VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gordonsetři jsou skuteční psí aristokraté

Kutná Hora - Jan Filinger  je známý kynolog specializující se na chov gordonseterů. Proč si vybral zrovna tuto rasu a jak dlouho trvá vycvičit šikovného pejska?

27.4.2012
SDÍLEJ:

Jan Filinger a Aron jsou úspěšná dvojice.Foto: Deník/ Irena Blahníková

Jak dlouho trvá vycvičit takového pejska?
Základní výcvik trvá asi tři měsíce. Další výcvik záleží na tom, co s pejskem dále majitel zamýšlí. Má-li být pejsek pracovní, co se lovectví týká, tak musí splnit podmínky, aby mohl být v myslivosti upotřebitelný. Výcvik tedy záleží na druhu zkoušek, podle toho, jakou práci bude pes vykonávat. Když to bude jen polní práce, tak výcvik je intenzivní zhruba půl roku. Když ho bude majitel chtít využít i na vodní práce, tak je to další půl rok navíc.

Co když budu chtít, aby byl pes všestranný?
Když ale budete chtít, aby ten pejsek byl všestranný, to znamená, aby uměl práci na poli, ve vodě i v lese, musíte počítat s rokem a půl až se dvěma roky intenzivního výcviku.

Rozdíl půl roku už je v životě psa vidět? Na čem stojí délka výcviku?
Záleží hlavně na té intenzitě, ale i na zkušenosti chovatele i povaze pejska.

Existují psi, kteří se přes svůj původ na výcvik nehodí?
Najdou se takoví. To pak záleží na kynologovi. Buď toho psa vycvičí, lidově řečeno, zuby – nehty za každou cenu, nebo ho prostě vyřadí z dalšího výcviku, protože je mu jasné, že by to k ničemu nevedlo. Pakli ale, že to není chovatel, kterého to živí, tak druhá jmenovaná možnost se příliš nedělá. Člověk pořídí tak čtyři psy za život a snaží se co nejvíce, aby byl výcvik úspěšný.

Jmenoval jste řadu zkoušek. Které má za sebou Aron?
Aron má speciální zkoušky práce, zkoušky vloh a podzimní zkoušky. To znamená, že má výcvik na práci na poli a ve vodě. Je připraven na lov kachen a jiné drobné zvěře. Nemá zkoušky na dohledávání spárkatých zvířat.

Co to přesně znamená?
Když se střelí třeba srnka, ale nezemře na místě a ještě odejde, jsou k jejímu nalezení používaní psi s těmito zkouškami. Aron to sice umí, ale nemá pracovní zkoušku z výkonu.

Co Aron a soutěže krásy? Vítězí na výstavách?
V hodnocení vzhledu na výstavách je Aronek hodně úspěšný. Je český šampion a brzy snad bude i český grand šampion. Zbývá mu do toho jediné prvenství na výstavě. Pevně doufám, že se to vydaří už teď, 13. května. Snad nám ta třináctka přinese štěstí. Není to totiž pátek, ale neděle.

Máte doma i jiné psy?
Mám doma ještě dva pejsky. Jednoho cvičím pro budoucího majitele. Připravuji ho na dvoje, popřípadě troje zkoušky, to je ještě ve hvězdách. Majitel si přeje, aby měl pejsek podzimní zkoušky a zkoušky vloh. Pokud to ale půjde, tak udělá i zkoušky na dohledávání spárkaté zvěře. Moje vlastní je krom Arona ještě fenka Centy. Říkám jí Cecilka, protože je takovou „Cecilkou" svým chováním (smích).

Má Cecilka také pevný výcvik, nebo jste jí jako ženě z nároků slevil?
Cecilka má stejné zkoušky jako Aron. Složila je ve dvou a půl letech. Po pracovní stránce bych řekl, že je lepší v revíru než Aron, ale těžko se to srovnává. Ona chodí na kratší vzdálenost, pes dohledává dál. Takže kdyby se jejich um spojil, vznikl kynologický ideál.

Gordonsetr je pes s vlastním názorem

Proč jste si vybral právě gordonsetry?
Od mého útlého dětství jsme měli irské setry. Já byl přesvědčen, že bych chtěl v kynologii pokračovat i dále. Zajímal jsem se o to, a protože jsem měl zkušenosti právě se setry, tak jsem chtěl logicky znovu setra. Ale pak jsem objevil toto plemeno. Je naprosto všestranné. Zajímavostí je, že je ze setrů nejrobustnější a svou atletickou stavbou těla je přirovnáván k plnokrevnému koni. Navíc na pohled jsou skutečně krásní a mají chování jako aristokraté. Je to pes, co má vlastní názor.

Autor: Irena Blahníková

27.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes.
7

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Městská knihovna Kutná Hora včera uspořádala poslední prázdninové dílničky pro děti. Ty se tentokrát vyrobily mezi 9. a 16. hodinou nátepníky a náramky.

V Čáslavi došlo ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Fabia s vlakovou soupravou došlo kolem 14. hodiny v Čáslavi na místní komunikaci ulice Za tratí, v místě nezabezpečeného železničního přejezdu ve středu 16. srpna.

Z triatlonu mi zůstal jen běh, usmíval se Vladimír Srb

Kutná Hora – Kutnohorský běžecký závod Dačického 12 vyhrál v sobotu Vladimír Srb z Jihlavy. V Kutné Hoře běžel poprvé a hned se mu podařilo vystoupat na nejvyšší stupínek v čase 43:26.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení