VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak lze školní jídelnu rychle proměnit ve volební síň?

Zruč nad Sázavou – Je to tady. Zase lidé ze všech obcí a měst v republice proudí do volebních místností a hází své hlasy do připravených uren.

26.1.2013
SDÍLEJ:

Volby Zruč nad Sázavou 25. 1. 2013 - přípravyFoto: Blanka Olišarová

Tentokrát nechme volby volbami. Položil si někdo otázku, co vůbec samotnému otevření volebních místností předchází? Co vše je potřeba udělat, s čím je třeba počítat?

Využila jsem příležitosti a tak trochu se do příprav zapojila. A i když volby samotné doprovází boj kandidátů, jejich přívrženců, ve volební místnosti ve školní jídelně ve Zruči nad Sázavou panoval klid, pohoda a dobrá nálada.

Volby Zruč nad Sázavou 25. 1. 2013 - přípravy

Příprava místnosti

Je jedna hodina a já vstupuji do prostor školní jídelny, kde se bude připravovat volební místnost pro okrsek číslo 6. Státní vlajka je již dávno umístěna a vesele si vlaje ve větru.

Ještě před chvílí zde v jídelně poobědvalo několik desítek školáků z místní základní školy. Nyní je potřeba místnost změnit na volební. „Jak byly komunální volby, tak se nám tu na stole ještě povalovaly kusy jídla od oběda," směje se Klára Šťastná, členka volební komise.

První co je do místnosti přineseno, je urna. Velká dřevěná, už náležitě otlučená bedna. Dva technici vzápětí dřevěné konstrukce potažené látkou, které je třeba pevně smontovat a udělat z nich zástěny. „Slečno, aby vám z nás neprasklo sklo," pokřikují na mě, když si je fotím při práci.

Zástěny stojí za chvíli smontované, ještě je třeba upevnit na ně státní znak.

A tak už za chvíli dvouocasý lev vyplazuje na svět jazyk. Neskácely se snad už někdy na voliče? Naštěstí prý k tomu ještě nedošlo.

 Je nutné označit dveře jídelny a vstupní dveře budovy cedulemi s popisky – VOLEBNÍ MÍSTNOST a OKRSEK Č. 6.

Kromě „nás" je vedle volební místnost dalšího okrsku. „Stane se, že lidi se spletou nebo se sami přijdou zeptat, jestli jsou u nás správně," vysvětlila Pavlína Šťastná.

Sražené stoly pro komisi jsou již přichystané a já fasuji bílé ubrusy, co přijdou na stůl. To aby stoly vypadaly esteticky. Nyní už jen cedulky s funkcemi a jmény, připravit seznamy voličů, volební lístky a tužky a je hotovo.

Volby Zruč nad Sázavou 25. 1. 2013 - přípravy

Domácí buchty

Co je třeba ještě připravit, to je zcela nezbytný „občerstvovací kout". „Občerstvení, nějakou svačinu si musíme přinést každý sám. Nebo si skočit naproti něco koupit do Tesca," vysvětluje s úsměvem Klára Šťastná.

Jak se postupně schází všechny členky komise , tak se stůl plní dobrotami.

Za chvíli talíře, zapůjčené z jídelny, zdobí nejrůznější cukroví, domácí buchty a podobně. Dokonce později i příchozím voličům se sbíhají chutě. „Dnes to máme i s dortem," slyším vtipkovat dva z nich.

„Když si někdo z nás chce později odskočit na večeři, může. Vzájemně se prostřídáme. Vždy je ale nutné, aby zde byla přítomna nadpoloviční většina členů komise. Takže alespoň čtyři z nás tu musí sedět," popsala podmínky občerstvování komise Pavlína Šťastná.

Volby Zruč nad Sázavou 25. 1. 2013 - přípravy

Zapečetění urny

Blíží se druhá hodina. Všechny členky komise jsou přítomné, je čas uzamknout místnost, ujasnit si poslední organizační kroky a hlavně – zapečetit velkou i malou urnu.

„Máme tu pro jistotu 750 obálek. Po zkušenosti z předchozího kola jsem jich raději vzala víc. Voličům podávejte vždy lístky se jmény obou kandidátů. Neexistuje, že by si vzali jen jeden lístek, i když budou třeba říkat, že chtějí jen Schwarzenberga," uděluje poslední pokyny Pavlína Šťastná.

Teď je potřeba poslední – slavnostní zapečetění urny. Všichni členové komise musí ověřit, že je bedna prázdná.

„Kdyby v ní něco bylo, je potřeba to vyndat. Nesmí v ní prostě nic být," vysvětluje Anežka Kuklínková. A tak i já napínám oči dovnitř urny.

Vše je hotové a teď už zbývá jediné – odemknout dveře a přivítat první voliče.

Volby Zruč nad Sázavou 25. 1. 2013 - přípravy

Co může volební komise dělat, když …?

- Případné výtržnosti řeší místní policie. „Jelikož jsou volby prezidenta první akcí tohoto rozsahu, při prvním kole voleb se sem osobně přišli policisté podívat. Sledovali, zda volby zdárně a bez konfliktů probíhají," popsala Pavlína Šťastná bezpečnostní opatření.

- Pokud by se někomu z členů komise nebo z voličů udělalo špatně, je potřeba ihned přivolat záchrannou službu a řešit situaci takto. Naštěstí prý k tomuto případu ještě nedošlo.

- Předsedkyně komise po uzamčení urny dostává do opatrování klíč, který použije zase až v sobotu ve 14 hodin k jejímu odemčení. Co kdyby se klíč ztratil? „No, to by bylo nepříjemné. Bylo by potřeba urnu otevřít jinak – prostě urazit zámek," uvedla řešení Pavlína Šťastná.

- Co při požáru? „Tak to urychleně vzít nohy na ramena," dodávají s úsměvem členky komise. Uznávají ale: při úprku popadnout alespoň urnu.

Autor: Blanka Olišarová

26.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Běh Dačického 12, Michal Vavák

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Žleby - U zvonice Československé církve husitské byla dříve okolní plocha oplocena, ale během let zde nezůstalo nic. Okolí památky pomalu pustlo. Prostor před zvonicí se začal používat jako parkoviště a auta najížděla do těsné blízkosti zvonice.

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení