VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Během pár týdnů přibude škole třetí plošina

KUTNÁ HORA - „Tolik peněz najednou jsme ještě nedostali,“ radovala se předsedkyně občanského sdružení Cesta životem bez bariér Petra Hnátová, která převzala od zástupců Nadace O2 v Praze šek na 350 000 korun.

1.11.2007
SDÍLEJ:

Poukázku převzal od ředitelky nadace Jitky Volkové Lukášek Hnát, který je na vozíčku. A stejně jako dospělí velmi dobře ví, k čemu peníze poslouží. Umožní mu pohybovat se po škole samostatně, aniž by musel někoho žádat o pomoc.Foto: DENÍK/Petra Hnátová

Plošiny usnadní pohyb vozíčkářům

Sdružení si již více než před rokem vytklo za cíl vybudovat bezbariérové přístupy do všech částí základní školy v kutnohorské ulici Jana Palacha a přizpůsobení toalet potřebám vozíčkářů. Celou potřebnou částku, která přesahuje dva a čtvrt milionu korun, město jako zřizovatel školy samo ze svého rozpočtu zaplatit nemohlo. S tím se ale v Kutné Hoře nespokojili. Ve škole vzniklo občanské sdružení, které má více možností žádat o finanční podpory.

Že právě tohle je schůdná cesta, dokládají výsledky. „Loni jsme instalovali dvě zdvihací plošiny, teď třetí,“ pochlubila se Petra Hnátová. A projekt, který je rozčleněn do pěti etap, má díky získanému daru naději na zdárné pokračování. V rámci čtvrté etapy prací dojde na montáž vysokozdvižné plošiny pro děti, které se nemohou pohybovat stejně jako jejich spolužáci, do pavilonu prvního nebo druhého stupně. Částku finančního daru dorovná městský rozpočet. „Dodáme tam ještě sto šedesát tisíc korun ještě v letošním roce, protože tam máme rezervu v rozpočtu na odboru školství,“ uvedl včera místostarosta Václav Vančura.

Je ostatně nejvyšší čas. Zařízení se neinstaluje proto, aby byla škola připravena na možný nástup handicapovaných dětí. Ty už ji navštěvují. A jeden handicapovaný chlapec půjde od září do šesté třídy. Krátké vzdálenosti zvládá překonat sám – časté stěhování žáků vyšších ročníků do specializovaných učeben by však bylo už příliš fyzicky náročné. Plošiny navíc poslouží i dalším dětem. Ve školním roce 2008/09 nastoupí na druhý stupeň Anička, která se pohybuje pomocí elektrického vozíku. „A tuto situaci už v žádném případě nelze řešit přenášením jako doposud,“ potvrdila ekonomka školy Anna Kovandová.

Zbude překonat poslední bariéru

K úplné bezbariérovosti školy bude chybět už poslední plošina za 512 tisíc korun.

Starostí o žáky, kteří se pohybují obtížněji než jejich vrstevníci, ale činnost sdružení nekončí. „Škola nám umožní využít prostory tělocvičen na sportovní aktivity handicapovaných,“ plánuje Petra Hnátová. Právě k tělocvičně totiž vede nájezdová plošina zvenku. „Kromě plavání postižených dětí bychom se totiž chtěli zaměřit také na florbal vozíčkářů, atletiku a bocciu.“ Dalším z cílů je pak otevřít školu pro občany s postižením i při kulturních či vzdělávacích akcích.

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Městská knihovna Kutná Hora včera uspořádala poslední prázdninové dílničky pro děti. Ty se tentokrát vyrobily mezi 9. a 16. hodinou nátepníky a náramky.

V Čáslavi došlo ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Fabia s vlakovou soupravou došlo kolem 14. hodiny v Čáslavi na místní komunikaci ulice Za tratí, v místě nezabezpečeného železničního přejezdu ve středu 16. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení