VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvolte si svého romského krále, poradili politikové

KUTNOHORSKO - O sociální otázku seniorů, mentálně postižených a Romů se zajímala ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková při včerejší návštěvě Kutné Hory, Nových Dvorů a Neškaredic.

31.10.2007
SDÍLEJ:

Z návštěvy ministryně pro národnostní menšiny Džamily Stehlíkové v romské komunitě.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Na návštěvu v kutnohorských zařízeních pro seniory a mentálně postižené navázala ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková zastávkou ve dvou největších romských komunitách na Kutnohorsku.

Již téměř vysídlená je lokalita u ovčáreckého cukrovaru, kde začátkem roku žilo několik desítek osob bez nájemní smlouvy. V tomto místě také došlo k vraždě čtyřletého Kristiána. Jeho příbuzní i zbytek rodin s dětmi již zbídačený objekt téměř bez oken, topení a vody, opustili.

„Syn paní Ferencové koupil pro rodinu dům u Ronova nad Doubravou,“ přiblížil starosta Nových Dvorů Jiří Rajdl. V novém domově však zatím nemají ani trvalé bydliště. Není tam voda ani septik. Přes městský úřad by rádi požádali o dotaci krajský úřad. Tam by se mělo celkem odstěhovat asi osm lidí.

Objekt v Ovčárech byl ještě začátkem devadesátých let luxusním ubytováním pro smetánku a po více než deseti letech je z něj ruina, kterou obestírá vysoká tráva a stohy odpadků. Podle slov starosty tento objekt koupil současný majitel v privatizaci a po odbydlení a generální rekonstrukci by mohl sloužit i jako penzion. Ani v Neškaredicích na tom nejsou Romové s bydlením o mnoho lépe, ale na rozdíl od Ovčár tu stále ještě bydlí.

Také na okraji Neškaredic přivítal včerejší ministerskou návštěvu zchátralý objekt, bahno na dvoře a velká hora povalujících se odpadků. Na rozdíl od Nových Dvorů však byli přítomni i obyvatelé neutěšených prostor. „Nikdo z nich mi neplatí nájemné,“ prozradil jeden z majitelů nemovitosti, kde nechala před časem radnice vybudovat septik. Řada z těchto obyvatel místo placení hází jediné peníze do hracích automatů.

Na slovíčko s ministryní k otázce Romů

Jak vidíte po tomto setkání romskou problematiku v této lokalitě?

V okolí Kutné Hoře i přímo ve městě je několik lokalit, kde je stále radnice bezmocná nastolit pořádek, aby kontrolovala počet obyvatel v nemovitostech, které opravdu vyžadují opravu. Je tady halda odpadků. Není jisté, že děti chodí do školy.

V čem vidíte řešení této situace?

Vytvořit komplexní projekt, který by se zabýval těmito vyloučenými lokalitami. Jsou tu problémy se sociálně – patologickými jevy. V podstatě nejsou podmínky, aby nová ge〜nerace získávala sociální dovednosti a uchytila se třeba na trhu práce.

Vidíte konkrétní možnost získat peníze na projekt práce s těmito komunitami?

Je možnost získat peníze na sociální práci a ve vyloučených lokalitách ze strukturálních fondů a Evropských sociálních fondů.

Můžete v tomto směru Kutné Hoře nějakým způsobem pomoci?

Mým úkolem by bylo pomoci připravit podobný projekt ve spolupráci s nevládními organizacemi nebo jinými subjekty, aby Romové získali lepší kvalitu života, aby dosáhli na rekvalifikace a práci, a tím si zlepšili životní úroveň. Musíme pracovat s celou rodinou, dětmi i staršími. Je tu bohužel vidět rezignace. Část z nich by ovšem mohla získat šanci a začlenit se do života města.

Jak vnímáte srovnání této problematiky v Kutné Hoře s jinými lokalitami?

Je zde mnoho objektů, kam se nastěhovalo hodně rodin. Jsou to krásné objekty, které jsou během několika málo let té〜měř neobyvatelné. Město nemá žádné páky na to, aby vůbec zjistilo, kolik tu bydlí lidí. Přihlášeno k pobytu je jen pár z nich.

Nevíme, co očekávat. Právě případ, co se stal na jaře letošního roku v Nových Dvorech je tragickým symbolem toho, kdy komunita několika rodin žije odříznuta od společnosti. Jinde jsou lokality širší. Tady vznikají takové ty domy hrůzy.

31.10.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Krátce z Kutnohorska

Ilustrační foto.

U ratajského zámku si zasoutěží nejen v pečení medovníků z místního medu

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kutnohorský florbal trápí nedostatek místa. Týmy nemají kde trénovat

Kutná Hora – Největším mládežnickým oddílem v Kutné Hoře je bezpochyby FBC Kutná Hora. Florbalisté A-týmu brzy zahájí novou sezonu divize, a dokonce klub obsadil i dvě ženské kategorie. Stále jim však chybí nová sportovní hala.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení