„Úsporná opatření se nás budou týkat ve velké míře jak v provozu, tak v omezení investic stavebních i strojních,“ konstatoval ředitel Hasičského záchranného sboru v Kutné Hoře Jiří Pokorný.

Provozní výdaje se sníží o pětinu

Například provozní výdaje mají být podle slov Pokorného sníženy téměř o dvacet procent.

„Tyto informace jsou pro nás hodně čerstvé. Budeme se s tím muset poprat a vyhodnotit, co z toho bude vyplývat tak, abychom nesnižovaly akceschopnost všech jednotek na našich stanicích,“ řekl Pokorný s tím, že chápe, že se musí šetřit, ale u nich už tolik prostoru k šetření není.

Plány na novou hasičskou stanici v Čáslavi se kvůli šetření rozplynuly jako pára nad hrncem. Tedy alespoň na nejbližší dobu. Současné sídlo čáslavských profesionálních hasičů je nevyhovující. Stanice je umístěna na dvoře městského úřadu.

„Jsou to prostory, které měli dobrovolní hasiči už za druhé světové války. Jsou tam velmi špatné podmínky k výjezdu techniky, i velice špatné podmínky pro mužstvo. Stanice je sice akceschopná, ale je to velice problémové prostředí,“ vylíčil Pokorný.

Hasiči od města získali na novou stanici pozemek a v letošním roce započala i příprava projektové dokumentace.

„Měli jsme představu, kdyby vše dopadlo dobře, že začneme se stavbou v příštím roce. Bohužel už víme, že to nebude moci být v nejbližší době realizováno. Ale věříme, že jakmile se finanční situace uvolní, začneme. Je to stavební priorita číslo jedna v rámci středočeského kraje,“ dodal Pokorný.

Nová stanice by měla v budoucnu stát ve Vrchovské ulici, odkud je velmi rychlý výjezd na čáslavský obchvat, a bude poskytovat odpovídající zázemí mužstvu i technice.

Hasiči vyhlásili stop stav

A co bude s hasiči, kteří nasazují životy na záchranu jiných? Přijdou někteří z nich o práci? Na všech hasičských stanicích na Kutnohorsku pracuje nyní sto lidí včetně těch na oddělení prevence a dalších.

„Zatím je přijaté opatření, že je stop stav. Nebudeme nabírat žádné příslušníky za ty, kteří nám budou odcházet. Uvidíme, jak na tom budeme početně, protože tohle budeme řešit v rámci celého středočeského kraje,“ oznámil ředitel Pokorný.

Některé čeká odchod do důchodu, dalším se nepodařilo doplnit vzdělání a budou muset opustit řady hasičského záchranného sboru. A jak také Pokorný připustil, je možné, že pár jeho kolegů bude odcházet za jinou prací právě kvůli snižování platů.

„V mém nejbližším okolí se zatím o odchodech nemluví a neřeší se to. Možná je to tím, že informace jsou pořád jen ze sdělovacích prostředků, a nemáme nic konkrétního,“ řekl k současné situaci kutnohorský hasič Petr Jech.