Tajemný ostrov v kutnohorské České 1

„S Bohoušem Dvořákem se známe zhruba osm let, poznali jsme se v dobách, kdy jsem studoval konzervatoř a často jsme se v různých formacích setkávali na jam sessionech. Výhodou bylo i to, že bydlí hned vedle vyhlášeného kutnohorského klubu Česká 1, kde se ona hudební setkání odehrávala,“ rekapituluje Jiří Šindelář. Toho kolínská hudební veřejnost zná jako dirigenta či sbormistra. Na jazzových večírcích v České 1 se mihly takové hudební veličiny jako saxofonista Petr Venkrbec, bubeníci Martin Vajgl či Jiří Kolman, basista Pavel Jakub Ryba či muzikanti Ota Černý, Antonín Krob, Pavel Pečenka a mnoho dalších.

„S Bohoušem jsme si sedli jak hudebně, tak lidsky,“ říká Šindelář, který se kromě sessionů v klubu setkával s kytaristou Dvořákem i v jeho zkušebně. „On vystudoval na konzervatoři kytaru, ale má firmu, věnoval se i komunální politice, působil coby místostarosta Kutné Hory, takže v muzice nemusel nijak tlačit na pilu,“ shrnuje Šindelář.

„Začínal jsem v kapele Krásné nové stroje, později mě hudebně velmi ovlivnilo setkání s trumpetistou Laco Deczim, začal jsem poslouchat i hrát jazz. Dokonce jsme s Jiřím Růžičkou mladším a Petrem Volným postoupili na Přerovský jazz festival,“ vrací se Dvořák ke svým hudebním kořenům.
„Je to moc pěkná skladba inspirovaná tajemným ostrovem Avalon, ke kterému se váže i pověst o králi Artušovi. Pro nás představuje jednak místo, kde dochází ke střetnutí tradičních a nových směrů, a zároveň i setkání posluchačů a hudebníků,“ vysvětluje Dvořák definitivní název kapely.

Z jazzové hospody do klubů a na festivaly

Přestože spolu muzikanti hrají dlouho, coby kapela se prezentují chvíli. „Oslovil mě Aleš Pokorný s tím, že otevírá bar a potřebuje kapelu. Já jsem vždycky chtěl hrát v nějaké jazzové hospodě a Aleš už před časem prohlásil, že mi tu hospodu udělá. Což se mu nakonec podařilo a my bychom v ní měli hrát každý pátek,“ říká Šindelář. Jejich repertoár tvoří mimo jiné i hodně starý jazz obohacený cikánským folklórem, tak jak jej hraje třeba francouzský jazzman Birelli Lagrein.

Třetím muzikantem do této menší hudební party je kontrabasista Marek Lánský, který žije sice v Kutné Hoře, ale pracuje až v Brně. „Jako ředitel pojišťovny nemá moc času, ale na co ukážeme, to se naučí,“ chválí jej Šindelář. Ten se raduje z toho, že právě ve Vinném baru jej oslovili posluchači s poznáním, že jazz může být přístupný i širším vrstvám. Stačí jen několik hudebních fórků.

„Chtěli bychom ale hrát i na festivalech, v jazzových klubech a časem třeba natočit i CD s vlastním repertoárem,“ plánují muzikanti s tím, že do budoucna nevylučují ani možnost zpěvu, ale teď o něm opravdu neuvažují. Spíše o rozšiřování o další muzikanty, jako je třeba klavíristka Martina Fišerová či její otec kytarista, v případě dalšího muzikantského rozmnožování se nabízejí i kamarádi ze spřátelené nymburské kapely. Každopádně jedno rozšíření je na spadnutí co nejdříve: „Chtěli bychom ještě jednoho kytaristu, který by obstarával to hudební řemeslo a Bohouš by mohl vystřihnout nějaké zajímavé sólo a nemusel drhnout ten doprovod. Na tuto roli už zaučuje svého bráchu Vláďu,“ uzavírá Šindelář.

Složení kapely Avalon

Bohumil Dvořák – kytara
Jiří Šindelář – saxofony
Marek Lánský - kontrabas