VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sčítání 2011: v okrese žije dvaapadesát Romů

Kutnohorsko - Poměrně překvapivé údaje odkrylo loňské sčítání lidí, bytů a domů z hlediska rozložení národností na okrese Kutná Hora.

9.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Lidé národnost uvést odmítli

Z celkového počtu 74 395 obyvatel okresu se nejvíce 52 330 přihlásilo k národnosti české. Pro zajímavost lze uvést, že při předcházejícím sčítání v roce 2001 se k české národnosti ze 73 628 lidí k české přihlásilo 70 866 obyvatel. Značný pokles občanů hlásící se k české národnosti lze zřejmě vysvětlit extrémním nárůstem lidí, kteří národnost vůbec neuvedli. V roce 2001 v kolonce národnost neuvedena figuruje 1 101 občanů, v roce 2011 pak je to 19 897 lidí.

K jiným národnostem se v okrese hlásí minimální počet respondentů. Nejvíce je to ke slovenské národnosti, což je stejné, jak ve sčítání před deseti lety. Tehdy jich bylo 937, v loňském roce 767.

Za slovenskou národností následuje moravská, v roce 2001 to bylo 137 lidí, v roce 2011 rovná stovka. K polské národnosti se hlásilo 95 obyvatel, v roce 2011 pouhých 65.


Romů je jen padesát dva

Asi nejpřekvapivější je počet lidí, kteří se hlásí k národnosti romské. Počet je naprosto stejný v letech 2001 i 2011 Romů, kteří žijí a hlásí se ke své národnosti na okrese Kutná Hora, bylo a je 52. V roce 1991, kdy také probíhalo sčítání lidu, to bylo 193 občanů.

„Při sčítání lidu ještě před rokem 1989 se počet romských obyvatel pohyboval mezi 2000 3000. Což se zřejmě mnohem víc blížilo pravdě,“ řekl Vít Lesák z Agentury pro sociální začleňování menšin.

Výrazný pokles počtu lidí hlásící se k romské národnosti si vysvětluje obavami a nedůvěrou romských občanů. „Zřejmě nevěří, že jde opravdu o anonymní průzkum, někteří se opravdu cítí bytostně Čechy a někteří se přihlášením k jiné národnosti nebo neuvedením národnosti vůbec mohou chtít vymezovat vůči problémovým Romům,“ dodal Vít Lesák s tím, že strach je u Romů čím dál větší.

Mezi Kutnohoráky žije i pět Slezanů

Na území okresu žijí podle údajů statistického úřadu i další dvě národnosti německá a slezská. Počet obyvatel německé národnosti se za deset let snížil z 54 na 19 a počet Slezanů ze 6 na 5.

Podle ředitele Oblastní charity v Kutné Hoře Roberta Otruby se nejčastěji pracovníci zařízení setkávají s romskou menšinou: „S tou pracujeme dlouhodobě a nejčastěji. Velice nárazově se setkáme se Slováky a Ukrajinci, a to v případě, že se dostanou do problému s prací nebo s ubytováním. Pak jim pomáhají naše specializovaná střediska, pracovní poradenství a podobně. S jinými cizinci se prakticky nesetkáváme,“ uvedl.

Autor: Ivana Kučerová

9.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Běh Dačického 12, Michal Vavák

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Žleby - U zvonice Československé církve husitské byla dříve okolní plocha oplocena, ale během let zde nezůstalo nic. Okolí památky pomalu pustlo. Prostor před zvonicí se začal používat jako parkoviště a auta najížděla do těsné blízkosti zvonice.

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení