Pomáhají v ucelené rehabilitaci
Jenže, zdaleka ne jenom koně jsou pro léčbu vhodní. Na pracovním semináři o zoorehabilitaci v sídle sdružení představili členové spřízněných organizací i jiné druhy zvířat, která po speciální přípravě účinně pomáhají při komplexní rehabilitaci.
Podobný seminář pořádá už podruhé a jejím cílem je seznámit účastníky s rozvíjejícím se oborem a novými metodami, které mohou být velmi prospěšné při zvýšení úrovně kvality života nemocných. Tentokrát se zaměřili na terapii pomocí kočky, psa, papoušků a mravenců.
Léčebné účinky má mravenec i kočka
S netradičními zvířaty pracují jihočeské sdružení Pohodáři, jehož zástupci zajímavé metody práce zvířat s lidmi představili.
Seminář byl určen především pro pedagogy a sociální pracovníky, kteří se ve své běžné práci setkávají s různě handicapovanými lidmi, jimž mohou metody rehabilitace se zvířaty výrazně pomoci.
Asi nejvíc zúčastněné zaujala poněkud nezvyklá práce s papoušky. „Jsou to dvě samice papoušků ara. Je lepší k terapii používat ptáky stejného pohlaví. Cvičíme je od mláďat a jsou na práci velice šikovní,” řekla chovatelka a ředitelka Pohodářů z Českých Budějovic Romana Bočková.
Klára a Bára - dvě opravdu pohledné papouščí slečny, jedna v rudém, druhé v modrém provedení. Obě na první pohled poslušné, ale s velkou chutí na mandle, které jim chovatelka dávala s klidem ze své pusy. Pozoruhodná byla jemnost, se kterou papoušci mandli z jejích rtů sbírali.
„Ornitoterapii provozujeme od roku 2009, myslím, že jako jediní v republice, a myslím, že s velkým úspěchem,” dodala.
Podobně netypické se jevilo využívání mravenců. „Používá se plastová akvárium, zvané formikárium, ve kterém je speciální gel. V něm mravenci žijí svůj běžný život a děti přesně vidí, jak to probíhá, jak se mravenci podle daného řádu pohybují. Mravenci mají svoji funkci i u dětí, které se zpočátku bojí zvířat,” vysvětlila Romana Bočková.
K druhům zvířat, o kterých se běžně ví, že jsou schopné velice příznivě na zdravotní stav působit, patří kočky. Na semináři se předvedl opravdu královský reprezentant rasy - maynský mývalí kocour Nicolas. Je to typ zvířete, u kterého už pohled léčil, natož jeho blízká přítomnost.
K atraktivním zvířátkům, která pomáhají i lidskému plemeni, patří i další nezvyklé druhy - hadi, ještěrky, želvy i pavouci. Velmi dobře fungují kozy, ovečky a oslíci. A prosazují se i králíci, morčata a jiní hlodavci.
Závěr semináře patřil praktickým ukázkám práce s koněm. Těch je na statku dvacet, ale kromě nich nemocné, ale i zdravé, potěší pohled na oslíky a ovečky a další místní faunu. Na statek lze přijet každou sobotu nebo 12. prosince, kdy bude na programu i živý betlém.