení