Na ulici ležela figurína, na které si lidé první pomoc vyzkoušeli. Měli si poradit ve dvou modelových situacích – pokud má člověk tepenné krvácení a když je v bezvědomí.

U některých kolemjdoucích občanů jsme sice zaznamenali odvrácené hlavy, úšklebky, zrychlený krok, odmítavý postoj, ale mnozí lidé byli ochotní nám říci něco ze svých vědomostí, zaklekli k figuríně a za odborného výkladu Věry Nuhlíčkové si vyzkoušeli masáž srdce a umělé dýchání.

„U školáků a studentů jsou znalosti z poskytování první pomoci dobré. Zástupci střední a starší generace žijí hlavně z toho, co se dříve naučili a zapamatovali si to. Ovšem v současné době už jsou nové, šetrnější postupy, a tak například škrtidlo se při tepenném krvácení doporučuje používat jenom v nejkrajnějších případech,” konstatovala Věra Nuhlíčková. „Na druhou stranu je lepší se vždy o první pomoc alespoň pokusit, než jen nečinně koukat,“ doplnila Nuhlíčková.

Zájemci o pětihodinový základní kurz první pomoci se mohou přihlásit v sídle kutnohorského oblastního spolku Českého červeného kříže v Benešově ulici nebo na telefonu 327 512 655. „Řada lidí si myslí, že zavoláním rychlé záchranné služby splní svoji občanskou povinnost. To je samozřejmě hloupost. Neposkytnutí první pomoci často končí invaliditou postižených, nebo dokonce smrtí. Smutný je fakt, že někteří lidé ani nemají zájem se ji naučit,“ uvedla Nuhlíčková.

Více informací kdanému tématu se dočtete vsobotním vydání Kutnohorského deníku, dva videozáznamy a fotogalerii si můžete prohlédnout už nyní ZDE.

Jakou máte praxi sposkytováním první pomoci? Už jste ji sami někdy potřebovali, nebo jste naopak někomu zachránili život? Napište nám na e-mailredakce.kutnohorsky@denik.cz vaše zkušenosti. Názor můžete vyjádřit také příspěvkem vdiskuzi nebo hlasováním vanketě vpravo.

Zajímavý příběh a anketu si můžete už nyní přečíst ZDE.