VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: V GASKu zazářila světla vesmíru

Kutná Hora – Galerie Středočeského kraje (GASK) není jen místem nejrůznějších výstav, ale i tvůrčích činností. Každý čtvrtek to dokazuje lektorské centrum, které v rámci projektu GASK dětem pořádá jedinečné programy, jež mají každý týden jiné téma.

9.12.2012
SDÍLEJ:

Program Světla vesmíru v Lektorském centru GASKu.Foto: Deník/Irena Blahníková

Ač se zdají být různorodá, spojují je odkazy na stálou expozici galerie – Sbírku 123. Tentokrát přišla řada na vesmír a jeho „světla", hvězdy. „Máme tu dnes zrovna hodně malou skupinku. Všichni nám onemocněli. Snad vám to nevadí," přivítala mě v GASKu lektorka Věra Pinnoy, která okamžitě začala přítomné trojici chlapců zajímavosti z vesmíru. Popovídali si společně o životě hvězd až po její zánik. O galaxiích i o černých dírách.

Poté se chlapci rozprchli mezi obrazy expozice Pohledy z vesmíru, aby si podle své fantazie pojmenovali jednotlivé vesmírné výjevy.
Následně již program patřil výtvarné dílně. „Doufám, kluci, že jste si přinesli pracovní oblečení, jak jsem vám psala, protože dnes to bude potřeba," začala lektorka. Nakonec vytáhla bublifuky obarvené inkoustem a obarvené bubliny z nich posílala na čtvrtku. Když bublina praskla, nechala po sobě na papíru otisk. Chlapci, kteří pracovní oblečení samozřejmě neměli, se rychle naučili, jak správně bublinu na čtvrtku dostat. Přesto se barvy dostávaly všude kolem, na stůl i na jejich obličeje a zdálo se, že to bylo právě oblečení, které zůstalo nejčistější.

V závěru chlapci vzali tužky a na výkresech se zrodila souhvězdí a planety.


Rozhovor s lektorkou Věrou Pinnoy

Program Světla Vesmíru vedla lektorka centra v GASKu Věra Pinnoy.

Na koho se zaměřuje program lektorského centra v GASKu?
Nejvíce aktivit lektorského centra je momentálně zaměřeno především na děti. Realizujeme programy pro mateřské, základní a střední školy. Dlouhodobá nabídka zahrnuje programy ke stálé expozici Sbírka 123. Krátkodobé programy reagují na aktuálně probíhající výstavy. Dále probíhají pravidelné čtvrteční výtvarné dílny GASK dětem, při nichž se děti seznamují s různými výtvarnými technikami a především se setkávají s originálními díly českého umění ze stálé expozice. Děti interaktivně poznávají obsah a formu vybraného díla a stávají se umělci reagující na aktuální témata a otázky. Kromě programů pro děti ovšem nabízíme také komentované prohlídky pro studenty a dospělé.

Pracujete pouze s dětmi nebo se zabýváte i jinými věkovými skupinami?
Ano. Od září nově realizujeme výtvarné dílny pro rodiče i prarodiče s dětmi, jsou to takové mezigenerační programy, jež jsou pozvánkou pro dospělé a jejich ratolestí k výtvarným aktivitám, při nichž se mohou vzájemně překvapovat a obohacovat neotřelými pohledy na zadané téma. Rodinné programy se konají zhruba jednou za měsíc v návaznosti na právě probíhající výstavu a mají velmi pozitivní ohlas.

Takže vaší doménou je v podstatě práce s rodinou?
Jistě, ale rádi bychom oslovili i jiné cílové skupiny. Naprostou novinkou je právě začínající projekt „Umění spojení" zaměřený především na sociálně a zdravotně znevýhodněné skupiny místních obyvatel. Minulý týden proběhl první pilotní program tohoto projektu ve spolupráci s Domovem Barbora v Kutné Hoře. Šlo o program speciálně připravený pro seniory. Do projektu budou v příštím roce kromě seniorů zapojeny děti z dětských domovů, nízkoprahových klubů, lidé se zdravotním či mentálním znevýhodněním, lidé trpící závislostmi, psychickými nemocemi nebo roztroušenou sklerózou. Jde nám o spojení lidí napříč generacemi, věkem a o propojení lidí různých možností. Věříme, že právě umění dokáže poskytnout tomuto setkávání prostor.

Program GASK dětem je pravidelně každý týden. Má po každé jiné téma?
Každý týden má vždy své téma. Aktuálně reaguje na právě probíhající výstavy a hodně čerpá ze stálé Sbírky 123. Na programu se momentálně střídají a spolupracují tři lektoři. Každý z nás má trochu jiné zaměření, vzdělání i zkušenost, což už samo o sobě přináší určitou pestrost. Já osobně to považuji za velmi důležité. Každý do programu přináší trochu odlišný pohled, navzájem se ovšem inspirujeme a hodně spolupracujeme.

Takže při volbě tématu rozhoduje náplň výstav a ne třeba složení skupiny, jak obvykle tomu bývá?
Složení skupiny nerozhoduje vůbec. Děti se do programu nepřihlašují na celý půlrok, jak je to zvykem. Chodí podle chuti a svých možností. Zapojit se může během roku kdokoliv, přijde jednou, dvakrát do měsíce nebo chodí pravidelně. Necháváme v tomto naprostou volnost, i když na přípravu například pomůcek a materiálu je to dost náročné. Nikdy nevíme, jestli přijdou děti tři nebo patnáct. Ale jak jste sama viděla, i práce s malou skupinkou je zábavná.

Každá dvouhodina probíhá podle takového harmonogramu, jakého jsem byla svědkem? Tedy teoretická část, ve které se děti dozvídají zajímavosti o daném tématu, a posléze tvorba v ateliéru?
Ano, program má většinou dvě části. V první se děti hravou formou seznámí s tématem či umělcem. V druhé části potom tvoří v ateliéru. V letních měsících se ale nebojíme vyjít i ven venku, či do jiných prostor GASKu.

Ta část v ateliéru skýtá veliké možnosti. Jak je to třeba s výtvarnými technikami? Střídáte je?
Co se týká technik, snažíme se samozřejmě o co největší pestrost. Nejde nám například o výuku studijní kresby či tradičních výtvarných technik, což je důležitým úkolem třeba základních uměleckých škol. Chceme spíše děti bavit, rozvíjet jejich fantazii méně tradičními technikami a pohledem na tvorbu a současné umění.

Je nějaká technika, o níž jste schopná říci, že se vám líbí nejvíce?
Mě osobně velmi láká propojení výtvarného umění s jinými obory – technikou, přírodovědou, literaturou či divadlem. Například v programu Robotomalba jsme minulý měsíc využili nabídky zápůjčky Legorobotů od firmy IBM, vyšli jsme z tvorby Zdeňka Sýkory, který už v šedesátých letech jako jeden z prvních na světě zapojil do přípravy uměleckého díla počítač. Dětmi naprogramovaní roboti potom malovali na velkou bílou plochu konečné dílo plné tvarů, barev a linií. Program měl velký úspěch.

Teď ještě k programu o hvězdách. Technika bublinek mě jako pozorovatele velice zaujala a bylo vidět, že chlapce baví. Kde jste tuto techniku objevila?
Přemýšleli jsme o výtvarné technice, která by se dobře hodila k programu o vesmíru, o vzniku, životě a umírání hvězd, který měl čerpat z právě probíhající výstavy Pohledy do vesmíru. Celý vesmír je plný bouřlivých explozí, náhodných srážek, výbuchů supernov. Kolegyně mě potom přivedla na nápad obarvených mýdlových bublin, techniky, kterou využívá ve své tvorbě například Jiří Dokoupil. Bubliny se roztříští o papír a v této „explozi" vytvoří zajímavou stopu, právě zrozenou hvězdu nebo rovnou celou galaxii. Krásné bylo pozorovat, jak potom děti nacházely souhvězdí a vesmírné formace, které samy pojmenovávaly.

A jak zpětně program hodnotíte? Patřil mezi ty vydařenější?
Program se vydařil, obě části – jak teoretická, tak výtvarná – děti bavila i přesto, že si barevné exploze vybraly daň na jejich oblečení. Nakonec, každý si odnášel domů svůj vlastní vesmír a to je přece nádherný pocit. ⋌

Autor: Irena Blahníková

9.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta.
28

Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

Kutná Hora /ROZHOVOR/ – Club Deportivo Kutná Hora zvládl úspěšně uspořádat další ročník populárního běžeckého závodu Dačického 12. Za organizátory jsme vyzpovídali Michala Vaváka, také milovníka běhu.

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení