VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závratným tempem stoupající ledová tříšť vyděsila obyvatele

Kutnohorsko - Vedle hasičů vyjížděla o Vánocích k některým případům také zdravotnická záchranná služba. Zato kriminální živly si o svátcích „daly pokoj“.

27.12.2010
SDÍLEJ:

Řeka zahrozila.Foto: HZS Kutná Hora

Chvíle strachu zažili o vánočních svátcích obyvatelé obcí ležících na břehu Sázavy. Tající a praskající led utvořil 25. prosince na několika místech řeky hráz, která způsobila vzestup hladiny.

„Docházelo k zaplavování částí komunikací a zahrad,“ popsal vrchní inspektor hasičského záchranného sboru Luboš Kovanda. Hasiči upozorňovali občany na nutnost odstranění motorových vozidel a pomocí bagrů narušovali zamrzlou hladinu, aby ledová tříšť mohla odtékat. To se však málem stalo osudným několika obyvatelům Horky II. „Ve Vlastějovicích narušovaly bagry led při kraji, aby voda odtekla. Utrhla se však celá masa ledu, zhruba dva tři kilometry zamrzlé hladiny. To vše se navalilo k nám,“ popsal děsivé okamžiky starosta Horky II Jiří Bohuněk. „Nikdy bych nevěřil, že je to možné, ale ledová tříšť stoupala rychlostí metr za minutu,“ dodal.

Došlo k bleskové evakuaci

Nebylo nač čekat: došlo k bleskové evakuaci jedenácti lidí z nejvíce ohrožených domů. V tu chvíli skutečně hrozilo, že valící se ledová masa odnese tyto nemovitosti s sebou.

Náhle však přišlo pro obyvatele vysvobození: půl kilometru dlouhý zamrzlý úsek řeky, který přibývající tříšť zadržoval, nápor nevydržel. Povolil a hladina začala opět klesat. „Tím pominulo další nebezpečí hrozící Zruči nad Sázavou,“ zdůraznil Luboš Kovanda.

Škody na majetku tak jsou minimální. „Vodu jsme měli do půli zahrady, pobořilo nám to plot. A to ani nepovažujeme za škodu, protože ten nám velká voda poškodí pravidelně,“ prozradila jedna z evakuovaných, Jiřina Šídlová.

Podle ní tak dostaly při celé události nejvíce „zabrat“ nervy. „Třeba v roce 2006 jsme měli vodu až úplně u chalupy, ale to šlo pomalu, stoupalo to celý den. Člověk si měl čas rozmyslet, co si vzít s sebou. Tentokrát to byla hrozná rychlost. Hasiči na nás volali: Tady končí legrace, vypadněte! Ani oni zřejmě netušili, co to udělá,“ líčila žena.

V současné době leží na břehu řeky a na zahradách vysoká vrstva vyplaveného ledu a po hladině plují kry o velikosti okolo jednoho metru.

„Lidem musím velmi poděkovat. Při evakuaci byli disciplinovaní, na nic nečekali a šli. Nikdo nediskutoval. Jsou zřejmě už poučeni z médií,“ uzavřel starosta Horky II Jiří Bohuněk.

Ženě se vzňala zástěra od svíčky

Bez práce nebyli o vánočních svátcích kromě hasičského záchranného sboru ani zdravotničtí záchranáři.

„Dvacátého pátého prosince vyjížděla kutnohorská posádka k ženě, které se vzňala zástěra od svíčky,“ zmínil Petr Mach ze středočeské zdravotnické záchranné služby. Zmíněná pacientka byla transportována na chirurgické oddělení kutnohorské nemocnice. Kromě této události nevyjížděla o Vánocích „záchranka“ k žádnému závažnějšímu případu.

Za zmínku však stojí počet osob pod vlivem alkoholu, který výrazně narostl, a to nejen na Kutnohorsku. „Nárůst byl zhruba o třicet procent,“ uvedl Petr Mach.

Záchranáři měli nejpilněji na Boží hod

Ve čtvrtek 23. prosince vyjížděla zdravotnická záchranná služba k patnácti případům, v pátek 24. prosince k jedenácti, o den později k sedmnácti a v neděli k osmi.

Pobertové slavili Vánoce

O poměrně klidných svátcích na Kutnohorsku hovořil mluvčí policistů Daniel Votroubek. Nekalé živly jakoby světily svátky klidu a míru: „vyřádily“ se těsně před Štědrým dnem, a znovu o sobě daly vědět až v noci z šestadvacátého na sedmadvacátého prosince.

„Mezi dvacátým a třiadvacátým prosincem se dosud neznámý pachatel vloupal do rekreační chalupy v Chrastné na Úžicku,“ popsal Votroubek. Pachatel rozbil skleněnou výplň dvoukřídlého okna, chalupu prohledal, ale nic neodcizil. Stejným oknem pak chatu opustil. Svým jednáním způsobil majiteli škodu sedm set korun. Výtečník pak pokračoval do sousední chalupy, kde poškodil oplocení a vnikl na pozemek. Přes okno a síťku proti mouchám se dostal dovnitř. Chalupu opět celou prohledal a z ložnice odcizil dva roky starý dětský kočárek za deset tisíc korun.

Na druhý svátek vánoční v devět hodin večer se údajně děly nepravosti na ubytovně jedné z firem v Kutné Hoře – Karlově. Na jednom z pokojů došlo k neshodám a roztržce. Čtyřicetiletý občan Evropské unie nyní čelí oznámení o napadení a znásilnění ženy. „Případem se zabývají policisté, kteří zjišťují, zda se oznámení zakládá na pravdě,“ uvedl Votroubek.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
27.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes.
7

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Městská knihovna Kutná Hora včera uspořádala poslední prázdninové dílničky pro děti. Ty se tentokrát vyrobily mezi 9. a 16. hodinou nátepníky a náramky.

V Čáslavi došlo ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Fabia s vlakovou soupravou došlo kolem 14. hodiny v Čáslavi na místní komunikaci ulice Za tratí, v místě nezabezpečeného železničního přejezdu ve středu 16. srpna.

Z triatlonu mi zůstal jen běh, usmíval se Vladimír Srb

Kutná Hora – Kutnohorský běžecký závod Dačického 12 vyhrál v sobotu Vladimír Srb z Jihlavy. V Kutné Hoře běžel poprvé a hned se mu podařilo vystoupat na nejvyšší stupínek v čase 43:26.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení