VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církvičtí obyvatelé vzdají hold své škole, která slaví 100 let existence

CÍRKVICE - Malá vesnická škola v Církvici není jen stoletý dům, do kterého se v sobotu 3. listopadu sejde veřejnost, aby vzpomněla právě stoletou existenci. Budova se má čím chlubit i v lavicích. Výuku tam absolvoval autistický chlapec na jedničky a dvojky. Jiný žáček začal první třídu a v dalším školní roce nastoupil jako třeťák.

3.11.2007
SDÍLEJ:

Z halloweenské slavnosti.Foto: DENÍK/archiv školy

Z historie

Při kostelu svatého Jakuba, vysvěceném 19. 11. 1165, stávala na místě dnešního domu č. p. 26 fara se školou. Škola byla zřízena pro Svatý Jakub, Církvici a Nový Dvůr. Po přeložení fary do Církvice roku 1665, zůstala škola ve Svatém Jakubě až do roku 1682, kdy byla prozatímně přeložena do Církvice. Na žádost faráře Viktorína Petráka roku 1697 gubernium rozhodlo o trvalém umístění v Církvici. Zde ale škola neměla vlastní budovu a vyučovalo se v domě č. p. 2, později v domku č.p. 7.

Teprve v roce 1818 dal vystavět samostatnou budovu školy majitel velkostatku Nových Dvorů Jan Rudolf hrabě Chotek nákladem 32 000 zlatých. Ten ji také spolu s místními osadníky udržoval až do roku 1870, kdy vyšly nové školní zákony.

Škola měla od svého založení dvě třídy. Dne 4.4.1880 byla rozšířena o třetí třídu, ale protože v budově byly jen dvě učebny, vyučovalo se v obecním domě č.p.59 (bývalá pošta). Výnosem c. k. zemské školní rady ze dne 1.7.1907 byla škola rozšířena o čtvrtou třídu. Obec dala téhož roku přistavět ke staré budově novou o 4 třídách. Plány navrhl a stavbu provedl za 24 046 K církvický rodák inženýr Josef Sochor. Nejvíce žáků 227 měla škola v roce 1910. Do církvické školy chodili také do roku 1819 žáci z Neškaredic a do roku 1878 z Třebešic.

Dvacáté století

Školní rok 1907/1908 byl zahájen v nově postavené patrové budově. V patře staré části budovy byl vybudován by pro pana řídícího. V jejím přízemí sídlil Místní národní výbor.

Roku 1955 byla vykopána u budovy studna a následující rok byl zaveden do bytu vodovod. Velmi důležitým se stal rok 1960, kdy byly sloučeny obce Církvice, Jakub a Třebešice. Vedle školy vyrostl nový kulturní dům, do kterého se přestěhoval MNV.

Velká úprava proběhla v roce 1964, kdy byly obě části propojeny dveřmi v přízemí i patře, v celé budově byla zavedena voda a vybudovány splachovací záchody. Škola byla v té době trojtřídní s pěti ročníky. Počet žáků se pohybovala od šedesáti výše.

Od roku 1967 byly zavedeny volné soboty a školní mléčné svačinky. V té době si škola pořídila první magnetofon.

V roce 1969 obec také získala v místní novostavbě byt pro ředitele školy. Do uvolněných místností se přesunula MŠ a 4. třída. V roce 1971 dostala škola novou omítku, bohužel ale tím přišla o sluneční hodiny a původní štukovou výzdobu. Důležitým zásahem byla zavedení plynu a zahájení plynového vytápění v roce 1974. V tomto roce navštěvovalo školu 95 žáků. Jejich počet ale začal postupně klesat až na 66 v roce 1979, kdy byla škola opět jen trojtřídní. Žáci měli možnost školního stravování. Od roku 1981 zahájila provoz školní družina.

V budově sídlila mateřská škola. Nejprve v jedné třídě v přízemí, později v prostorách MNV a nakonec v místnostech po zrušeném bytu v patře. V roce 1985 se mateřská škola přestěhovala do nové budovy. Z uvolněných prostor vznikla školní družina, knihovna, jídelny a výdejna obědů, které se dovážely z kuchyně MŠ. Tehdy se také začalo s podáváním čaje žákům o přestávkách a byla zahájena výuka plavání. Roku 1988 byly nainstalovány na školní zahradu různé průlezky, šplhadla a lavičky pro výuku i aktivní trávení mimoškolního času. Tehdy také dostala střecha novou hliníkovou krytinu. Pro obědy si mohli chodit i důchodci.

Aktivity školy jsou široké. Především ve sportu a v kulturní oblasti dosáhli naši žáci velkých úspěchů. V roce 1995 se konal 1. ročník Pražského mezinárodního maratónu. Naše škola se zúčastnila masového běhu a v soutěži získala svůj první počítač s iskárnou. Následujícího roku ve stejné soutěži vyhrála kancelářské vybavení. Vyučující také využili program EXTRA, vypasný MŠMT. Za zpracovaný projekt škola obdržela 80 tisíc korun na vybavení.

Současnost

Z prostředků rodičovského sdružení a s přispěním sponzorů vznikla ve škole již v roce 2001 z kabinetu počítačová učebna se 4 počítači, ke kterým následujícíc rok přibyly z projektu Internet do škol další. Učebna je využívána k běžné výuce i práci v kroužcích. Je v ní ale málo místa a podle počtu žáku by bylo potřeba i více počítačů.

Od ledna 2003 se stala škola samostatným právním subjektem, příspěvkovou organizací

ZŠ Církvice je malá venkovská škola s dlouholetou tradicí sportovních činností. Úzce spolupracuje s místní TJ Církvice, která jí pronajímá tělocvičnu v sokolovně Jakub. Škola se pravidelně zúčastňuje i atletických soutěží. V minulosti zde vyrostlo několik velmi dobrých sportovců – Pavel Holý, Lenka Kvízová, Lenka Kyttlerová, Pavel Jelínek, Věra Svobodová, David Procházka… V současné době již děti sport na takové úrovni moc neláká a je to znát na jejich výkonnosti. V poslední době pozorujeme snižování tělesné zdatnosti dětí a zvyšující se nemocnost a úrazovost. Chtěli bychom tento trend změnit a rozvíjet jejich tělesnou zdatnost.

V TJ mohou děti využít svůj čas při cvičení dětského aerobicu. Chlapci se mohou uplatnit v kopané.

Dalšími aktivitami je kroužek mladých hasičů, nově založený ochodtnický soubor Divoch a knihovna v Jakubě i Církvici pod vedením B. Kolářové.

Většinu vlastních kulturních akcí pořádáme v místním kulturním domě za podpory Obecního úřadu a ve spolupráci s Unií rodičů, MŠ a TJ Církvice. Menší akce se odehrávají přímo ve škole nebo v MŠ.

Ve školním roce 2006/2007 byla výuka rozšířena o 5. ročník.

Program oslav

od 12 hodin: den otevřených dveří

od 15 hodin: slavnostní program v kulturním domě

3.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čáslavská letecká základna znovu ožila, letouny se vrátily z Pardubic.
3

Čáslavská letecká základna znovu ožila, letouny se vrátily z Pardubic

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Nové retail centrum v Kutné Hoře roste jako z vody

Kutná Hora /OBRAZEM/ – Výstavba retail centra v Kutné Hoře postupuje rychlostí blesku. „Výstavba bude dokončena v říjnu tohoto roku,“ uvedl Václav Koura, vedoucí oddělení expanze developerské společnosti InterCora. Slavnostní otevření se uskuteční ještě tentýž měsíc, přesný termín ale ještě není v tuto chvíli stanoven.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Chvaletice /FOTOGALERIE/ - K dopravní nehodě, která snad jen řízením osudu neskončila tragicky došlo u Chvaletic. Provizorní mostek přes silnici byl již svědkem mnoha nehod, teď v neděli v podvečer na něm skončil motorkář, který jej při jízdě od Přelouče zřejmě přehlédl.

Paskvil? Týmy ve IV. třídě B odehrají povinné přátelské zápasy

Kutnohorsko - S nevídaným řešením přišel Okresní fotbalový svaz v Kutné Hoře. Ve čtvrté třídě - skupině B byl po rozlosování ročníku 2017/18 lichý počet účastníků. Těsně před startem sezony se však ještě odhlásila Jiskra Zruč nad Sázavou B. Tím pádem by v každém kole měla dvě mužstva volno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení