Nicméně i tak se vyplatí být opatrný a prověřit si místo, kde nakupujete, případné ztráty způsobené internetovými podvodníky totiž nejsou malé. „Oklamaní zákazníci na Kutnohorsku utrpěli v průměru škody okolo sedmi a půl tisíc“ uvedla Vendulka Hanzlová.

Internetové obchodnictví má spoustu výhod. Objednáváte z pohodlí domova, kupujete za levnější ceny a máte k dispozici širší nabídku než v kamenných obchodech. Nepřekvapí tedy, že výrazně přibývá lidí, kteří využívají internet pro nákup zboží. S internetovým obchodem měla, podle odhadu APEK, Asociace pro elektronickou komerci, která sdružuje firmy, podnikatele a odborníky v oboru elektronického obchodu, v roce 2008 zkušenost asi dvacet procent obyvatel České republiky.

Abyste omezili riziko výběru špatného obchodu a vyhnuli se nebezpečí, že nedostanete své zboží a ani nazpátek své peníze, stačí se řídit několika pravidly. „Zajímejte se o to, zda tento obchod pomáhá zákazníkům při výběru zboží například tím, že na svých stránkách umožňuje komentáře či hodnocení u zboží, případně hledejte na jeho internetové stránce logo organizací, které se zaměřují na bezpečnost zákazníků při nákupu na internetu – celá operace je pak bezpečnější,“ vysvětluje Jan Vetyška, výkonný ředitel sdružení APEK. Další možností je využít katalog certifikovaných obchodů, který udělal ověření obchodů za vás.

ONDŘEJ ORAVEC