VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednatel Tebisu stáhl žalobu na EC Kutná Hora. Bude ho to stát místo?

Kutná Hora – Jednatel městské společnosti KH Tebis Tomáš Pilc stáhl jednu ze dvou žalob, které měly u soudu řešit spor se společností EC Kutná Hora. Ta Tebisu dodává teplo z biomasového zdroje. Stažená žaloba se týkala nevýhodnosti smlouvy mezi Tebisem a EC Kutná Hora, kterou v roce 2012 uzavřelo minulé vedení města na patnáct let.

4.8.2017
SDÍLEJ:

Jednatel společnosti KH Tebis Tomáš Pilc.Foto: Deník / Kratochvílová Hana

S jeho krokem však nesouhlasí jak někteří členové městské rady, tak představitelé dozorčí rady Tebisu. Ti se však s ohledem na probíhající soudní řízení k záležitosti odmítli vyjádřit s tím, že by to společnost mohlo poškodit. Problém je zřejmě mimo jiné i v tom, že jednatel svůj krok nekonzultoval ani s dozorčí, ani s městskou radou, a to i přesto, že podání obou žalob mu předtím městská rada schvalovala.

Tomáš Pilc argumentuje tím, že neměl jinou možnost, než první žalobu stáhnout a za Tebis je jako jednatel zodpovědný. Ať tak, či tak, vypadá to, že kvůli jeho kroku ještě bude pořádně dusno. Ve vzduchu tak možná visí i Pilcovo odvolání z funkce jednatele. „Jednal jsem v souladu se strategickým zadáním rady města. O výsledcích expertní analýzy a úmyslu podat druhou žalobu byli zástupci města i dozorčí rady informováni na schůzi dozorčí rady 16. února 2017. Otázku platnosti či neplatnosti smlouvy s EC Kutná Hora bude řešit soud, já jsem jen zvolil taktiku, která je pro společnost KH Tebis výhodnější než taktika předchozí,“ řekl Tomáš Pilc.

Pokud by podle něj šlo o zásadní změnu strategie či odklon od původního zadání rady města, tak by věc s radou města konzultoval. Navíc prý veškeré informace o průběhu sporu prezentoval na řádné červencové schůzi rady města. Tohoto jednání se zúčastnili právní zástupci společnosti KH Tebis i dozorčí rada.

Místostarostka Kutné Hory Zuzana Moravčíková však vyjádřila svůj nesouhlas. „Ve chvíli, kdy nám to oznámil, už s tím ale stejně nešlo nic dělat,“ řekla. Městští radní podle ní měli být informováni o tom, že podáním druhé žaloby na zaplacení finanční částky z předmětné smlouvy bude popřen smysl první žaloby. „Vzhledem k tomu, že rada města přijala dne 20. dubna 2016 usnesení, kterým odsouhlasila podání žaloby na neplatnost smlouvy, měla o návrhu na zastavení řízení rovněž rozhodnout,“ doplnila místostarostka.

Jako rozumné řešení vidí naopak Pilcův krok bývalý jednatel Tebisu a současný opoziční zastupitel Karel Koubský ml. „Je to racionální krok zejména z ekonomického hlediska. Navíc si myslím, že spolupráce KH Tebis a EC Kutná Hora je do budoucna důležitá a vytvářet spory je k ničemu,“ řekl Koubský ml. Ten už dříve s podáním žaloby na EC Kutná Hora nesouhlasil.


Svůj pohled na věc přiblížila i EC Kutná Hora. „Soud v rámci přípravného řízení konstatoval, že žaloba nebude úspěšná a vyzval žalující stranu, společnost KH Tebis, ke zvážení zpětvzetí žaloby, což se ve výsledku i stalo,“ uvedl jednatel Petr Polívka s tím, že zásadně odmítá dřívější výroky Tomáše Pilce o nevýhodnosti smlouvy. Rovněž dodal, že celou věc považuje za politickou kauzu. „Jen pro dokreslení. Oficiální stránky společnosti KH Tebis, které by měly sloužit k informování zákazníků, byly naposledy změněny v roce 2015. Jako ředitel je zde stále uvedený pan Karel Koubský,“ doplnil Polívka.

Více světla do složité problematiky vnese pravděpodobně až soud. „Termín jednání určuje soud. Nemohu samozřejmě slíbit, že v této žalobě budeme určitě úspěšní. EC Kutná Hora je silný soupeř, jedná efektivně a profesionálně,“ doplnil Pilc.

První žalobu podal současný jednatel Tomáš Pilc na společnost EC Kutná Hora v dubnu 2016. Jeho krok tehdy na mimořádném zasedání schválila městská rada. Předmětem žaloby byla nevýhodnost smlouvy, která byla uzavřená v roce 2012 bývalým vedením města se společností EC Kutná Hora. Smlouva totiž údajně fixuje cenu tepla ve výši, která je podle Pilce vzhledem ke stávajícím cenám plynu pro odběratele nevýhodná. Cílem bylo Tebis od smlouvy oprostit, společnost by pak mohla znovu začít vyrábět teplo z plynu. Druhou žalobu podal Tomáš Pilc letos v dubnu. Předmětem této žaloby jsou údajně neoprávněně vyplacené prostředky ve výši přibližně 1 839 000 korun ve prospěch společnosti EC Kutná Hora. Důvodem podání druhé žaloby bylo podle jednatele Tomáše Pilce mimo jiné i to, že hrozilo promlčení nároků.

Autor: Hana Kratochvílová

4.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Běh Dačického 12, Michal Vavák

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Žleby - U zvonice Československé církve husitské byla dříve okolní plocha oplocena, ale během let zde nezůstalo nic. Okolí památky pomalu pustlo. Prostor před zvonicí se začal používat jako parkoviště a auta najížděla do těsné blízkosti zvonice.

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení