VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedna z tabulí naučné stezky může být ''vaše''

Kutná Hora - Zapojte se výjimečným způsobem do budování výjimečné naučné stezky okolím Kutné Hory.

19.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Vyrazíte si rádi na procházku naučnou turistickou trasou? Ne vždy si zapamatujete každého ptáka, ještěrku, historický údaj nebo typ vrásnění?

Zapojte se do budování naučné stezky okolím Kutné Hory a jednu z cedulí se určitě naučíte nazpaměť. Ba co více, vaše jméno, nebo jméno vaší školy, firmy či restaurace si budou pamatovat všichni ostatní turisté. Přečtou si ho právě na „vaší“ tabuli.

Kutnohorské občanské sdružení Denemark totiž rozjíždí projekt sponzoringu jednotlivých zastavení naučné stezky okolím Kutné Hory.

„Rádi bychom touto formou zapojili do budování stezky i místní firmy a občany. Naše představa spočívá v tom, že firma, rodina, školní třída nebo i jednotlivec zasponzoruje jednu z třiceti plánovaných tabulí a jeho jméno a případně logo bude uvedeno na ceduli,“ upřesnil Martin Starý ze sdružení Denemark.

Na jaře dorazí Toulavá kamera

Zájem o procházky stezkou je přitom u Kutnohoráků i přespolních nebývalý. „Nejen že Kutnohoráci chválili provedení i množství a rozmanitost informací, ale několikrát přijeli „turisté“ z Prahy s celým autobusem na celodenní výlet po stezce,“ poznamenal Starý s tím, že zájem vzbudila naučná stezka i u tvůrců pořadu České televize Toulavá kamera. Reportáž je dohodnuta na konec jara 2011.

První prohlídka velkého kutnohorského naučného projektu se uskutečnila 3. července letošního roku.

„ V roce 2009 a 2010 se nám podařilo sehnat pět set padesát tisíc korun na první etapu naučné stezky. Rozpočet na celý skoro třicetikilometrový okruh s šedesáti pěti tabulemi a dvaceti lavičkami je celkem milion dvě stě tisíc korun,“ vyčíslil autor projektu.

„V roce 2011 bychom chtěli dokončit druhou etapu, tedy celý okruh kolem Kutné Hory i s vedlejšími trasami do města. Informace na stezce se tak budou týkat všech kutnohorských, sedleckých i malínských památek na trase, včetně přírodně, geologicky nebo jinak cenných lokalit,“ dodal Starý s tím, že na zatím sdružení Denemark disponuje polovinou potřebné částky.

A v čem je kutnohorská vzdělávací trasa výjimečná? Naučná stezka totiž více než stránky z odborných vlastivědných publikací připomíná interaktivní encyklopedii. Nabízí například mnohdy dosud nezveřejněné archivní obrazové materiály. „Strávil jsem několik dní v archivech, kde jsem získal mnoho dobových fotografií, fotokopií starých rytin, dokumentů a podobně,“ poznamenal Starý s tím, že některé staré fotografie se podařilo získat také s přispěním soukromých archivů obyvatel města.

Kutnohoráci mají skvělou šanci, jak si nenásilnou a zdravou formou rozšířit obzory o městě, ve kterém žijí.

„Při psaní textů jsem dospěl k tomu, že by nemělo jít pouze o typicky poučnou stezku, ale hlavně o stezku naučnou,“ řekl před dokončením první části stezky Martin Starý.

Občanské sdružení Denemark - kontaktní údaje: Martin Starý, zakladatel sdružení, martin.kh@seznam.cz, telefon: +420777833423, web: denemark.jidol.cz.

Autor: Martin Vaněk

Místo události:
19.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Paroubek.

Navzdory vedení cerhenická ČSSD Jiřího Paroubka chce

Dopravní nehoda v Čáslavi.
5

Dopravní policisté vyšetřují dvě dopravní nehody

U Záboří nad Labem došlo ke střetu dvou vozidel

Záboří nad Labem - Ke střetu dvou osobních vozidel značky Škoda Octavia došlo v uplynulých dnech v katastru obce Záboří nad Labem. V místě tříramenné křižovatky (Svatý Mikuláš, Kobylnice a Habrkovice) došlo ke střetu dvou za sebou stojících vozidel, která hodlala na křižovatce odbočit.

KRÁTCE: Kapela Divokej Bill zahraje ve Zruči nad Sázavou

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Zastupitelé hledají řešení, jak zlegalizovat neplatnou smlouvu

Kutná Hora - Nebylo žádným tajemstvím, jaké závěry přinese zpráva kontrolního výboru o prověření veřejné zakázky na halu Klimeška, jež byla kutnohorským městským zastupitelům předložena ke schválení na jejich posledním předprázdninovém zasedání.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies