VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hledání oblíbeného učitele už dětem moc času nezbývá

Kutnohorsko/ Poslední den v letošním roce je konečný termín, kdy mohou žáci základních a studenti škol středních, navrhnout svého učitele do ankety Zlatý Ámos. Na trůn nejoblíbenějšího kantora České republiky usedlo již čtrnáct králů. Kdo bude tím patnáctým?

18.12.2007
SDÍLEJ:

Držitelem poslední koruny „krále českých učitelů“ je Ivan SedlákFoto: Internet: zlatyamos.cz

„Nominace do této ankety je pro nás kantory to nejhezčí ocenění,“ uvedla Ivana Krumplová, třináctá panovnice na pomyslném učitelském trůnu. Ve stejném smyslu hovořili všichni, kteří byli v průběhu čtrnáctileté existence ankety o nejoblíbenějšího učitele na titul Zlatý Ámos navrženi. A jedním dechem dodali, že rozhodování, jestli přihlášku podepsat, není jednoduché.

„Nejsem fandou těchto soutěží, ale uvědomil jsem si, že je nemůžu zklamat,“ zavzpomínal Libor Sládek, Zlatý Ámos roku 2000 na chvíli, kdy mu žáci přinesli přihlášku se stovkou podpisů. „Teprve později jsem si uvědomil, že tato anketa má smysl,“ dodal.

I současný „král českých učitelů“ Ivan Sedlák ze své dlouholeté pedagogické praxe věděl, že nemůže žáky odmítnout. „Jsem na studenty tvrdý, jsem na ně náročný, nic jim neodpustím, nic jim neprominu, žádné švindlíky nestrpím, přesto jsem jimi byl nominován,“ řekl Sedlák.

Přihláška musí obsahovat podpisy

Do přihlášky je třeba napsat stručnou charakteristiku navrhovaného kandidáta s přiloženou fotografií, popsat jednu příhodu s ním prožitou a připojit podpisy sta osob, které s přihláškou souhlasí,“ podotkl ředitel ankety Slávek Hrzal s tím, že ve školách s nižším počtem žáků než sto padesát, stačí jen polovina podpisů a u malých zájmových sdružení polovina všech členů.

Podle statistiky vlastností, jež žáci u svých pedagogů oceňují, je evidentní, že požadují především spravedlivost a také smysl pro humor. Pak jim nevadí náročnost, důslednost, přísnost. Zřejmě takovým byl i Petr Martínek, profesor vlašimské obchodní akademie. „Na soutěž vzpomínám jenom v dobrém. Ve finále nás bylo šest učitelů, vcelku vyrovnaných. Moc jsem si ale nevěřil, především proto, že ve volné disciplíně jsem poprvé před větším fórem na veřejnosti recitoval své básničky,“ řekl historicky první pedagog, který si vyzkoušel, jak se nosí koruna „krále českých učitelů.“ „Na žáky jsem byl důsledný, ale nějak jsme si rozuměli,“ dodal Martínek, který tehdy porotu zaujal právě svými básněmi, jež později vyšly i knižně.

„Za čtrnáct let přihlášky do ankety potvrzují, že děti jsou tou nejpřísnější porotou,“ poznamenal Hrzal. „Účast v anketě vás hodně s žáky spojí, budete mít k sobě nějak blíž,“ vzkázala nově nominovaným Ivana Krumplová. Libor Sedlák navíc doporučuje pevné nervy.

Veřejné finále ankety se uskuteční v Praze 28. března 2008 na Den učitelů a slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose o den později na kantorském bále.

Formulář a další informace jsou k dispozici na internetu: www.zlatyamos.cz.

Kterého učitele mají nejraději žáci Základní školy v Nových Dvorech a proč?

Petra Pijáková, 15 let: Nejradši mám paní učitelku Lucii Lickovou, protože je s ní v hodinách legrace a snaží se udělat vyučování jiné, než mívají ostatní kantoři.

Jan Plíhal, 13 let: Nejraději mám pana učitele Václava Syrového, protože s ním zažijeme hodně legrace.

Lukáš Lázňovský, 9 let: Nejradši mám paní učitelku Kateřinu Venclovou, protože je hodná, a také pana učitele Milana Vlasáka, protože nás bere na počítače.

Vojtěch Müller, 13 let: Nejradši mám paní učitelku Lucii Lickovou. Protože nejlépe učí a je to nejhodnější učitelka.

Václav Patočka, 12 let: V naší základní škole jsem si hodně oblíbil pana učitele Milana Vlasáka, protože s námi v tělocvičně často hraje o hodinách tělesné výchovy florbal.

18.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh Dačického 12, Michal Vavák

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

Policie, ilustrační foto.

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Žleby - U zvonice Československé církve husitské byla dříve okolní plocha oplocena, ale během let zde nezůstalo nic. Okolí památky pomalu pustlo. Prostor před zvonicí se začal používat jako parkoviště a auta najížděla do těsné blízkosti zvonice.

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení