VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Suchdole věděli již v desátém století

Suchdol - Obec, kterou turisté většinou jen projedou cestou do Kutné Hory, ležící pod nejvyšším kopcem středního Polabí, Vysoké (471 metrů nad mořem), se může pochlubit nejednou zajímavostí.

3.11.2009
SDÍLEJ:

Suchdolská fara.Foto: Pavel Pávek

Místy, kde nyní stojí třeba již v desátém století vedla významná zemská stezka spojující čáslavský hrad s Kouřimí. Suchdol byl již tehdy správním centrem rytířského statku složeného z několika okolních vesnic. První písemné zmínka o Suchdole je z roku 1257, vlastnily ho různé šlechtické rody, ve čtrnáctém století se stal majetkem kutnohorských patricijských rodin.

V čele parkově upraveného náměstí stojí renesanční zámek. Původně šlo o tvrz, do dnešních dní se z ní zachovaly vnější obvodové zdi, detaily v nádvoří, kamenný gotická sedátka v přízemí někdejší věže a část vstupní brány. V letech 1839 - 1875 byl v zámku zřízen pivovar, po zrušení sloužil jako sklady a sýpka. Na přelomu 19. a 20. století byl stav zámku tak katastrofální, že musely být celé části zbourány, ale devastace zbytků komplexu zastavena nebyla.

V roce 1950 byl zámek převeden do majetku obce, která nechala provést historický průzkum, zbylé části zakonzervovat a obnovit. Záchranné práce byly ukončeny v roce 1962 odhalením opravené sgrafitové výzdoby na jižním průčelí. Proti zámku je v parku torzo žulového pranýře, vedle stojí barokní dům se slunečními hodinami a fara ze stejného období. K domu s mansardovou střechou patří pověst o jeho prvním majiteli.

Obraz záhadně zmizel i s autorem

Jednoho dne, kdysi dávno, se tam objevil zámožný obchodník se stříbrem a drahými kameny Walder. Žil až do té doby v Praze a proto, že dlouho toužil po klidu venkova, nechal si v městečku postavit dům; právě ten mezi zámkem a farou se slunečními hodinami na omítce. Brzy se o něm vědělo, že se zajímá o výtvarné umění, že má v domě rozsáhlou sbírku obrazů.

Není divu, že ho časem navštívil potulný malíř a nabídl mu vytvoření obrazu, jaký prý ještě neviděl. Brzy se domluvili na honoráři padesáti zlatých a malíř se dal do práce. A za pár týdnů přinesl hotové dílo. Walder byl, mírně řečeno, poněkud na rozpacích. Obraz tehdejšímu vkusu neodpovídal, na plátně viděl shluk červených tónů a čar, výsledek se mu ani trochu nelíbil a dohodnutá cena mu přišla více, než vysoká. Malíř mu ale začal vyprávět, že obraz ukrývá cestu k ohromnému pokladu ukrytému kdesi v Suchdole. Původního zájemce ale nepřesvědčil a Wagner mu odmítl zaplatit byť jediný zlatý. Malíř zamumlal několik tajemných slov a zmizel, obraz skončil pohozený na půdě domu. Hned na druhý den se ale obchodníkovi začaly hroutit rozpracované obchody, za své vzal i rodinný život a do roka zemřel na následky v té době neznámé choroby. Obraz zmizel stejně záhadně, jako jeho tvůrce.

Jako další místa na Kolínsku je i Suchdol spjat s osobou hudebníka Františka Kmocha, který zde v roce 1869 nastoupil na své první učitelské místo. O tři roky později ještě učí v nedalekých Solopyskách, kde končí jeho pedagogická kariéra, Kmoch se dále věnuje již pouze hudbě.

V blízkosti Suchdola jsou k vidění i další zajímavosti. Ves Vysoká s původně románským kostelíkem z desátého století, stejně se jmenující kopec, nejvyšší v této části Posázaví, s troskami paulánského kláštera a novou rozhlednou. Daleko není ani do Ratiboře, kde se těžily české granáty. Lákavá jei návštěva památek v Kutné Hoře.

Autor: Pavel Pávek

Místo události:
3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spartani z Kutné Hory Michal Pavlík a Martina Fabiánová během závodů na Havajských ostrovech.
10

Kutnohorští spartani reprezentovali na Havaji

Ilustrační foto.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

V kutnohorském krytém bazénu dochází k opravám

Kutná Hora - Letní odstávku krytého bazénu v Kutné Hoře využívá TJ Sparta Kutná Hora k opravám. V tomto týdnu zde dochází k rekonstrukci nátoků do bazénu a k výměně pískové náplně ve filtrech.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Hospodskému výběru a gardám přijede do Zbraslavic konkurovat tým osobností

Zbraslavice - Několik osobností z kulturního i sportovního života se představí v sobotu 19. srpna ve Zbraslavicích. Stane se tak od 9.30 hodin na fotbalovém hřišti v rámci třetího ročníku celodenního charitativního turnaje o „Pohár Generali pojišťovny“.

KRÁTCE: Na Kaňku budou ukázky westernového ježdění

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení