VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodovod pro Kácov ano či ne? Verdikt padne v únoru

Kutnohorsko - Pitná voda v Kácově? Všech osm set obyvatel městečka je dosud odkázáno pouze na své studně. Nelze se proto divit, že nemalé procento z nich volá po vodovodu. V případě přízně ministerstva zemědělství by nyní jejich přání mohlo být vyslyšeno.

16.2.2011
SDÍLEJ:

Projektovou dokumentaci vodovodu k územnímu rozhodnutí zpracovávala firma VRV. Dokumentace ke stavebnímu povolení se dokončí do srpna 2011. Právě vydané územní rozhodnutí a alespoň podaná žádost o stavební povolení byly podmínkou podání žádosti o dotaci.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

Jelikož se jedná o finančně náročnou akci, spojili Kácovští „síly“ s blízkými Chabeřicemi, které potřebu vodovodu rovněž pociťují. „Třináctého prosince jsme s Chabeřicemi založili dobrovolný svazek obcí a k dvacátému čtvrtému lednu jsme společně podali žádost k ministerstvu zemědělství o dotaci na přivaděč vody z přehradní nádrže Želivka až do Zlivi. Tam by se nacházel vodojem, který by zásoboval Kácov,“ uvedla starostka Kácova Soňa Křenová s tím, že ke stejnému dni podaly Chabeřice samostatně žádost o dotaci na vybudování vodovodního řadu v Chabeřicích a Holšicích a Kácov požádal o dotaci na první etapu rozvodu vody po Kácově.

Vzhledem k rozloze Kácova a všech jeho části bude totiž nutné budovat zde vodovod ve dvou etapách. „Jak žádost dopadne, bychom se mohli dozvědět teď během února,“ věří starostka.

Vedení potrubí po pozemcích, které nejsou majetkem obce, má radnice ošetřené formou smluv o smlouvě budoucí o věcném břemeni. Pokud se podaří získat zmíněnou dotaci, může být vypsáno výběrové řízení na dodavatele a požádáno o úvěr. V roce 2012 by se tak mohlo začít s výstavbou.

Obyvatelům Kácova vodovod většinou chybí. Není ale ani málo těch, kteří se k celé akci staví vlažně. Mají prý svou studni a ta jim stačí.

K těm, kteří by vodovod brali „všemi deseti“, patří například Kácováci Květuše Smrčková a Jaroslav Pavel. „Vodovod nám chybí a byli bychom rádi, kdyby se postavil. Sice máme svoji studni, ale když jsou v létě horké dny, tak vysychá,“ prozradila paní Smrčková. „Studni mám, ale nefunkční,“ poznamenal zase pan Pavel.

„Každý má svoji studni, takže říká, že vodovod nepotřebuje. Ale ten tu chybí už proto, že voda v něm by byla kontrolovaná. Hlavně mladé rodiny už většinou chtějí vodovod,“ myslí si také Jana Melicharová.

Josef Svinka a Jaroslav Hrubeš naopak podle svých slov o žádný vodovod nestojí. „Je mi to jedno. Voda nám nechybí,“ řekl první z nich. „Jsem spokojený se svojí studní. Vody mám čím dál víc. Poslední roky bývá hodně sněhu, takže voda se „natáhne“,“ tvrdí zase druhý. Podle pana Hrubeše se lidem nechtělo čekat, až se vodovod, o němž se už léta mluví, konečně začne stavět, a raději si nechali vyvrtat studni. „Kdo by pak měl chuť se na vodovod s drahou vodou připojovat?“ ptá se.

Podle starostky nikdo nebude nucen se na vodovod připojit. „Záměr poskytovatelů dotace i provozovatelů vody je, aby se napojili všichni. Vím, že je to citlivá otázka,“ připustila. Jak dodala, po vybudování takzvané vodoměrné šachty bude však pouze na lidech samotných, zda si nechají vodu zavést například jen do kohoutku v kuchyni a kolik jí budou odbírat.

„Chápu, že některým občanům se třeba zdá, že cena vody bude později vysoká a že zdroj z té vlastní studně je cenově výhodnější. Ovšem kvalita vody ve studních se bude zhoršovat. Má na to vliv spousta faktorů, majitel to nemůže ovlivnit,“ tvrdí Křenová.

Pokud podle ní Kácov nebude do budoucna řešit zásobování pitnou vodou centrálně, majitelé svých studní budou stejně muset investovat do úpraven vody. Starostka dále upozornila na různé administrativní překážky při budování studní a uvedla, že náklady na pořízení nové studny jsou čím dál vyšší. „Takže si myslím, že zásobovat Kácov pitnou vodou je potřebné,“ uzavřela.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
16.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spartani z Kutné Hory Michal Pavlík a Martina Fabiánová během závodů na Havajských ostrovech.
10

Kutnohorští spartani reprezentovali na Havaji

Ilustrační foto.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

V kutnohorském krytém bazénu dochází k opravám

Kutná Hora - Letní odstávku krytého bazénu v Kutné Hoře využívá TJ Sparta Kutná Hora k opravám. V tomto týdnu zde dochází k rekonstrukci nátoků do bazénu a k výměně pískové náplně ve filtrech.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Hospodskému výběru a gardám přijede do Zbraslavic konkurovat tým osobností

Zbraslavice - Několik osobností z kulturního i sportovního života se představí v sobotu 19. srpna ve Zbraslavicích. Stane se tak od 9.30 hodin na fotbalovém hřišti v rámci třetího ročníku celodenního charitativního turnaje o „Pohár Generali pojišťovny“.

KRÁTCE: Na Kaňku budou ukázky westernového ježdění

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení