VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez vyšší státní dotace se domovy důchodců neobejdou

Kutnohorsko - Dost nepříjemné překvapení připravila vláda pro letošní rok poskytovatelům sociálních služeb. Ministerstvo práce o sociálních věcí totiž na dotace těmto organizacím uvolní v letošním roce o dvě miliardy korun méně než vloni. Provozovatelé zmíněných zařízení se shodují, že v takovém případě by museli některé své služby výrazně omezit, pokud by vůbec bylo možné za takových podmínek v činnosti pokračovat.

17.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Silvie Risová

„V důsledku rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí chybí v našem rozpočtu taková částka, že bychom byli nuceni poskytovat sociální služby v rozporu se zákonem 108/2006, nebo bychom museli snížit kapacitu domova zhruba o třetinu lůžek. Napsali jsme proto žádost zřizovateli, kterým je Středočeský kraj, aby nám tyto peníze nahradil. Domnívám se, že podobnou žádost dostane kraj od všech organizací našeho typu, které zřizuje,“ uvedla Maria Klailová, ředitelka Domova Barbora Kutná Hora, poskytujícím péči seniorům a osobám se zdravotním postižením. Státní dotace je nezbytnou součástí příjmů organizace. Číselné vyjádření nabízí tabulka.

Naděje ředitelky budou však možná liché. Hejtmanství totiž nepočítá s tím, že by kraj zařízením, jež se ocitnou v nouzi, přispíval z vlastních prostředků. „Pokud jednotlivé ústavy chtějí více peněz, musejí podat na ministerstvo práce a sociálních věcí dovolání o navýšení dotace,“ konstatovala mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková. „My jenom prostředky, které nám stát pošle, přeposíláme dál konkrétním příjemcům,“ dodala.

Ředitelka obecně prospěšného sdružení Anima z Čáslavi Eva Medková doufá, že schválený příspěvek nebude v letošním roce poslední.
„Opatření vlády se nás dotkne stejně, jako v loňském roce. V prvním dotačním kole jsme totiž získali stejný příspěvek, jako vloni. Konalo se však ještě dodatečné řízení, v jehož rámci byly příspěvky dorovnány. Pokud by se toto řízení letos neuskutečnilo, dostali bychom se do problémů,“ sdělila.
Na otázku, jaký konkrétní dopad by tato situace na chod Animy měla, odpověděla, že nižší příjmy by se nepochybně dotkly provozu týdenního stacionáře.

Podobný názor má ředitelka Diakonie Českobratrské církve evangelické Květuše Mašínová.

„Dostali jsme padesát sedm procent dotace, což se nás dotkne velmi silně. Z pěti sociálních služeb, které poskytujeme, jsou financovatelné jen dvě. Výše dotace je zhruba stejná jako v loňském roce, kdy jsme však zbývající částku získali v rámci dodatečného řízení v druhé polovině roku. Nikdo nám však nezaručí, zda tato možnost bude i letos. Nyní tak musíme udělat strategické rozhodnutí, do jaké výše dluhu můžeme jít. Dluhu se však v prvních měsících roku jistě nevyhneme. V případě, že další finance už nám letos přiděleny nebudou, bude to znamenat konkrétní omezení našeho provozu. Jaké přesně, o tom je v současné době předčasné hovořit,“ sdělila ředitelka Diakonie Českobratrské církve evangelické v Čáslavi Květuše Mašínová.

Změna se nedotkne střediska pro pomoc lidem postiženým Alzheimerovou chorobou, které sídlí na zámku ve Filipově. „Na provoz jsme nikdy žádné příspěvky tohoto typu nedostávali. Vyplývá to z toho, že část našich pokojů je hotelových. Na finančních příspěvcích tak není co snižovat,“ vysvětlila spolumajitelka Alzheimercentra a Zámeckého hotelu ve Filipově.

Loňské příjmy Domova Barbora:
9 % příspěvek klientů (bydlení, strava, příspěvek na péči)
51 % státní příspěvek
6 % příspěvek zřizovatele
(krajský úřad)
4 % příspěvek od pojišťoven a jiné příjmy.
V letošním roce bude příspěvek od státu činit 13 – 14 %.

Ondřej Dvořák, Milan Holakovský

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
17.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Kutnohorští Sršni na domácím ledě zvládli derby s Čáslaví, ve kterém vybojovali výhru 4:1.

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Čáslav - Jinou formu tréninku si v pondělí 16. října užili malí fotbalisté v Čáslavi. Pohybovou aktivitu na hlavním hřišti si zpestřili pouštěním barevných draků. A že si při tom pěkně zaběhali, počasí totiž bylo téměř jako v létě. I když vítr šetřil svou sílou, dětem to chuť užít si klubovou drakiádu nevzalo. S pomocí šikovných rodičů se bylo na obloze na co dívat.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Na "zimáku" se sešli po pětadvaceti letech

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Zajímavé setkání se uskutečnilo v neděli 15. října odpoledne na zimním stadionu v Kutné Hoře. Na ledě se po pětadvaceti letech sešli hokejisté, kteří zde trénovali ještě jako malí kluci a góly stříleli za TJ Stadion Kutná Hora, jak se tehdy kutnohorský hokejový oddíl jmenoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení